Մենք պետք է զորանանք, որ զորացնենք դարերով փայփայած մեր դրախտավայր հայրենիքը՝ Հայաստանը. Սերժ Սարգսյան
Ֆրանսիայի Հանրապետությունում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցի առաջին օրն ավարտվել է Եվրոպայի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմամբ:
Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում անդրադարձել է անկախությունից ի վեր անցած 25 տարիներին Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումներին, դեռևս առկա խնդիրներին ու մարտահրավերներին, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող ամենօրյա աշխատանքին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, սիրիահայերին աջակցելու գործում իրականացված և շարունակվող ծրագրերին, Հայաստան-սփյուռք գործակցության արդի փուլի գերակա ուղղություններին և կոչ արել` առավել միաբանվել ու ջանքերն ուղղել համազգային նպատակների իրականացմանը, այդ թվում նոր՝ ավելի ազատ, ավելի արդար, ավելի անվտանգ և ավելի առաջավոր Հայաստան կերտելու գործին: «Այսօր Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում կարիք կա կենտրոնանալու ազգը միավորող գաղափարների ու սկզբունքների վրա՝ հաղորդելով համագործակցությանը նոր որակ ու բովանդակություն:
Մեր նպատակը մեկն է՝ կառուցել արդյունավետ և բարեկեցիկ Հայաստան։ Միայն այդպիսի Հայաստանն է ունակ պաշտպանելու ինքն իրեն և զորավիգ կանգնելու սփյուռքի իր քույրերին ու եղբայրներին:
Մենք որևէ ձևով չենք թերագնահատում մինչև օրս կատարված հսկայածավալ աշխատանքը և կյանքի կոչված բազմաբնույթ ծրագրերը: Ավելին, մեր երախտագիտության անկեղծ խոսքն ենք հայտնում դրանք իրականություն դարձրած մեր քույրերին և եղբայրներին: Մենք հրավիրում ենք մեր հայրենակիցներին անմիջական մասնակիցը դառնալու տարբեր բնագավառների զարգացման քաղաքականության մշակման և կյանքի կոչման աշխատանքներին:
Մենք առաջարկում ենք քննարկել գործակցության նոր մեխանիզմներ: Որևէ լուրջ նախաձեռնություն չպետք է դուրս մնա ուշադրությունից: Սկզբունքորեն պետք է պահպանվի թափանցիկ աշխատաոճը, բացառվեն արհեստական խոչընդոտները, և պատասխանատվություն կրեն ներգրավված բոլոր կողմերը։
Մենք պետք է փորձենք ակտիվորեն օգտագործել սփյուռքի մասնագիտական ներուժը, այդ թվում նաև երիտասարդ ու արհեստավարժ շրջանակների հնարավորությունները, հմտությունները, նորարարական տաղանդը։ Հայը, անկախ բնակության վայրից, մշտապես աչքի է ընկել իր աշխատասիրությամբ և շնորհքով։ Մեր ժողովուրդը ծնել է աշխարհահռչակ գիտնականներ, արվեստագետներ, բժիշկներ, գյուտարարներ, գործարարներ։ Դա է մեր մեծ նվաճումը՝ մեր մարդկային խոշոր կապիտալը:
Դուք՝ սփյուռքի մեր հայրենակիցներդ, հային ճանաչելի եք դարձրել ամբողջ աշխարհում: Այժմ եկել է Հայաստանը լայնորեն ճանաչելի դարձնելու ժամանակը: Անհրաժեշտ է աշխատել Հայաստան երկրի և պետության համար ավելի բարձր հեղինակություն և համբավ վաստակելու ուղղությամբ:
Եթե ուրիշներն ունեն նավթ, գազ, ծով, ապա մեր «ծովը», մեր «ելքը դեպի արտաքին աշխարհ» դուք եք, սիրելի՛ հայրենակիցներ։ Այս հսկայական ներուժի ճիշտ ուղղորդման պարագայում կարող ենք ցանկալի հաջողությունների հասնել։ Հզորացնե՛նք մեր բոլորի հայրենիքը։ Սփյուռքը համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի ինտեգրման հուսալի և ամենաարդյունավետ կամուրջ է:
Պատմության անարդարության հետևանքով աշխարհը դարձել է շատ հայերի տունը, բայց Հայաստանը եղել ու մնում է սփյուռքահայության օջախն ու հարազատ հանգրվանը: Սիրիայի ողբերգությունը և, մասնավորապես, սիրիահայության վիճակը բոլորիս ցավն են: Բայց այսօր, ի տարբերություն մեկ դար առաջ տեղի ունեցած աղետի, մենք ունենք մխիթարություն, որ Հայաստան պետությունն է:
Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ մայր հայրենիքը անում է հնարավորը սիրիահայերին աջակցելու գործում: Մեզ համար նրանք փախստականներ չեն, այլ հայրենադարձներ, որ վերադարձել են իրենց տուն: Մենք ջանքեր ենք գործադրում, որ նրանք հիմնավորվեն հայրենիքում և հարմարվեն նոր պայմաններին: Նրանցից շատերն արդեն նոր երանգ են հաղորդել մեր հասարակությանը և նույնիսկ բիզնես միջավայրին: Այո՛, դժվար է, և շատերը դեռ սպասողական վիճակում են, քանի որ մեծ է քաղաքական անորոշությունը:
Այսուհետ պետք է բոլորս մեկ բռունցք դառնանք և մեր ջանքերն ուղղենք նոր Հայաստանի կերտմանը: Դա պետք է լինի նոր՝ ավելի ազատ, ավելի արդար, ավելի անվտանգ և ավելի առաջավոր երկիր:
Հայ գործարարները զգալի ավանդ ու կշիռ ունեն համաշխարհային տնտեսության բազմաթիվոլորտներում: Միաժամանակ, սփյուռքահայ գործարարների համագործակցությունը Հայաստանում և արտերկրում մնում է ոչ բավարար: Հայաստան-սփյուռք գործակցության արդի փուլի գերակա ուղղություններից մեկն է սփյուռքի գործարարների մասնակցության ընդլայնումը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Սփյուռքի գործարարները, ներգրավելով իրենց կապերը, կարող են նպաստել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումային ծրագրերի իրագործմանը: Սակայն դրանից ոչ պակաս կարևոր է գործարար մշակույթի ձևավորման գործում ժամանակակից հմտությունների կիրառումը: Դա առաջին հերթին կարող են անել հենց եվրոպական զարգացած միջավայրում աշխատող հայ գործարարները՝ բերելով իրենց հետ աշխատանքի կազմակերպման ամենաառաջադեմ մշակույթը:
Սփյուռքի ներդրումներն այսուհետ պետք է թիրախավորված և նպատակային բնույթ կրեն՝ միտված լինելով Հայաստանի արդյունաբերության զարգացմանը և երկրի տնտեսության մյուս ճյուղերի խթանմանը: Հայաստանում գիտելիքահեն տնտեսության ենթակառուցվածքների զարգացումը տնտեսության կայացման կարևորագույն նախապայմաններից մեկն է։ Այս առումով սփյուռքը պետք է լինի գիտելիքի և հմտությունների կարևորագույն աղբյուրը Հայաստանը տարածաշրջանում գործարար և ներդրումային միջավայրի լավագույն վայրը դարձնելու համար։
Մենք, սիրելի՛ բարեկամներ, քաղաքացիական հասարակությունը մշտապես դիտարկել ենք որպես գործընկեր և ո՛չ որպես հակառակորդ: Մենք կարևորում ենք համահայկական քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործընթացը: Հեռահաղորդակցության արդի տեխնոլոգիաների պայմաններում դա թերևս անխուսափելի իրողություն է: Եթե մենք ձեզ հետ միասին ուզում ենք, որ Հայաստանը լինի ավելի ազատ, ավելի արդար և ավելի ժողովրդավար, ապա մեկմեկու պահանջներ ներկայացնելու փոխարեն մենք պետք է իրար հետ խոսենք և ոչ միայն խոսենք, այլև համագործակցենք:
Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները պետք է լինեն անշրջելի: Այդ նպատակով մեզ անհրաժեշտ է հիմնովին բարեփոխել կրթության բնագավառը: Այստեղ կարևոր են նաև սփյուռքի մտավոր ներուժի ներգրավումը, նոր գիտելիքի և հմտությունների ներդրումը կրթության ոլորտում՝ խորհրդատվությունից մինչև դասավանդում:
Հայաստանը և սփյուռքը համատեղ ջանքերով կարող են աստիճանաբար հասնել մեր համազգային նպատակների իրականացմանը՝ միաժամանակ զերծ մնալով հուսախաբությունից և հիասթափությունից: Անհրաժեշտ է գտնել նոր լուծումներ, համախմբվել, դառնալ մեկ բռունցք և մեկս մյուսին լրացնելով ու օգնելով՝ առաջ շարժվել այս դժվարին ժամանակներում:
Վստահ եմ՝ քաջատեղյակ եք, որ առաջիկայում Հայաստանում թևակոխելու է նոր ժամանակաշրջան՝ անցնելով պետական կառավարման խորհրդարանական համակարգի, ինչը ենթադրում է նոր քաղաքական մշակույթ, համակարգային լայնածավալ բարեփոխումներ։ Սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու որոշումը պայմանավորված էր մեր երկրի վաղվա օրն ավելի ժողովրդավար, անվտանգ և բարեկեցիկ տեսնելու ցանկությամբ և անհրաժեշտությամբ։
Կասկածից վեր է, որ այդ փոփոխությունները ենթադրում են նաև սփյուռքի հետ գործակցության նորացված օրակարգ։ Այդ օրակարգը կարող է ամփոփվել հետևյալ կարգախոսով. «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն»։
Պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը զարմանալիորեն միաբանվել է օրհասական իրավիճակներում։ Ի՞նչն է խանգարում մեզ դա անել խաղաղ պայմաններում, և ի՞նչն է խանգարում մեզ առաջ տանելմեր երկիրը՝ շենացնելու ու զորացնելու այն։ Ես այդ ճանապարհին անհաղթահարելի խոչընդոտներ չեմ տեսնում:
Համոզված եմ, որ այսօր մենք ունենք բոլոր նախադրյալներն ու նախապայմանները՝ նոր թափ հաղորդելու մեր գործակցությանը։ Սա է մեր տեսլականը, սա է մեր պատկերացումը, սա է մեր վաղվա հաջողության անժխտելի գրավականը։
