Արցախցին իրավունք ունի վայելելու համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բելգիայի Թագավորություն աշխատանքային այցի երկրորդ օրը սկսել է «Հանուն համաշխարհային խաղաղության»՝ Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակ այցելությամբ:
Հետազոտական հեղինակավոր այս կենտրոնում հյուրընկալված Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում ունեցել կենտրոնի փորձագետների հետ: Հանդիպման մոդերատորը՝ «Կարնեգի» հիմնադրամի գիտաշխատող Ստեֆան Լենեն, ով զբաղվում է Լիսաբոնի համաձայնագրից ի վեր ԵՄ արտաքին քաղաքականության զարգացումների և անդամ երկրների հետ փոխհարաբերությունների ուսումնասիրությամբ, լսարանին հակիրճ ներկայացրել է Հայաստանի Նախագահին, որից հետո Սերժ Սարգսյանը հանդիպման մասնակիցների առջև հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին: Լսարանին հետաքրքրել են ինչպես Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականության, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրների շուրջ ՀՀ Նախագահի տեսակետներն ու գնահատականները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը «Կարնեգի» կենտրոնում
Հարգելի՛ պարոն Լեհնե,
Ինձ համար, իհարկե, պատիվ է ելույթ ունենալ «Հանուն համաշխարհային խաղաղության» Կարնեգի հիմնադրամի Բրյուսելի գրասենյակի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ : Դուք առաջին անգամ եք ինձ հյուրընկալում, բայց ես ջերմությամբ եմ հիշում Վաշինգտոնի ձեր կենտրոնական գրասենյակում ունեցած հանդիպումներն ու քննարկումները: Նման հեղինակավոր հարթակները հնարավորություն են ընձեռում մի կողմից՝ ներկայացնելու մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումների տրամաբանությունը, մյուս կողմից՝ հենց մենք աղբյուրից հաղորդակից ենք դառնում փորձագիտական վերջին մշակումներին, վերլուծություններին ու մոտեցումներին:
Եվ վերջապես, համաշխարհային խաղաղության գաղափարը, որ դրված է հիմնադրամի հիմքում, այն նպատակն է, ինչին մշտապես ձգտել և ձգտում է ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը:
Էնդրյու Կարնեգին ասում էր. «Սովորեցրե՛ք մարդկանց լավ քաղաքացիներ լինել, և դուք կլուծեք կյանքի խնդիրը»: Անվիճելի է, որ քաղաքացին պետության հաջողության գրավականներից է: Որքան կայացած ու իրազեկ է քաղաքացիական հասարակությունը, այնքան արդյունավետ են գործում պետական ինստիտուտները: Ամուր քաղաքացիական հասարակությունը, իշխանության ճյուղերի տարանջատմանը զուգահեռ, զսպումների և հակակշիռների լավագույն մեխանիզմներից մեկն է:
Հենց դա էր մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց սկսելու շարժառիթը, որի մեջ մենք գտնվում ենք արդեն ավելի քան երկու տարի: Նորացված Սահմանադրությամբ մեր երկրում հստակեցվեց իշխանության տարբեր ճյուղերի իրավասությունների շրջանակը՝ շեշտադրելով բոլոր ոլորտներում մարդու իրավունքների պաշտպանվածությունն ու քաղաքացիների ձայնի լսելիությունը։
Արդյունքում, մեր երկրում արդեն մեկնարկել է այնպիսի քաղաքական համակարգի ձևավորումը, որտեղ ազդեցիկ դերակատարները կլինեն ոչ թե անձերը, այլ քաղաքական ուժերը, քաղաքական ինստիտուտները։ Այսօր արդեն Հայաստանում ընթանում է կուսակցությունների խոշորացման և քաղաքական կոալիցիաների ձևավորման մի գործընթաց, որը մենք շատ դրական ենք համարում և որին ձգտում էինք: Քաղաքական կուսակցություններն ամրապնդվում են որպես կայուն ինստիտուտներ, աստիճանաբար վերանում կամ ձուլվում են գաճաճ կուսակցությունները:
Հայաստանն իր փոփոխված Սահմանադրությամբ համարձակ քայլ կատարեց՝ ուղղված մի կողմից` իշխանության ապակենտրոնացմանը, մյուս կողմից՝ այնպիսի սահմանադրական համակարգի ձևավորմանը, որը կապահովի հետխորհրդային արատավոր երևույթների վերացումը, կնվազեցնի կոռուպցիոն ռիսկերը և լավագույն պայմաններ կապահովի երկիրը կայուն զարգացման ուղիով առաջնորդելու համար:
