Նախագահը հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքայի այցի շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Սերժ Սարգսյանը և Յենս Ստոլտենբերգը բանակցությունների արդյունքներն ամփոփել են համատեղ մամուլի ասուլիսում:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում
Շնորհակալ եմ պարո՛ն Գլխավոր քարտուղար:
Ինձ համար շատ մեծ պատիվ է կրկին գտնվել ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում և հանդիպել Ձեզ հետ՝ քննարկելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այս տարի լրանում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցության 25-ամյակը: Քառորդ դար առաջ էր՝ 1992 թվականին, երբ նորանկախ Հայաստանն անդամակցեց Հյուսիսատլանտյան համագործակցության խորհրդին՝ հիմք դնելով ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունների ձևավորմանը: Եվ ուրախությամբ եմ այսօր փաստում, որ այդ քառորդ դարի ընթացքում մեր փոխգործակցությունն աճել ու շարունակաբար համալրվել է նոր բովանդակությամբ՝ դառնալով Հայաստանի Հանրապետության բազմաշերտ անվտանգության համակարգի բաղադրիչներից մեկը:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները, որոնք հիմնված են հստակ գիտակցված ընդհանուր շահերի և անհրաժեշտության վրա, ունեն բավական հարուստ օրակարգ: Այն ներառում է թե՛ ամենաբարձր մակարդակներում քաղաքական երկխոսություն և թե՛ գործնական համագործակցության բազմաթիվ օրինակներ:
Գլխավոր քարտուղարի հետ մենք երկուստեք կարևորեցինք քաղաքական երկխոսության ներկայիս մակարդակի պահպանումն ու պարբերական շփումների շարունակականությունը, ինչպես նաև քննարկեցինք ՆԱՏՕ-ի հետ մեր գործընկերային հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Արձանագրեցինք, որ հաջողությամբ իրականացվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 4 ծրագրեր, և ներկայումս հաստատման փուլում է գտնվում 2017-2019 թվականների համար արդեն հինգերորդ ծրագիրը: Հատուկ ընդգծեցինք Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Վստահության հիմնադրամի գործունեության մոտալուտ մեկնարկի կարևորությունը: Եվ ես պարոն Գլխավոր քարտուղարին հրավիրեցի գալ Հայաստան, որը շատ լավ առիթ կլինի ի մի բերելու այս 25 տարիների ընթացքում մեր կատարածը և նախանշելու ապագա մեր գործողությունները:
Հայաստանը շարունակում է իր կարևոր ներդրումն ունենալ միջազգային խաղաղության ու կայունության հաստատման հավաքական ջանքերում՝ անվտանգության սպառողից վերածվելով անվտանգության մատակարարողի: Հայաստանն ինքը, ունենալով անվտանգային լուրջ մարտահրավերներ, իր նպաստն է բերում աշխարհի այլ կետերում անվտանգության ու կայունության գործին, քաջ գիտակցելով, թե որքան է աշխարհն այսօր փոխկապակցված, և որ այլևս չկան առանձին պետությունների անվտանգային մարտահրավերներ: Դրանք պատկանում են առանձին երկրների և բոլորին: Գոհունակությամբ եմ նշում, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության արդյունքում զարգացնելով խաղաղապահության ոլորտում իր կարողությունները՝ Հայաստանը վերջին տարիներին ընդլայնել է իր գործունեության աշխարհագրությունը. Կոսովոյում և Աֆղանստանում ընդգրկվածությանը զուգահեռ այսօր մեր զինվորականները մասնակցում են նաև ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում և Մալիում իրականացվող առաքելություններին: Ուրախությամբ եմ նշում, որ Հայաստանը Դաշինքի և անդամ պետությունների կողմից գնահատվում է որպես «ՆԱՏՕ-ի ակտիվ գործընկեր»:
Հպարտ եմ նաև, որ մեր զինվորականները այս առաքելություններում գնահատվում են որպես պատրաստված, կարգապահ և պատասխանատու մասնակիցներ: Վստահ եմ, որ խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակներում ձեռք բերված միջազգային փորձառությունն ու կարողությունները մեր զինվորականները լավագույնս կծառայեցնեն մեր բանակաշինության գործին:
Անշուշտ, անդրադարձ կատարեցինք մեր տարածաշրջանի ամենապայթյունավտանգ անվտանգային մարտահրավերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումներին: Այս համատեքստում մեծապես կարևորեցի ՆԱՏՕ-ի և անձամբ պարոն Ստոլտենբերգի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Շնորհակալ եմ, պարո՛ն Գլխավոր քարտուղար, մեզ աջակցելու համար, ես ի նկատի ունեմ Մինսկի խմբի համանախագահներին աջակցելու համար:
Ապրիլյան պատերազմն ու դրանից հետո շարունակվող կանոնավոր կրակահերթերը՝ ծանր հրետանու և զինտեխնիկայի կիրառմամբ, փաստում են, որ այլևս այդ հակամարտությունն «ակտիվ» է, և այսօր առավել քան երբևէ անհրաժեշտ է, որպեսզի ողջ միջազգային հանրությունը միավորվի քաղաքակիրթ լուծման շուրջ՝ աջակցելով հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: Մենք փաստեցինք, որ համաձայն «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակային փաստաթղթի՝ «Հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու ամրապնդումը, ազատության և արդարության ապահովումը, և ժողովրդավարության միջոցով խաղաղության հաստատումն առանցքային ընդհանուր արժեքներ են գործընկերության համար»:
Ամփոփելով խոսքս՝ ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը շարունակելու աշխույժ դրական օրակարգ ձևակերպել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության և դրա անդամ պետությունների հետ՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության հետագա ամրապնդման նպատակով: Հույս եմ հայտնում նաև, որ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարության հետ իմ հաջորդ հանդիպումը կկայանա Երևանում:

Sargsyan and Stoltenberg Discussed Issues Related to the Further Development of the Partnership with the NATO
On February 28, within the framework of his working visit to the Kingdom of Belgium, President of Armenia Serzh Sargsyan met with the NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the NATO Headquarters.
