Փետրվարի 26-ին և լույս 27-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է  ավելի քան 85 անգամ, որի ընթազցքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ, արձակել է շուրջ 1150 կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել արևելյան, հյուսիսարևելյան և հյուսիսային ուղղություններում:
Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է համապատասխանաբար 9 և 27 արկ, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը՝ անհրաժեշտության դեպքում դիմելով նաև պատասխան գործողությունների:

NKR Defense Army: the Opponent Violated the Ceasefire Over 85 Times
According to operative data, in the night from 26 to 27 February through the entire length of the Artsakh-Azerbaijan border, the opponent violated the ceasefire over 85 times, the press service of the Defense Ministry of the Artsakh Republic.
Azerbaijani Armed Forces made in the direction of Armenian positions about 1150 shots.
The most intense enemy violations of the ceasefire regime were registered eastern, north-eastern and northern border areas. In these areas of Azerbaijani Armed Forces from the 60 and 82-mm mortar shells fired in the direction of Armenian positions 9 and 27 rounds respectively.
Advanced Defense Army subdivisions confidently perform their combat mission in front of them, resorting to retaliatory action in case of emergency.