Գալիք շաբաթների ընթացքում Հայաստանի քաղաքական համակարգն անցնելու է լուրջ քննություն. ապրիլի սկզբին նորացված Սահմանադրության և նոր ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ մենք կանցկացնենք խորհրդարանական ընտրություններ: Ընտրական օրենսգրքում էլ արմատական փոփոխություններ ունենք, որոնց մի զգալի մասը մեր երկրում նախադեպը չունեցած՝ ընդդիմություն իշխանություն-քաղաքացիական հասարակություն երկխոսության և կոնսենսուսի արդյունք էր: Ազատ և արդար ընտրությունների անցկացման և ընտրական գործընթացի հանդեպ հանրային վստահության էական բարձրացման նպատակով մենք սկսել ենք ակտիվորեն ներդնել ընտրությունների վերահսկման ժամանակակից տեխնիկական մեխանիզմներ։ Ավելին, անսալով ընդդիմության ցանկությանը՝ մենք համաձայնեցինք ներդնել ընտրությունների անցկացման այնպիսի թափանցիկ նորամուծություններ, որոնց հանդեպ վերապահումներ ուներ նույնիսկ Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը: Բայց մենք գնացինք այդ քայլին, քանի որ այս փուլում ամենից կարևորն ընթացող գործընթացների նկատմամբ վստահության բարձրացումն է:
Այս համատեքստում շնորհակալություն եմ հայտնում միջազգային մեր բոլոր գործընկերներին և, մասնավորապես, Եվրոպական միությանը, գործընթացի ամենասկզբից մեզ աջակցելու համար: Իրականացված բարեփոխումների ընթացքն ու արդյունքները բարձր գնահատականի են արժանացել մեր միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի և Եվրոպական միության կողմից:
Մեր սահմանած նշաձողը բարձր է. անցկացնել ժողովրդավարական, ազատ, արդար ու թափանցիկ ընտրություններ: Վստահ եմ՝ իրականություն կդարձնենք մեր այդ նպատակը, և ընտրությունների մթնոլորտն ու ընտրական գործընթացի արդյունքները կհաստատեն մեր մոտեցումների ճշմարտացիությունը:
Սահմանադրական բարեփոխումները նախաձեռնելիս մեր գլխավոր նպատակը ուղղակի խորհրդարանական համակարգի ներդրումը չէր, այլ ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա ամրապնդումը՝ իշխանության ապակենտրոնացման և ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգի անցնելու միջոցով: Կարծում ենք՝ այդ տեսանկյունից Հայաստանը կարող է ուսանելի օրինակ ծառայել թե՛ հետխորհրդային, թե՛ տարածաշրջանային շատ երկրների համար:
2016թ. ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա ռազմական արկածախնդրությունը Բաքվի երկարամյա ռազմատենչ քաղաքականության և քարոզչության կենսագործումն էր։ Այն լուրջ վնաս հասցրեց կարգավորման գործընթացին: Ադրբեջանի ագրեսիան կրկին ապացուցեց, որ Արցախի ժողովրդի պայքարը սեփական հողի վրա անվտանգ գոյության ու ազատության համար այլընտրանք չի ունեցել ու այսօր էլ չունի։ Սա կարծիք չէ, այլ Ադրբեջանի վարած քաղաքականության արդյունքում ստեղծված և մեզ պարտադրված իրականություն։
Ահավասիկ, ապրիլյան պատերազմին հետևած՝ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներում ձեռք բերվեցին հստակ պայմանավորվածություններ 1994-1995թթ. հրադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի իրականացման, ինչպես նաև հակամարտության գոտում այդ ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ: Սակայն Ադրբեջանն իր՝ արդեն սովորական դարձած վարքագծի համաձայն շարունակաբար խուսափում է այդ պայմանավորվածությունների իրականացումից՝ հայտարարելով, որ դրանց իրագործումն իբր ամրապնդելու է ձևավորված ստատուս քվոն Լեռնային Ղարաբաղում:
Եթե Ադրբեջանն իրապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի փոփոխությամբ, ապա միայն մի տարբերակ կա փոխելու այն՝ դա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն է:
Միամտություն կլինի կարծել, որ Ադրբեջանը չէր գիտակցում, թե ինչ ծանր հարված է հասցնում խաղաղությանը, որքան է խորացնում ստատուս քվոն, որքան հետ է մղում բանակցային գործընթացը:
Ակնհայտորեն Բաքուն ղարաբաղյան հակամարտությունն օգտագործում է իր ներքին հարցերի` սոցիալ-տնտեսական ահագնացող խնդիրների և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների դեմ աճող դժգոհությունից հասարակության ուշադրությունը շեղելու նպատակով:
Հենց այդ պատճառով Բաքվում վերջերս հայտարարեցին, թե Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն իբր իրենց «ներքին գործն է»: Ղարաբաղյան հիմնահարցով արդեն տարիներ շարունակ որպես միջնորդներ զբաղվում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափով: Հավանաբար Բաքվում վատ երազ են տեսել և դրանից եզրակացրել, թե միջազգային հանրության այս երեք խոշորագույն դերակատարներն իրենց բոլոր բարդ գործերը թողած՝ հանկարծ սկսել են զբաղվել Ադրբեջանի «ներքին գործով»:
