Մարին Լը Պենը զրկվել է անձեռնխելիությունից
Եվրախորհրդարանականները կողմ են քվեարկել ֆրանսիական «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենին անձեռնմխելիությունից զրկելուն։ Քվեարկությունը տեղի է ունեցել իրավական հարցերով հանձնաժողովում, իսկ վերջնականապես հաստատվելու է լիագումար նստաշրջանի ժամանակ, փոխանցում է Reuters–ը։
Անձեռնմխելիությունից զրկումն այժմ թույլ է տալիս Փարիզի դատարանին քրեական հետապնդում սկսել Լը Պենի նկատմամբ 2015 թվականին Twitter սոցիալական ցանցում «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական կուսակցության դաժանությունների երեք լուսանկար տեղադրելու համար:
Խորհրդարանականին այժմ կարող է սպառնալ մինչև երեք տարվա ազատազրկում կամ մինչև 75 հազար եվրո տուգանք: Դատավարությունը կարող է ընթանալ ավելի քան մեկ տարի:
Նրա հրապարակած լուսանկարներից մեկում պատկերված էր ծայրահեղականների կողմից գլխատված ամերիկացի լրագրողը:

The European Parliament has revoked French presidential candidate Marine Le Pen's immunity for tweeting pictures of violence by Isis, Independent reports.
Ms Le Pen – a member of the EU Parliament – is under investigation in France for posting three images of executions by Isis in 2015, including graphic images of the death of American journalist James Foley.
On Tuesday, members of the EU's legal affairs committee voted to lift her immunity, but the group's decision needed to be backed by the whole parliament in a second vote.