Եզրափակելով խոսքս՝ ևս մեկ անգամ խորին երախտագիտություն եմ հայտնում բոլորիդ այստեղ լինելու համար։ Հավատացած եմ, որ մենք ի զորու ենք հաղթահարելու մերօրյա մարտահրավերները, սեփական թերահավատությունը և այդպիսով հավաքական ջանքերով պայքարելու հանուն մեր լուսավոր ապագայի:
Միմյանց սատարելով՝ մենք կարող ենք զինվորագրվել պետականաշինության գործին և դրա անմիջական մասնակիցը դարձնել մեր փայլուն երիտասարդությանը։ Մենք պետք է լինենք առավել խիզախ ու նպատակասլաց, փոխադարձ հարգանքով լեցուն: Մենք պետք է տեր կանգնենք մեր վերանվաճած հայրենիքին:
Մենք պետք է զորանանք, որ զորացնենք դարերով փայփայած մեր դրախտավայր հայրենիքը՝ Հայաստանը:
Ուրեմն, եկեք բոլորս միասին գործենք:
Շնորհակալություն»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիայի Հանրապետությունում պաշտոնական այցի շրջանակներում երեկոյան հանդիպում է ունեցել նաև ֆրանսիական առաջատար ընկերություններից մեկի` «Վեոլիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Անտուան Ֆրերոյի հետ, ում գլխավորած ընկերության հիմնադրած «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը հաղթելով 2016 թվականին հայտարարված միջազգային բաց մրցույթում` ստանձնել է ջրամատակարարման և ջրահեռացման գործառույթները Հանրապետության 45 քաղաքային համայնքներում, այդ թվում՝ Երևանում, ինչպես նաև շուրջ 360 գյուղական համայնքներում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ընկերության պայմանագրային պարտավորությունների շրջանակներում ջրային տնտեսության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին` մատուցվող ծառայություններին և զարգացման ծրագրերին:

We all Need to Become a Fist and Direct our Efforts Towards Creating a New Armenia: Serzh Sargsyan
President Serzh Sargsyan concluded the first day of his official visit to France with the meeting with the representatives of the Armenian communities of Europe.
The President of Armenia made a welcoming statement in which he referred to the accomplishments made by the Republic of Armenia in 25 years after regaining independence, existing problems and challenges, a daily work aimed at Armenia’s and Artsakh’s security, the NK peace process, ongoing programs to assist Syrian Armenians, main directions of the current phase of the Armenia-Spyurk cooperation and urged to unite even more and channel efforts towards the implementation of the Pan-Armenian issues, including the creation of a freer, more fair, more secure and more advanced Armenia. “Today, the Armenia-Spyurk relations need to concentrate on the ideas and principles which unite the nation, endowing the cooperation with a new quality and substance. Our goal is clear: to build an efficient and prosperous Armenia. Only efficient and prosperous Armenia will be able to defend herself and to safeguard her brothers and sisters in Spyurk. We do not underestimate the huge works carried out until today and various programs called to life. Moreover, we address our sincere words of gratitude to our brothers and sisters who made them possible. We invite our compatriots to become immediate participants to the development of the policies for the advancement in different areas and works aimed at calling them to life.
We propose to discuss new mechanisms of cooperation. Not a single serious initiative will remain unattended. Transparent work, elimination of artificial hurdles is a matter of principle; responsibility should be shared by all parties involved.
We must try to utilize efficiently the expert potential of the Spyurk, including the capabilities of the young and professional circles, their skills, and innovative talent. Regardless of where they live, Armenians have always stood out for their diligence and talent. Our nation gave world-famous scientists, artists, physicians, inventors, and entrepreneurs. This is our greatest achievement – our immense human capital.