Դա ընդամենը մեկ օրինակ է աբսուրդի այն թատրոնի, որը բեմականացնում են Բաքվում: Մենք ստիպված ենք շարունակաբար բախվել դրան գրեթե ամենօրյա ռեժիմով: Սակայն երբեմն լինում են նաև անկեղծության պոռթկումներ: Դրանցից մեկի ժամանակ Ադրբեջանի ղեկավարը, փորձելով իր ենթակաների առջև արժևորել իրեն, հրապարակայնորեն խոստովանեց, որ բանակցությունների փակ դռների հետևում իրեն ստիպում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, և միայն ինքն է, որ կարողանում է դիմանալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ճնշումներին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ որպես միջնորդներ, կոչված են նաև կանխելու հակամարտության գոտում իրավիճակի հնարավոր սրումները: Հրանոթների արկերի տակ ընթացող բանակցությունները երբեք խոստումնալից լինել չեն կարող:
Ահա այս հանգրվանում է այժմ գտնվում արցախյան հիմնահարցի կարգավորման գործընթացը: Ե՛վ Արցախը, և՛ Հայաստանը սկզբունքորեն դեմ են ուժի կիրառմանը և հանդես են գալիս հիմնահարցն օր առաջ խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու օգտին:
Ադրբեջանի կողմից ռազմական արկածախնդրության նոր փորձերը կարող են անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ հենց իր՝ Ադրբեջանի համար: Հայաստանը՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավոր, բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքելու ուժի կիրառման ցանկացած փորձի:
Չնայած Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքներին՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է հաստատակամորեն կերտել սեփական ապագան։ Փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում հանրաքվեի դրվեց սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը:
Արցախի ժողովուրդն իր ձայնը տվեց կառավարման լիարժեք նախագահական համակարգի ձևավորման օգտին: Ինչպես տեսնում եք, երկրի կառավարման մոդելի հարցում Հայաստանի և Արցախի պատկերացումները չեն համընկնում, սակայն նույնն է ժողովրդավարական հասարակարգ կառուցելու անխախտ վճռականությունը: Արցախի ժողովուրդն այդ կամքը դրսևորել է տասնյակ տարիներ շարունակ` ընտրությունների միջոցով ձևավորելով իր գործադիր, օրենսդիր և տեղական ինքնակառավարման մարմինները: Արցախի ժողովուրդն այլ ապագա չի պատկերացնում և լծված է մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված ազատ հասարակության կառուցման գործին:
Արցախցին, ժողովրդավարական աշխարհի հետ հավասար, իրավունք ունի վայելելու համամարդկային բոլոր հիմնարար ազատությունները, շատ ավելի լավ գիտի ազատ ապրելու գինը, ինչի համար նա վճարել է իր սեփական զավակների արյան գնով: Այսօր էլ Արցախը ժողովրդավարություն է կառուցում թշնամական կրակահերթերի ներքո: Իսկ Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ազատության այս ձայնը լռեցնելու համար, կոչ է անում դատապարտել ժողովրդավարական գործընթացը Արցախում: Մինչ Արցախը հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ավելի ամուր ժողովրդավարություն, նրա հարևան Ադրբեջանը հատկապես վերջին շրջանում հաստատուն քայլեր է կատարում դեպի ժառանգաբար փոխանցվող լիակատար բռնապետություն:
Այստեղ հավաքվածներդ, ես տեսնում եմ ես տեսնում եմ, հայտնի փորձագետներ եք: Եթե կա կառավարման, ինքնակազմակերպման այլընտրանքային մեխանիզմ չճանաչված միավորների համար, շնորհակալ կլինեմ, եթե հուշեք: Դժվար է բացատրել արցախցի գործընկերներին, թե ինչու ՄԱԿ-ի անդամ չհանդիսացող Կոսովոն կարող է համագործակցել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ և այդ կերպ ձևավորել իր կառավարման ինստիտուտները, իսկ իրենք դա անել չեն կարող:
Հայաստանը, թեև չի ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը, այնուամենայնիվ ԵԱՀԿ-ի բյուջեն ֆինանսավորելու միջոցով մասնակից է այդ գործընթացին: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է աստիճանաբար սկսի նպաստել Արցախի ժողովրդավարական գործընթացներին՝ անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարգավիճակից:
Հայտնի է, որ կայուն զարգացումը հանրային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից է: Իսկ պետության կտրվածքով առհասարակ որևէ զարգացում չի կարող կայուն լինել, եթե այն հիմնված չէ ամուր տնտեսության վրա:
Վերջին տարիների զարգացումները փաստում են, որ Հայաստանը կարողացավ սուղ ռեսուրսների պայմաններում ձևավորել ճկուն տնտեսական համակարգ: Այդ հաջողությունները գալիս են ապացուցելու, որ մեր տնտեսության զարգացման հիմնական աղբյուրը մարդկային կապիտալն է: Որպես օրինակ բերեմ տեղեկատվության և հաղորդակցության ոլորտը, որ վերջին տարիներին դարձել է մեր տնտեսության շարժիչներից մեկը: Այս ոլորտում Հայաստանում աշխատում են այնպիսի հեղինակավոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Մայքրոսոֆթը, «ԱյԲիԷմը», «Սիսկոն», «Դ-Լինկը», «Օրաքլը», «Սինոփսիսը», «Մենթոր Գրաֆիքսը» և այլն: Այս ոլորտում Հայաստանում գործում է շուրջ 400 կազմակերպություն, զբաղվածների թիվը հասնում է 15 հազարի: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կանայք ամենաներգրավվածներից են աշխարհում։ Այս ուղղությամբ տարեկան մենք արձանագրում ենք շրջանառության 20-25% միջին աճ: ՀՆԱ-ում ոլորտի տեսակարար կշիռը կազմում է շուրջ 4%, ինչը համադրելի է զարգացած շատ երկրների հետ:
Տնտեսական զարգացման ստանդարտ մոդելներով դժվար է ապահովել առաջընթացի այն մակարդակը, որը թույլ կտա դիմագրավելու առկա համաշխարհային մարտահրավերները: Ուստի, մեզ անհրաժեշտ էր նոր տեսլական՝ նորարարական մոտեցումներով և լուծումներով: Մենք կարողացանք ձևավորել հանքահումքային ռեսուրսներից անկախ տնտեսական համակարգ: Ի տարբերություն տարածաշրջանի մի շարք երկրների, որոնցում վերջին տարիների տնտեսական ճգնաժամը հանգեցրեց տնտեսության ապակայունացման, ազգային տարադրամի արժեզրկման՝ Հայաստանն ապացուցեց, որ նույնիսկ շրջափակման և ռեսուրսային սահմանափակման մեջ գտնվելով՝ կարողացավ ձևավորել կայուն և կանխատեսելի տնտեսություն, գրանցելով առաջընթաց մի շարք միջազգային ինդեքսներով, մասնավորապես՝ Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնես 2017», ինչպես նաև վարկանիշային «Ֆիտչ» գործակալության վերջին զեկույցներում: «Դուինգ բիզնես 2017» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը հինգ հորիզոնականով՝ զբաղեցնելով 38-րդ տեղը աշխարհի 190 երկրների շարքում:
Եվ անցած տարվա վերջին ձևավորված մեր նոր կառավարությունը հանդես է եկել բարեփոխումների լուրջ օրակարգով, որի նպատակն է բարձրացնել երկրի ճանաչելիության մակարդակն ու ներդրումային գրավչությունը, հատկապես՝ եվրոպական ներդրողների համար, խթանել պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը, պետության կողմից համակողմանի աջակցություն ցուցաբերել այն գործարար նախագծերին, որոնք թույլ կտան ապահովել արագ տնտեսական աճ:
Հայաստանի միջազգային միջավայրը քննարկելիս՝ չեմ կարող չանդրադառնալ սիրիական ճգնաժամին: Ճգնաժամի սկզբից մինչ օրս Հայաստանում ապաստան է գտել շուրջ 20 հազար սիրիահայ փախստական: Իհարկե, ցավով եմ այս բառն արտասանում, քանի որ նրանք մեր ընկալման մեջ փախստականներ չեն: Նրանք մեր մի մասնիկն են, որ պատմական զարգացումների բերումով ժամանակին փրկություն են գտել Սիրիայում: Այսօր, ողբերգական աշխարհաքաղաքական անցքերի արդյունքում նրանք ապաստանել են մեզ մոտ:
Սակայն մենք անում ենք ավելին: Հայաստանը պարբերաբար մարդասիրական օգնություն է ուղարկում Սիրիա. օգնությամբ բեռնված հերթական օդանավն օրեր առաջ վայրէջք կատարեց սիրիական հողում: Այն նախատեսված է ոչ միայն մեր սիրիահայ հայրենակիցների համար, այլև բոլոր սիրիացիների՝ անկախ կրոնական և էթնիկական պատկանելությունից: Սա նվազագույնն է, որ մենք կարող ենք անել՝ ի երախտագիտություն մեր բարեկամ Սիրիայի ժողովրդի, որը ժամանակին իր դռները բացեց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի համար:
Երեկ մենք Նախագահ Տուսկի հետ հայտարարեցինք, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների ավարտի մասին:
Հայաստան-ԵՄ նոր պայմանագիրն առաջին հերթին քաղաքական փաստաթուղթ է, որը վկայում է տարբեր շահերի համադրումը` միտված, այսպես կոչված, «և՛, և՛»-ի քաղաքականության կենսունակությանը: Ճիշտ է, դեռևս 1996թ. մենք ստորագրել էինք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող՝ Գործընկերության և համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը, սակայն այն վաղուց արդեն չի արտահայտում ո՛չ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդգրկումը, ո՛չ էլ դրա խորությունը և առավել ևս` ո՛չ էլ հավակնությունները։ Ուստի, նոր համաձայնագրով, ամրագրելով տարիների ընթացքում արձանագրված ձեռքբերումներն ու զարգացման ուղենիշերը, մենք ազդարարում ենք, որ շարունակելու ենք բոլոր ոլորտներում զարգացնել երկկողմ օրակարգը:
Կարևորն այն է, որ մեր համագործակցությունն ունի արժեքային հենք։ Հայաստանն անգամ պատմության ամենադժվարին պահերին իր առջև քաղաքակրթական ընտրության խնդիր չի դրել։ Ոչ ոք մեզ չի պարտադրում ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնել, դա մեր ընտրությունն է: Մեր ժողովուրդն իրեն լիովին եվրոպացի է համարում. թե՛ մեր հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը և թե՛ մեր կենսակերպը եվրոպական է։ Պատահական չէ, որ այսօր էլ հարյուր հազարավոր հայեր ապրում են Եվրոպայում և հանդիսանում օրինավոր քաղաքացիներ՝ իրենց տաղանդն ու աշխատասիրությունը ծառայեցնելով այդ երկրներին։ Սա ևս կարևոր կապող օղակ է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև։
Այսպիսով, մենք պարզապես ավելի ամուր իրավական հիմք ենք ապահովում այն համագործակցության համար, որը փաստորեն առկա է։ Համոզված ենք, որ դա թույլ կտա և նաև կպարտավորեցնի ունենալ ավելի արդյունավետ պետություն։
Ճիշտ է, ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը սկզբնական շրջանում փշոտ ընդունվեց մեր որոշ արևմտյան գործընկերների կողմից, սակայն ուրախ եմ, որ ժամանակն ամեն բան իր տեղը դրեց:
Մենք պատրաստ ենք նպաստելու ԵԱՏՄ-ԵՄ հարաբերությունների փոխշահավետ մերձեցմանը: Հայաստանը շահագրգռված է համաեվրոպական համագործակցությամբ: Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ եղած խնդիրները լուծելու լավագույն ուղին համագործակցությունն է, իսկ հակամարտության ու նոր բաժանարար գծերի ստեղծման քաղաքականությունը ապագա չունի:
Միաժամանակ, Հայաստանը, պատմականորեն հարաբերությունների մեծ փորձ ունի Իրանի հետ, իսկ ներկա սերտ տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերը դարձնում են Հայաստանը լավ հարթակ Իրան մուտք գործելու ցանկություն ունեցող եվրոպական ընկերությունների համար: Իրանի հետ զարգացնելով տարածաշրջանային օրինակելի համագործակցություն՝ Հայաստանն այսօր լավ նախադրյալներ ունի՝ դառնալու Պարսից ծոցը սևծովյան նավահանգիստների հետ կապող ամենաապահով և ամենակարճ տարանցիկ ուղին։ Դրան էր միտված Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղին՝ վրացական նավահանգիստներից դեպի Երևան, և ապա դեպի Իրանի սահմանակետ տանող ավտոճանապարհը ԵՄ-ի հիմնական երթուղում ներառելը։
Հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունները Հարավային Կովկասի անվտանգության կարևորագույն օղակներից են։ Վրաստանի հետ մենք մշտապես բոլոր ընթացիկ հարցերը կարգավորել ենք բարիդրացիության և փոխըմբռնման մթնոլորտում: Մեր համագործակցությունը երբևէ չենք պայմանավորել երրորդ երկրների հետ հարաբերություններով։
Հայաստանի՝ որպես ԵԱՏՄ-ի անդամի, և Վրաստանի՝ որպես ԵՄ-ի ասոցացված գործընկերոջ, այսօրվա համագործակցությունը փաստում է փոխշահավետ հարաբերությունների նոր հնարավորությունների մասին:
Հայաստանը պատրաստակամ է դառնալու այն կայուն գործընկերը տարածաշրջանում, որը կնպաստի խոշոր դերակատարների միջև հակասությունների հարթման, տնտեսական զարգացմանն ուղղված ուղիների մշակման և ներդրումային արդյունավետ քաղաքականության ձևավորման գործընթացին:
Եզրափակելով իմ ելույթը՝ ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս շեշտել աշխարհում և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման կարևորությունը: Համոզված եմ, որ ցանկացած հակամարտություն հնարավոր է լուծել միջազգային հանրության համախմբված ջանքերի շնորհիվ: Եվ խորհրդանշական է, որ Երևանի կոնյակի գործարանում պահվում է այսպես կոչված «խաղաղության տակառը»՝ շրջապատված Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների դրոշներով։ Դա հաշտության և խաղաղության ակնկալիքի սոսկ մեկ խորհրդանշական դրսևորում է: Մենք անհամբեր սպասում ենք այն օրվան, երբ աշխարհահռչակ հայկական կոնյակով կազդարարենք մեր տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղության հաստատումը՝ զարգացման նոր հնարավորություններ ստեղծելով Հարավային Կովկասի բոլոր բնակիչների համար։

RA President: the Right of the People of Karabakh for Self-Determination Should be Recognized
On his second day of working visit to the Kingdom of Belgium the RA President Serzh Sargsyan visited the Carnegie Endowment for International Peace in Brussels.
