Գերմանացի լրագրողի աղմկահարույց ձերբակալությունը Թուրքիայում՝ Էրդողանի փեսայի նամակների «ոչ ճիշտ օգտագործման համար»
Ստամբուլի դատարանը երկուշաբթի օրը՝ փետրվարի 27-ին, բավարարել էր Թուրքիայի դատախազության՝ գերմանական Die Welt պարբերականի լրագրող Դենիս Յուչելի ձերբակալության պահանջը, ով կալանքի տակ էր եղել փետրվարի 18-ից: Այդ մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Գերմանացի լրագրողին առաջադրված մեղադրանքներն ավելի քան լուրջ են: Յուչելին մեղադրում են ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու, ահաբեկչական քարոզչության և տվյալների չարաշահման մեջ:
Որպեսզի քիչ թե շատ պարզ դառնա, թե ինչ ասել է թե «տվյալների չարաշահում», հղվենք մեկ այլ տեղեկատվության, ըստ որի Դենիս Յուչելը հրատարակել է մի շարք նյութեր Թուրքիայի նախագահի փեսայի՝ էներգետիկայի նախարար Բերաթ Ալբայրաքի էլեկտրոնային փոստից, որը 2016 թվականի դեկտեմբերին կոտրել էին WikiLeaks-ի հաքերները:
Այդ նամակներում, մասնավորապես, քննարկվում էր թուրքական ԶԼՄ-ների վերահսկողությունն ու սոցցանցերում հատուկ հաշիվների բացումը, որոնց միջոցով հնարավոր կլիներ ազդել հասարակական կարծիքի վրա:
Բայց Էրդողանի դստեր ամուսնու նամակներում թաքնված տեղեկատվությունը դրանով չէր սահմանափակվում: Ինչպես տեղեկացնում է WikiLeaks-ի կայքը, նամակները պարունակում էին նաև մանրամասն տեղեկատվություն առ այն, որ Ալբայրաքը ներգրավվածություն ուներ այնպիսի կազմակերպությունների մեջ, ինչպիսիn է Powertrans -Company-ն, որը Իսլամական պետությունից նավթ է ներկրում:
Ինքը Դենիս Յուչելը, ով ի դեպ,  երկքաղաքացիություն ունի(Գերմանիայի և Թուրքիայի), իր հոդվածներում դեռևս չէր անդրադարձել թուրքական իշխանությունների և կոնկրետ անձանց գործունեությանը: Բայց, ըստ ամենայնի, դա միայն ժամանակի հարց էր: Դրանով էլ բացատրվում է լրագրողին լռեցնելու ակնհայտ շտապողականությունը …
Թուրքական իշխանությունների գործողություններն, իհարկե, բացասական արձագանք առաջացրին Բեռլինում: Գերմանիայի Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարտին Շաֆերը փետրվարի 27-ին կոչ էր արել Թուրքիայի իշխանություններին ազատ արձակել Յուչելին: Մեկ օր առաջ, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելը ևս Թուրքիայի հասցեին քննադատություն էր հնչեցրել, նշելով, որ «անհրաժեշտություն չկա, և բացարձակ արդարացված չէ Դենիսին այդքան երկար կալանավորելը մինչ դատախազության հարցաքննությունը»: Գերմանիայում Թուրքիայի դեսպանին նաև առանձնազրույցի էին հրավիրել ԱԳՆ:
Բացի այդ, Բունդեսթագի 160 պատգամավորները Գերմանիայում Թուրքիայի դեսպանին ուղղված բաց նամակում կոչ էին անում աջակցել լրագրողի ազատ արձակմանը: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն, իր հերթին, դատարանի որոշումը «տխուր և ցավալի» անվանեց:
«Գերմանիայի կառավարությունն ակնկալում է, որ Յուչելի գործի լույսի ներքո Թուրքիայի արդարադատության համակարգը նկատի կունենա մամուլի ազատության կարևորությունը ժողովրդավարական բոլոր հասարակություններում», - գրված է Կանցլերի հայտարարության մեջ:

Громкий арест журналиста Die Welt в Турции - за "неправильное" использование писем зятя Эрдогана
Суд в Стамбуле вчера, в понедельник, 27-го февраля, удовлетворил запрос турецкой прокуратуры на арест журналиста немецкого издания Die Welt Дениза Ючеля, который находится под стражей с 18-го февраля. Об этом сообщает Deutsche Welle.
А обвинения в адрес немецкого журналиста нешуточные. По информации РИА Новости Дениз Ючелу инкриминируется членство в террористической организации, неправильное использование данных (?!) и террористическую пропаганду.
Чтобы более или менее стало понятно, что означает термин "неправильное использование данных", обратимся к другой информации, согласно которой Дениз Ючел опубликовал некоторые материалы из электронной почты зятя турецкого президента, министра энергетики Турции Берата Албайрака, взломанной в декабре 2016-го года WikiLeaks. В этих письмах, в частности, обсуждались вопросы контроля над турецкими СМИ и создания в соцсетях специальных аккаунтов, с помощью которых можно было бы управлять общественным мнением.
Но не только этим ограничивалась информация, спрятанная в письмах мужа дочери Эрдогана. Как сообщает сайт того же WikiLeaks, "в этих электронных письмах содержится детальная информация относительно причастности Албайрака к таким организациям как Powertrans -компании, которая замешана в импорте нефти ИГ".
Сам Дениз Ючел, который, кстати, имеет двойное – немецкое и турецкое – гражданство, в своих статьях пока не говорил об этой стороне деятельности турецких властей и аффиллированных с ними личностей. Но, думается, это было бы лишь вопросом времени. Отсюда и очевидная спешка заткнуть рот "зарвавшемуся" журналисту.
Действия турецких властей, естественно, вызвали резко негативную реакцию в Берлине. Так, официальный представитель немецкого МИД Мартин Шефер 27-го февраля призвал турецкие власти выпустить Дениза Ючела на свободу. Днем ранее министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль выступил с критикой Турции, сказав, что "нет никакой необходимости, и это совершенно неоправданно так долго содержать под стражей Дениза Ючела до допроса в прокуратуре".
Кроме того, 160 депутатов Бундестага в открытом письме послу Турции в Германии призвали посодействовать его освобождению. Выступила и канцлер Германии Ангела Меркель, назвав решение суда "грустным и досадным".
"Правительство (Германии – ред.) рассчитывает, что в свете дела Юсела турецкая система правосудия будет иметь в виду чрезвычайную важность свободы прессы во всех демократических обществах", – говорится в заявлении канцлера.
Однако вряд ли эти призывы изменят стиль поведения турецких властей, в том числе и президента Эрдогана, которые всех своих противников обвиняют ни много ни мало – в терроризме или, в лучшем случае, в нежелании бороться с терроризмом, как это, например, имело место в начале этого года, когда власти Турции обвинили в этом "грехе" Грецию. А весь "грех" греков состоял в том, что они сочли невозможным возврат восьмерых турецких военных, бежавших после попытки военного переворота в июле прошлого года, которых на родине ждали крепкие объятия эрдогановских мастеров заплечных дел...