Հայաստան. թարմ հայացք Լիբանանին
2017 թվականը նոր ուղղություններ է բերում Հայաստանի մերձավորարևելյան քաղաքականություն: Մերձավորարևելյան համատարած քաոսի պայմաններում կայունության ցանկացած օջախ նոր հնարավորություն է ստեղծում տարածաշրջանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման համար: Խոսքը Լիբանանի մասին է, որն, իհարկե, ՀՀ մերձավորարևելյան օրակարգում ամենևին էլ նոր ուղղություն չէ, բայց վերջին տարիներին այդ երկրում տիրող անկայությունը լուրջ խոչընդոտներ էր ստեղծել պաշտոնական Բեյրութի հետ համագործակցության խորացման տեսանկյունից: 2016 թվականի տարեվերջին Լիբանանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացները դրական հիմք են ապահովում այս ուղղությամբ ակտիվ քայլեր ձեռնարկելու և փոխգործակցությունը նոր՝ առավել բարձր մակարդակ տեղափոխելու համար:
Հայաստան-Լիբանան համագործակցության խորացմանը նպաստող գործոններից փորձենք առանձնացնել երկուսը: Նախ, Լիբանանում հիմնական քաղաքական ուժերի միջև համաձայնության արդյունքում ավելի քան երկու տարվա վակուումից հետո հնարավոր դարձավ նախագահ ընտրել և կառավարություն ձևավորել, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ Լիբանանում ներքաղաքական ճգնաժամը, որն առաջացել է հիմնականում շիական և սուննիական ճամբարների մրցակցության, ինչպես նաև սիրիական իրադարձութունների արդյունքում, կհաջողվի մեղմել: Ավելին, իրավիճակի կայունացման առաջին նշաններն արդեն զգալի են: Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի առաջին փորձերը հակադիր ուժերի՝ Ծոցի սուննիական միապետությունների (մասնավորապես, Սաուդյան Արաբիայի, պրո-սաուդական ուժերի) և Իրանի ու նրա դաշնակից Հիզբոլլահի միջև հավասարակշռության վերականգնման ուղղությամբ հաջողություն են գրանցում:
Երկրորդ, Լիբանանի հետ համագործակցության խորացման համար ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ բավական կարևոր գործոն է հանդիսանում լիբանանահայ համայնքը, որն ակտիվորեն ներգրավված է Լիբանանի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում: Լիբանանի նոր կառավարության կազմում 2 հայ նախարարները և կառավարման համակարգում բազմաթիվ հայ պաշտոնյաները, որոնց ներգրավվածությունը պետական մարմիններում վաղուց արդեն օրինաչափ է դարձել, իրենց ներդրումը կունենան հայ և լիբանանցի ժողովուրդների՝ դարերի խորքից եկող բարեկամությունն առավել ամրապնդելու և քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ավելի խորացնելու հարցում:
Թերևս պատահական չէ, որ ականատես ենք լինում այս ուղղությամբ բավական ակտիվ քայլերի Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանի կողմից: Լիբանանի նախագահի և վարչապետի հետ Հայաստանի դեսպանի հանդիպումների ժամանակ կողմերը կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման ու տարբեր ոլորտներում սերտ փոխգործակցության հնարավորությունները: Մասնավորապես, ՀՀ դեսպանն արդեն փոխանցել է Լիբանանի նախագահին Հայաստան այցելելու Սերժ Սարգսյանի հրավերը, Լիբանանի  վարչապետի հետ քննարկել է 2017 թվականին hայ-լիբանանյան միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը գումարելու հնարավորությունը, ինչպես նաև խորհրդակցություններ են ընթանում Հայաստանի և Լիբանանի միջև ռազմական համագործակցության խորացման և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության ակտիվացման շուրջ:
Լիբանանի հետ փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ ակտիվ գործողությունների ձեռնարկումն այս փուլում կարևոր է ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից, այլ նաև ողջ մերձավորարեևլյան տարածաշրջանի հետ (հաճախ անգամ նրա սահմաններից դուրս) համագործակցության ամրապնդման համատեքստում: Գաղտնիք չէ, որ իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ Լիբանանը դարձել է Արևմուտքի և Արևելքի տարբեր երկրների քաղաքական, կրոնական, տնտեսական, ռազմավարական շահերի հատման (հաճախ նաև բախումների) հարթակ: Իր բազմավեկտոր քաղաքականության շնորհիվ Լիբանանին հիմնականում հաջողվել է զարգացնել հարաբերությունները ինչպես իսլամական տարբեր ճյուղեր ներկայացնող երկրների, այնպես էլ Արևմուտքի հետ (սրան նպաստող գործոն է հանդիսացել նաև լիբանանյան 15 միլիոնանոց սփյուռքի գոյությունը): Հետևաբար, ժամանակը ճիշտ է ընտրված Լիբանանում իրավիճակի կայունացումից հետևողականորեն օգտվելու և թե՛ Լիբանանի, թե՛ ողջ տարածաշրջանի հետ համագործակցությանը նոր շունչ հաղորդելու համար:

Армения: свежий взгляд на Ливан
2017-ый год привносит новые направления в ближневосточную политику Армении. В условиях всеобщего хаоса любой очаг стабильности создает новые возможности для развития отношений Армении с регионом. Речь идет о Ливане, который, конечно, в ближневосточной повестке РА вовсе не является новым направлением. Однако существующая в последние годы нестабильность в этой стране создала серьезные помехи с точки зрения углубления отношений с официальным Бейрутом. Политические процессы, которые начались в Ливане в конце 2016-го года, обеспечивают положительную основу того, чтобы предпринимать активные шаги в данном направлении и поднять сотрудничество на более высокий уровень.
Из факторов, способствующих углублению сотрудничества Армения-Ливан, попытаемся выделить два. Во-первых, после почти двухлетнего вакуума, в результате согласия между основными политическими силами, стало возможным избрать президента страны и сформировать правительство, что, в свою очередь, позволяет предположить, что внутриполитический кризис в Ливане, который в основном возник из-за соперничества шиитского и суннитского лагерей, а также из-за сирийских событий, будет возможно смягчить. Более того, первые признаки стабилизации ситуации уже налицо. Начальные попытки президента Ливана Мишеля Ауна в направлении восстановления равновесия между противостоящими силами – суннитскими монархиями Залива (в частности, Саудовская Аравия, просаудовские силы) и Ираном с его союзником "Хезболла", – фиксируют успех.
Во-вторых, для углубления сотрудничества с Ливаном как в прошлом, так и сегодня довольно важным фактором является ливанская армянская диаспора, которая активно вовлечена в политическую, экономическую и культурную жизнь страны. Два армянских министра в составе нового правительства Ливана, а также многочисленные чиновники в системе управления страны, вовлечение которых в госорганы уже давно стало закономерностью, внесут свой вклад в вопрос большего углубления идущей из глубин веков дружбы между армянским и ливанским народами, а также высокого политического уровня отношений.
Возможно, не является случайным то, что мы являемся свидетелями достаточно активных шагов в данном направлении, проводимых послом РА в Ливане Самвелом Мкртчяном. Во время встреч посла Армении с президентом и премьер-министром Ливана стороны сочли важным дальнейшее укрепление двусторонних отношений и тесное сотрудничество в различных областях. В частности, посол РА уже передал президенту Ливана приглашение со стороны президента Армении посетить страну. С премьер-министром Ливана были обсуждены возможности созыва очередного заседания межправительственной комиссии. Одновременно идут консультации вокруг углубления военного сотрудничества между Арменией и Ливаном, а также вокруг вопроса активизации сотрудничества в рамках международных организаций.
Активные действия в направлении углубления сотрудничества с Ливаном на этом этапе важны не только с точки зрения развития двусторонних связей, но и в контексте укрепления сотрудничества со всем ближневосточным регионом. Не секрет, что благодаря своему удобному географическому положению Ливан стал площадкой пересечения (часто и столкновений) политических, религиозных, экономических, стратегических интересов различных стран Запада и Востока. Благодаря своей многовекторной политике, Ливану в основном удавалось развивать отношения как со странами, представляющими различные ветви ислама, так и с Западом (фактором, способствующим этому, было наличие 15-миллионной ливанской диаспоры). Следовательно, время использовать стабилизацию ситуации в Ливане и придать новое дыхание сотрудничеству как с Ливаном, так и со всем регионом, выбрано правильно.