Փետրվարի 26-ին և լույս 27-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է  ավելի քան 85 անգամ, որի ընթազցքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ, արձակել է շուրջ 1150 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններում:
Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է համապատասխանաբար 9 և 27 արկ, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

По оперативным данным, в ночь с 26 на 27 февраля по всей протяженности арцахско-азербайджанской границы противник нарушил режим прекращения огня более 85 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
ВС Азербайджана произвел в направлении армянских позиций около 1150 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения противником режима прекращения огня были зафиксированы восточном, северо-восточном и северном направлениях границы. На указанных участках ВС Азербайджана из 60-ти и 82-миллиметровых минометов выпустили в направлении армянских позиций 9 и 27 снарядов соответственно.
Передовые подразделения Армии обороны  уверенно выполняют поставленную перед ними боевую задачу, прибегая к ответным действиям в случае крайней необходимости.