You, our compatriots in Spyurk, made the Armenians recognizable all over the world. The time has come to make Armenia recognizable all over the world. It is necessary to work towards making Armenia a more reputable and respected country and state.
Others may have oil, gas, and exit to the sea; you, dear compatriots, are our “sea” our “exit to the external world”. If used properly, this huge potential will allow to achieve desirable results. Empower our common Fatherland. The Spyurk is dependable and the most efficient bridge for Armenia’s integration into the world economy.
Historic injustice made the world home to many Armenians but Armenia has been and remains the hearth and native sanctuary for the Armenians of Spyurk. The Syrian tragedy and the situation with the Syrian Armenians in particular, is our common pain. But today, unlike the catastrophe which befell one hundred years ago, we have solace in what is called the Armenian state.
Let me assure you that the Fatherland is doing its best in assisting the Armenians of Syria. For us, they are not refugees but compatriots who have come back home. We make every effort so that they settle in Armenia and adjust to the existing conditions. Many of them have already given a new tint to our society and even to the business environment. Yes, it is difficult, and many of them are still waiting because the political uncertainty is still great.
From now on, we all need to become a fist and direct our efforts towards creating a new Armenia. It must be a freer, more fair, more secure and more advanced country.
Armenian entrepreneurs have made a considerable contribution and have a substantial weight in many branches of the global economy. At the same time, cooperation of the businessmen from Spyurk in Armenia and abroad remains insufficient. One of the key directions of the current phase of the Armenia-Spyurk cooperation is the expansion of Diaspora businessmen’s presence in the Republic of Armenia.
Utilizing their connections, the Diaspora entrepreneurs can promote the implementation of the foreign investment projects in Armenia. Equally important is the use of modern skills in the creation of business culture. It can be done primarily by the Armenian businessmen working in the developed European environment; they can bring with them the most advanced culture of doing business.
From now on investments from Spyurk should be targeted and oriented, aimed at Armenia’s industrial development and boosting other areas of the Armenian economy. Development in Armenia of the infrastructure for the knowledge-based economy is one of the critical prerequisites for the advanced economy. With this regard, the Spyurk should be the most important source of skills and knowledge which will allow to make Armenia the best place for investments and doing business in the region.
We, dear friends, have always viewed civil society as a partner and not as an adversary. We attach importance to the process of shaping the all-Armenian civil society. With the existing telecommunication technologies it has become the inescapable reality. If we want to have a freer, more fair and more democratic Armenia, than instead of demanding from each other, we need to talk to each other, and not only talk but cooperate.
Reforms going on in Armenia should be irreversible. Towards that end, we need to totally reconstruct our area of education. Important in this endeavor is also the engagement of the intellectual capabilities of the Spyurk, introduction of new knowledge and skills in the area of education ranging from consulting to teaching.
Through the joint efforts, Armenia and Diaspora can gradually implement our structural goals, refraining at the same time from disappointment and disenchantment. It is necessary to find new solutions, to unite, to become one fist, complementing and helping each other to move forward in these challenging times.
I am confident you are well-aware that soon Armenia will enter a new era, switching to the parliamentary system of state governance, which implies a new political culture, large-scale structural reforms. The decision to implement constitutional changes was necessitated by the desire and command to see our country tomorrow as a more democratic, security and prosperous country.
There can be no doubt that these reforms also imply a renewed agenda for the relations with the Spyurk. That agenda can be summarized as follows: “Mutual trust, unity, and responsibility.”
It is amazing how the Armenia nation was able to unite in dramatic situations. Why can’t we do it in peaceful times, and what impedes us to move our country forward, to make it prosperous and powerful? I don’t see any insurmountable difficulties to achieve that.
I am confident that today we have all prerequisites and preconditions to give a new impetus to our cooperation. This is our vision, this is our understanding, this is the unbreakable guarantee of our future success.
In conclusion, I once again thank you all for being here. I am confident that we are able to defeat all current challenges, our own skepticism and through the joint efforts to fight for our bright future.
Supporting each other, we can take up the task of state building and make our bright youth the immediate participant of that undertaking. We must be more courageous and goal-oriented, full of mutual respect. We have to care for our reconquered Fatherland. We have to become more powerful, to empower our cherished paradise, our Fatherland Armenia.
So, let’s act together.
Thank you,” said the President of Armenia.
In the framework of his official visit to France, President Sargsyan in the evening met also with the Executive Director of a leading French company Veolia. Veolia Jur - the Company headed by Antoine Frérot, in 2016 won the open international tender and assumed the works of water supply and sewage in 45 municipal communities of Armenia, including Yerevan, as well as in over 360 rural communities.
The parties spoke about the works carried out by the Company in the water industry in the framework of the obligations assumed by the contract, as well as about the offered services and development programs.