Hosted at this prestigious research institution, President Sargsyan met with the experts of the Center. The moderator of the meeting, a scientific researcher of the Carnegie Endowment Stephen Lehne, who has been studying the EU foreign policy developments and relations among the member states since the Lisbon Agreement, presented Serzh Sargsyan to the audience. President Serzh Sargsyan made a statement and answered the questions raised by the participants of the event. The audience was interested in Armenia’s foreign and internal policies, as well as in the RA President’s viewpoints and assessments on the regional and international pressing issues.
As the press service of the RA President informs, Serzh Sargsyan particularly said:
"Distinguished Mr. Lehne,
Dear Ladies and Gentlemen,
It is a great honor of course for me to speak at the event held at the Brussels office of the Carnegie Endowment for International Peace. I am here for the first time but I recall warmly my meetings and discussions held at the Carnegie headquarters in Washington, D.C. Reputable platforms such as this one, on one hand provide the opportunity to present the logic behind the developments taking place in our country, and on the other hand, we learn from the very source about the latest expert analysis, estimates, and approaches.
Finally, the very idea of international peace, which is laid in the basis of this Endowment, is the objective that has always attracted the entire civilized world.
Distinguished Colleagues,
Andrew Carnegie once said, “Teach a man to be a good citizen and you have solved the problem of life.” A good citizen is indisputably a guarantee of the success for a state. The more mature and informed the civil society is, the more efficient the state structures are. Strong civil society, along with the separation of powers, is one of the best mechanisms for checks and balances.
That was the driving force behind the process of constitutional reforms we initiated in our country, and it has been going on for over two years. The amended Constitution has defined more precisely the authority framework for different branches of power, stressing the respect for human rights and making the voice of people heard in all areas. As a result, in our country has already commenced the process of building such a political system in which the influential actors will be not the individuals but political forces, political institutions. Enlargement of political parties and formation of political coalitions is going on in Armenia at this moment; that is a welcome development, and we have been striving to achieve that. Political parties are getting consolidated as stable institutes; smaller parties are disappearing or merging together.
For Armenia, to amend the Constitution was a bold step aimed on one side to the decentralization of the government, on the other hand – at the strengthening of the legal and constitutional order, which will allow to eradicate unacceptable manifestations of the post-Soviet flaws, decrease the corruption risks and provide the best possible conditions to move the country forward on the path of sustainable development.
In coming weeks, Armenia’s political system will undergo a serious test: at the beginning of April, in accordance with the amended Constitution and the new Electoral Code, we will conduct parliamentary elections. Fundamental changes were introduced into the Electoral Code as well, some of which resulted from the unprecedented dialogue and consensus between the authorities, opposition, and the civil society. To ensure a considerably greater public trust towards the electoral process and to conduct free and fair elections, we have actively introduced contemporary technical measures for the election monitoring. Moreover, in line with the wishes expressed by the opposition, we agreed to introduce such transparent and novel approaches towards which certain reservations were voiced by the Venice Commission of the Council of Europe. We agreed to do it because at this point a greater trust towards the process was the most important objective.
With this regard, I express gratitude to all our international partners, and particularly to the European Union, for the assistance provided from the very beginning of the process. The reformation process and its results have been praised by our international partners, such as the OSCE/ODHIR, the Venice Commission of the Council of Europe, and the European Union.
We have set the bar high: to conduct democratic, free, fair, and transparent elections. I have no doubt that we will reach this goal, and the atmosphere of the elections and the results of the entire process will prove the aptness of our approaches.
When we started the process of constitutional reforms, our major objective was not just to introduce a parliamentary model of government but to further strengthen democratic institutions through the decentralization of the authority and introduction of a fully proportional voting system. I think with this regard Armenia sets a positive example for other post-Soviet and regional countries.
The reckless four-day military escapade carried out by Azerbaijan in April 2016 was the epitome of Baku’s years-long belligerent policy and ideology. It dealt a heavy blow to the NK peace process. Azerbaijani aggression proved once again that the struggle of the people of Artsakh for living safely on their own land and be free has no alternative. This is not an opinion, but the reality created and imposed on us by Azerbaijan’s policy.