Serzh Sargsyan and Jens Stoltenberg held a joint press conference summarizing the outcomes of the talks. As the press service of the RA President informs, min his speech Serzh Sargsyan said:
"Thank you, Mr. Secretary General,
It’s a great honour for me to visit the NATO Headquarters again and meet with you to discuss the issues of mutual interest.
This year marks the 25th anniversary of Armenia’s cooperation with the North Atlantic Alliance. It was a quarter of a century ago, in 1992, when the newly-independent Armenia joined to the North Atlantic Cooperation Council, laying the foundation for establishing partnership relations with the NATO. And today I am glad to emphasize that during that quarter of a century our partnership has grown and has been completed with new content, thus becoming one of the components of Armenia’s multilayer security system.
The Armenia-NATO relations have a quite broad agenda based on clearly understood common interests and needs. It includes both political dialogue at the highest level and numerous examples of practical cooperation.
Together with the Secretary General we highlighted the importance to maintain the current level of political dialogue and continue regular contacts, and discussed issues related to the further development and expansion of our partnership with the NATO.
We acknowledged that four Armenia-NATO Individual Partnership Action Plans have been successfully implemented and currently the fifth plan for 2017-2019 is in the stage of approval. We emphasized the importance of the upcoming launch of the activities of the NATO Trust Fund in Armenia. And I invited Mr. Secretary General to visit Armenia, which will provide a very good opportunity to sum up what have been done over these 25 years and to outline our future activities.
Armenia continues its important contribution to the collective efforts aimed at establishing international peace and stability, thereby turning from a security consumer into a security provider. While facing serious security threats, Armenia makes its input to the security and stability in various parts of the world by realizing full well to which extend the world is interconnected today and that there are no longer security challenges of individual states. They challenge both the individual countries and everyone. I would like to commend that by developing its peacekeeping capacities as a result of the Armenia-NATO cooperation, during the recent years Armenia has extended the geography of its engagement. Along with our involvement in Kosovo and Afghanistan today our servicemen also participate in the missions in Lebanon and Mali being carried out under the aegis of the UN. I am glad to note that Armenia is assessed by the Alliance and its member states as an "active partner of the NATO".
I am also proud that our servicemen are assessed as well prepared, disciplined and responsible participants of these missions. I am convinced that our servicemen will use the international experience and capacities acquired within the framework of peacekeeping missions for our army-building.
Indeed, we touched upon the most explosive security challenge of our region – the recent developments on the Nagorno-Karabakh issue. In this context I attached great importance to the support of the NATO and Mr. Stoltenberg personally to the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. I am thankful to you, Mr. Secretary General, for supporting us, I mean the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The April war, followed by continuous regular shootings with the use of heavy artillery and military equipment demonstrate that this conflict is an "active" one and today more than ever it is essential that the international community unite around a civilized settlement by supporting the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs countries towards the peaceful settlement. We noted that according to "Partnership for Peace" program’s framework document, "The protection and strengthening of fundamental freedoms and human rights, ensuring freedom and justice, and establishment of peace through democracy are key common values for the partnership".
In conclusion, I would like to reaffirm the commitment of the Republic of Armenia to continue to set an active positive agenda with the North Atlantic Treaty Organization and its member states for the further consolidation of international peace and security. I also hope that my next meeting with the NATO leaders will take place in Yerevan.