Բաքուն փորձում է միջազգային հանրության արձագանքը. ԼՂՀ ԱԳՆ
Փետրվարի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակման փորձ են ձեռնարկել Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի)  պաշտպանության բանակի դիրքերի վրա, որը չեզոքացվել է արցախյան ստորաբաժանումների ջանքերով։ Տեղի ունեցածը 2016 թ․ ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի լրջագույն խախտումն է։ Ինչպես և անցյալ տարվա ապրիլին, դրան նախորդեցին ադրբեջանական կողմի սիստեմատիկ և նպատակային քայլերը՝ ուղղված լարվածության փուլ առ փուլ թեժացմանը, ասվում է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրությունում:
Ս․թ փետրվարի 25-ի միջադեպը հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից ինչպես 1994-1995 թթ․ համաձայնագրերի, այնպես էլ Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի համաձայնությունների շրջանակներում իր վրա ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ բացահայտ արհամարհանքի հերթական ապացույցը։ Ակնհայտ է, որ բարձրացնելով լարվածության աստիճանը շփման գծում՝ ադրբեջանական կողմը փորձում է ոչ միայն Արցախի պաշտպանության բանակի մարտունակությունը, այլև միջազգային հանրության արձագանքն ուժի կիրառման նկատմամբ։
Հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը տապալելու և պատերազմի պատրաստվելու ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից խիստ և հասցեական գնահատականի բացակայությունն էր, որ որոշակի առումով 2016 թ․ ապրիլին ձևավորեց մի իրավիճակ՝ օգտվելով որից, Բաքուն հնարավոր համարեց ձեռնարկել ռազմական ագրեսիա ընդդեմ Արցախի։
Ադրբեջանական կողմից հրահրվող լարվածության թեժացումը շփման գծում միայն խորացնում է անվստահությունը և հեռացնում հակամարտության վերջնական  կարգավորման հեռանկարները։ Կարծում ենք, որ ի պատասխան Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականությանը՝ հարկավոր է հրաժարվել հակամարտության կողմերին ուղղված անհասցե կոչերից և ընդարձակել ջանքերը՝ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և բանակցային գործընթացի վերսկսման պայմանների ստեծման շուրջ Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պրակտիկ իրագործման համար։

NKR MFA: The Escalation of the Situation by Azerbaijan Postpones the Prospects for a Final Resolution of the Conflict
Novostink.ru
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) made a statement, which, according to the press service of the NKR MFA, reads as follows:
"In the early hours of February 25, 2017, the Azerbaijani armed forces attempted an attack on the positions of the Defense Army of Artsakh (Nagorno Karabakh), which was neutralized by the military units of Artsakh. The incident was the most serious violation of the ceasefire by Azerbaijan after the April war of 2016. Like in last April, it followed the systematic and deliberate steps by the Azerbaijani side on the gradual escalation of tensions, to which the mediators responded by non-targeted appeals for restraint.
The incident of February 25, 2017 is another proof of total disregard for the commitments assumed by Azerbaijan in the frameworks of the agreements of 1994 and 1995, as well as the agreements reached in Vienna and St. Petersburg. It is obvious that by increasing the degree of tensions on the Line of Contact the Azerbaijani side tries to check not only the combat capability of the Defense Army of Artsakh, but also the reaction of the international community to the use of force.
It was the absence of international community’s strong and targeted assessment of actions of Azerbaijani authorities on disrupting the process of peaceful settlement of the conflict and preparing for war that to a certain extent, created a situation, taking an advantage of which, Baku considered it possible to unleash a military aggression against Artsakh in April 2016.
The escalation of tension on the Line of Contact, provoked by the Azerbaijani side, only deepens the distrust and postpones the prospects for a final resolution of the conflict. We believe that the response to the provocative policy of Azerbaijan must be refraining from making untargeted appeals to the parties of the conflict and increased efforts on the practical implementation of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg on strengthening the ceasefire and creating conditions for the resumption of the negotiation process."