There are strictly defined agreements reached in Vienna and Saint Petersburg after the April war, related to upholding of the unlimited tri-party ceasefire agreements of 1994-1995 and on the creation in the conflict zone of the mechanisms to investigate violations of the ceasefire regime. However, Azerbaijan, true to its long-standing tradition, refuses to implement these agreements and declares that their implementation will allegedly reinforce the existing status quo in Nagorno Karabakh.
If Azerbaijan is truly concerned with changing the status quo in Nagorno Karabakh, there is only one way to do it – to recognize the right of the people of Nagorno Karabakh for self-determination.
It would be naïve to assume that Azerbaijan was unaware of the heavy blow it dealt to the peace process, to reinforcing the status quo, to pushing pack the peace process. Obviously, Baku is using the Nagorno Karabakh conflict to divert the attention and rising discontent within its own society related to the pressing social and economic issues and blatant violations of human rights in the country.
For that very reason, Baku recently stated that Nagorno Karabakh was its “internal affair.” It has been for years that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, namely France, Russia and the US, who form the agreed international format, have been mediating the Nagorno Karabakh issue. Someone in Baku might have had a bad dream and based on that deluded himself that these three major international actors have put aside their own complicated issues and suddenly chose to engage in Azerbaijan’s “internal affair.”
This was just an episode from the theater of absurd which is being staged in Baku. We encounter it almost on a daily basis. However, sincere outbursts also happen. On one such instance, the leader of Azerbaijan, trying to boost his very significance in front of his subordinates, admitted publicly that at the negotiations behind the closed doors he was under pressure to recognize independence of Nagorno Karabakh, and he was the sole person able to withstand the pressure coming from the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, as mediators, are also called upon to prevent possible escalation in the area of conflict. Negotiations conducted under the shelling hold no promise.
That is the stage the Artsakh conflict resolution process has reached now. Both Artsakh and Armenia are in principle against the use of force and are in favor of solving the problem as soon as possible through peace negotiations.
Azerbaijan’s new attempts to engage in a military adventure can have unpredictable consequences for Azerbaijan itself. Armenia, as the guarantor of Nagorno Karabakh’s security, has stated on many occasions that it was ready to respond adequately to any attempt to use force.
Despite Azerbaijan’s incessant threats, the people of Artsakh continue to build resolutely their own future. On February 20, a referendum took place in Nagorno Karabakh on constitutional reforms.
The people of Artsakh have voted for the presidential model of governance. As you see, with regard to the system of governance, the positions of Armenia and Nagorno Artsakh differ; however, the resolve to build a democratic system is unwavering. The people of Artsakh have been manifesting that resolve for decades – they formed through the elections their executive, legislative, and local government bodies. The people of Artsakh dream of no other future and are busy with creating a free society based on human rights and basic liberties.
Just as anyone in the democratic world, people of Artsakh have every right to enjoy all universal and fundamental freedoms. People of Artsakh know better than anyone the price of being free because they paid for it with the blood of their sons. Today, Artsakh is building democracy under fire. Azerbaijan, meanwhile, is trying to silence the voice of freedom, urging to condemn democratic processes in Artsakh. While Artsakh is taking consistent steps on its path towards a consolidated democracy, its neighbor Azerbaijan, especially at the current stage, has been taking consistent steps towards the establishment a totally hereditary tyranny.
I see that all gathered here are notable experts. If there are alternative mechanisms of governance and self-organization for unrecognized entities, I would appreciate if you let us know. It is hard to explain to our colleagues in Artsakh why the unrecognized Kosovo can cooperate with the OSCE/ODHIR and form its governmental institutions democratically, while some think that the people of Artsakh cannot do it. Even though Armenia has not recognized independence of Kosovo, by the virtue of financing the OSCE budget we are part of that process. I am confident that the international community should start to gradually assist Artsakh in its democratic processes, regardless of the status of the Nagorno Karabakh Republic.
It is well-known that sustainable development is one of the most critical components of the public security, while with regard to a state, development cannot be sustainable unless it is based on a strong economy.
Recent developments prove that Armenia has been able with scarce resources to form a flexible economic system. These achievements are called to verify that the main source for our economic development is the human capital. I will give you one example: the area of information and communication technologies in recent years has become one of the locomotives of our economy. In this area, Armenia is working with prominent companies such Microsoft, IBM, Sysco, D-Link, Oracle, Synopsis, Mentor Graphics and others. There are nearly 400 enterprises functioning in Armenia in this area alone, with the number of employees close to 15 thousand. In this sphere, the women in Armenia are among the most engaged in the world. In this area we register a 20-25% increase on average each year; it makes nearly 4% of the GDP which is comparable to that of many developed countries.
It would be hard to ensure through the standard models of economic development the level of advancement that would allow us to withstand the current global challenges. Therefore, we need a new vision with innovative approaches and solutions. We have been able to form an economic system that is free of the impact of the raw natural resources. Armenia differs positively from a number of the regional countries, where the economic crises of the recent years resulted in the destabilization of the economy and devaluation of the national currency. Armenia proved that even under a blockade and limited availability of resources we were able to form a stable and predictable economy, which registered progress with regard to a number of international indices, in particular, the World Bank “Doing Business 2017,” as well as most recent reports by the Fitch Ratings. In accordance to “Doing Business 2017”, Armenia has improved its standing by five points and occupies the 38th position among 189 states while Fitch rated Armenia stable with B+.
Our new government, which was formed at the end of last year, has come up with the impressive reforms agenda. The reforms should enhance the level of recognizability of the country and investment attractiveness, especially for the European investors; it will boost the public-private partnership, ensure a comprehensive state assistance to the business projects which will encourage a rapid economic growth.
While speaking about improving Armenia’s international milieu, I would be remiss not to mention the Syrian crisis. From the beginning of the crisis and until today, over 20 thousand Syrian refugees of the Armenian descent have found a safe haven in Armenia. Certainly, it is painful to state because they are not refugees in our understanding. They are part of us, who because of certain historical developments had found salvage in Syria. Today, as a result of the unfolding tragic geopolitical developments they found refuge in Armenia.
However, we are doing more than that. Armenia is regularly sending humanitarian aid to Syria: another aircraft with the cargo, days ago landed in Syria. The aid is sent not only to our fellow Armenians in Syria, but to all Syrians, regardless of their religious or ethnic affiliations. This is the least we can do as a token of appreciation to the people of Syria who once opened their doors to the Armenians who had survived the Genocide.
Distinguished Ladies and Gentlemen,
Yesterday with President Tusk we announced that the negotiations on the Armenia-European Union framework agreement have basically been concluded.
The new Armenia-EU agreement is first and foremost a political document that allows us to accommodate various interests towards the vitality of the so-called policy of “both, and.” It is true that back in 1996, we signed the Partnership and Cooperation Agreement to regulate the relations between Armenia and EU. It, however, was not fully reflecting either the real scope, or depth, or the ambitions of the Armenia-EU relations. Therefore, with the new Agreement we will register the achievements and development milestones and announce that we will continue to develop our bilateral agenda in all areas.
It is important that this cooperation is based on shared values. Even at the most difficult junctions of its history Armenia has never been confronted with making a civilizational choice. Nobody is forcing upon us the implementation of democratic reforms; it is our choice. Our people view themselves as Europeans: our spiritual and cultural heritage and our lifestyle are European. It is no coincidence that today hundreds of thousands of Armenians reside in Europe, and are exemplary citizens, whose talents and hard work serve their countries. They also present an important link which connects Armenia and the European Union.
It is true that Armenia’s accession to the EAEU at the initial stage was received as a thorny issue by some of our western partners. I am glad that time made things fall into place and sorted them out.
We are ready to promote the mutually beneficial EU-EAEU relations to make them closer. Armenia is interested in the Pan-European cooperation. We are fully aware that cooperation is the best way to solve the existing issues, while confrontation and a policy of creating new dividing lines has no future.
At the same time, Armenia has historically accumulated a rich experience with Iran, and our current close economic, political and cultural contacts make Armenia a good platform for those European companies that might wish to enter Iran. Developing an exemplary regional cooperation with Iran, Armenia has good prerequisites of becoming the safest and the shortest transit route connecting the seaports of the Persian Gulf and the Black Sea. That was the reason behind the inclusion of the North-South highway, which runs from the seaports of Georgia to Yerevan and further to the border checkpoint with Iran, among the main routes of the European Union.
Friendly relations between Armenia and Georgia are an important element of the security in the South Caucasus. With Georgia, we have always able to address every issue in the atmosphere of good-neighborly relations and mutual understanding. We have never conditioned our relations with the relations with third countries.
Current cooperation between Armenia, as a member of the Eurasian Economic Union, and Georgia, as an EU associated partner, proves that there are new opportunities for the mutually beneficial cooperation.
Armenia is ready to become a stable partner in the region which will encourage the process of ironing out differences existing between the major actors, developing the avenues for the economic advancement and forming efficient investment policy.
In conclusion, I would like to stress again the importance of a durable peace in the world and in our region. I strongly believe that any conflict can be solved through the joint efforts of the international community. It is symbolic that at the Yerevan Brandy factory there is a “peace cask” that is surrounded by the flags of Armenia, Nagorno Karabakh, Azerbaijan and countries of the OSCE Minsk Group. It is just a sign, one among many, of our anticipation of peace and reconciliation. We are looking forward to the day when we will herald to the world the establishment of a long-awaited peace in our region and celebrate it with our world-renowned brandy, opening new opportunities of development for all those living in the South Caucasus.