Հրավիրում ենք ֆրանսիական ընկերություններին ներդրումներ կատարել Հայաստանում. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում հանրապետության հեղինակավոր գործարարների միության (ՄԵԴԵՖ) «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպությունում այսօր հանդիպում է ունեցել կազմակերպության անդամների հետ: Միությունը կապող օղակ է ֆրանսիական ձեռնարկությունների և տարբեր պետությունների բարձրաստիճան ղեկավարների, ինչպես նաև այդ պետությունների մասնավոր հատվածի միջև: Հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Միջազգային համագործակցության համար պատասխանատու այս կառույցը աջակցում և նպաստում է ֆրանսիական ձեռնարկությունների գործունեությանը` նման հանդիպումների միջոցով ձեռնարկությունների համար հնարավորություններ ստեղծում ծանոթանալու և պայմաններ ապահովելու իրենց ծրագրերի իրականացման համար, իսկ այլ երկրներում գործող ֆրանսիական ձեռնարկություններին` հյուրերի առջև բարձրացնելու իրենց հետաքրքրող հարցերն ու խնդիրները` լուծումներ գտնելու ակնկալիքով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆրանսիական ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը հանդես է եկել ելույթով:
Հանդիպման ավարտին ՄԵԴԵՖ-ի գրասենյակում տեղի է ունեցել «Տաշիր ընկերությունների խմբի», «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի և «Շնեյդեր էլեկտրիկ» ընկերության միջև համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրման արարողություն:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ֆրանսիական ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ
«Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Ջերմորեն ողջունում եմ արդեն ավանդույթ դարձած, մեր երկրների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված այս միջոցառման մասնակիցներին և կազմակերպիչներին:
Հայ-ֆրանսիական պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ընկած են ոչ միայն մեր քաղաքական, այլ նաև տնտեսական բնույթի հարաբերությունների հիմքում: Սա մեզ վստահություն է ներշնչում, որ կողմերը կարող են ապահովել բավականաչափ խոշոր ու հավակնոտ տնտեսական ծրագրերի իրականացում:
Հարգելի՛ գործարարներ,
Անկախության 25 տարիների ընթացքում Հայաստանն ունեցել է լուրջ ձեռքբերումներ: Այսօր մենք ունենք կայուն զարգացող, համաշխարհային տնտեսության հաճախ անկանխատեսելի փոփոխություններին արդյունավետ դիմակայող Հայաստան: Տարածաշրջանում վերջին զարգացումները, որոնք ուղեկցվեցին տնտեսական ցուցանիշների վատթարացմամբ և ազգային արժույթների կտրուկ արժեզրկմամբ, ապացուցեցին Հայաստանի վարած հարկաբյուջետային և ֆինանսավարկային քաղաքականության կենսունակությունը: Այն մշտապես բարձր գնահատականի է արժանանում մեր միջազգային գործընկերների կողմից, և դրա շնորհիվ է այսօր երկրում ապահովվում կայուն և կանխատեսելի մակրոմիջավայր:
Երկրում հաջողությամբ իրականացվող տնտեսական քաղաքականության մասին են վկայում նաև միջազգային հեղինակավոր վարկանիշները, որոնցում Հայաստանը տարեցտարի կայուն առաջընթաց է գրանցում: Այսպես, ըստ Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնեսի» զեկույցի՝ գործարարությամբ զբաղվելու պարզության տեսանկյունից Հայաստանն աշխարհում 38-րդն է, իսկ «Հերիթիջ Ֆաունդեյշնի» տնտեսական ազատության ցուցանիշով զբաղեցնում է 33-րդ տեղը՝ այս տարի ապահովելով միանգամից 21 կետով առաջընթաց։ Հասկանալի է, որ լինում են դեպքեր, երբ տարբեր վարկանիշներում երկրների զբաղեցրած ոչ նպաստավոր դիրքերն այնքան էլ որոշիչ դեր չեն խաղում ներդրումների համար:
Մասնավորապես, էներգետիկ ռեսուրսներով հարուստ հարևան երկրի՝ Ադրբեջանի պարագայում գերշահույթներ ստանալու ակնկալիքը, կարծես, երկրորդական պլան է մղում երկրի տնտեսության իրական վիճակն արտացոլող գնահատականները:
Իհարկե, կայուն տնտեսական աճի համար միայն մակրոտնտեսական կայունությունը բավարար չէ: Երկրի մրցունակության բարձրացման տեսանկյունից մեզ համար առաջնահերթ են երկրում գործարար և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավումը, մարդկային կապիտալի զարգացումը, համապատասխան ինստիտուտների կատարելագործումը:
Այս տեսլականով առաջնորդվեցինք նաև, երբ ձեռնարկեցինք Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումները, որ ընդունվեցին 2015 թվականիդեկտեմբերին: Նոր Սահմանադրությամբ մենք ո՛չ միայն առանցքային փոփոխություններ կատարեցինք մեր պետական կառավարման համակարգում՝ անցում կիսանախագահականից լիարժեք խորհրդարանական համակարգի: Մեր խորին համոզմամբ՝ այդ փոփոխությունները նաև իրենց դրական ազդեցությունը կունենան երկրի տնտեսական կյանքի աշխուժության տեսակետից: Նոր Սահմանադրությամբ հատուկ շեշտադրվում են ազատ տնտեսական մրցակցությանը, գործարար միջավայրի բարելավմանը և ձեռնարկատիրությանը խթանելու ուղղված դրույթները:
Չունենալով ելք դեպի ծով և էներգետիկ պաշարներ, գտնվելով շրջափակման մեջ երկու հարևան երկրների կողմից՝ մենք երբեք չընկրկեցինք դժվարությունների առջև: Հակառակը` դրանք դարձան մեր ժողովրդի ստեղծագործ միտքն ու հնարամտությունը զարգացնելու շարժիչ ուժը:
Բարձր որակավորում ունեցող աշխատուժի և մարդկային կապիտալի շնորհիվ այսօր Հայաստանը դարձել է նորարարական և բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող երկիր: Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են սպասված արդյունքը: Այս ոլորտում Հայաստանը վերջին տարիներին արձանագրում է միջինը 20-25% աճ, իսկ վերջինիս տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ի կառուցվածքում կազմում է շուրջ 4%:
Եվ որքան էլ մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները ամենևին գոհացուցիչ չեն՝ հաշվի առնելով հայ-ֆրանսիական օրակարգի ընդգրկումը, մեր երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժը չպետք է ծառայեցվի միայն առևտրային կապերի ամրապնդմանը։ Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի ֆրանսիական կապիտալն ընդլայնվի Հայաստանում, և պատրաստ ենք ապահովելու ֆրանսիական բիզնեսի համար բարենպաստ ներդրումային հնարավորություններ:
Այս տեսանկյունից կուզենայի հատուկ ընդգծել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության բարձրացման ուղղությամբ տարվող հետևողական աշխատանքը։ Այսպես, իրականացվող բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսված է օրենսդրորեն ամրագրել ազգային և առավել բարենպաստության ռեժիմները, հստակեցնել օտարերկրյա ներդրողներին տրվող երաշխիքները, գործարարներին հնարավորություն տալ օգտվելու Հայաստանում գործող և ապագայում նախատեսված արտոնություններից, ներդրումային վեճերի լուծման առավել կատարելագործված մեխանիզմներից։
Ստեղծվում են իրավական հիմքեր պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության հնարավորությունների ընդլայնման համար։ Նպատակ ունենալով աջակցել գործարարներին, գործարար միջավայրի զարգացմանը՝ շարունակաբար կրճատվում և պարզեցվում են համապատասխան ընթացակարգերը, այդ թվում՝ հարկային և մաքսային ոլորտներում։
Լուրջ քայլեր են արվում արտահանմանն ուղղված քաղաքականության զարգացման ուղղությամբ: Մեր կողմից մշակված ռազմավարությունը շեշտադրում է արտահանման ավելացումը, քանզի այն կարող է լինել հետագա կայուն տնտեսական աճի շարժիչ ուժը:
Վերջին տարիներին լուրջ քայլեր ենք ձեռնարկել Հայաստանի սահմանափակ ներքին շուկան ընդլայնելու ուղղությամբ: Երկու տարի է, ինչ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագիծը ընդլայնել է բոլոր մասնակից երկրների տնտեսական սահմանները գրեթե մինչև համաշխարհային ցամաքի 1/7-րդ մասը: Այն ստեղծել է տարողունակ, շուրջ 170 միլիոնանոց շուկա՝ առանց մաքսային սահմանների։
Օրեր առաջ Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկի հետ ազդարարեցինք Եվրոպական միության հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին: Նոր իրավական փաստաթղթում տնտեսական բաղադրիչի առկայությունը ոչ միայն հայ, այլ նաև եվրոպացի գործարարների համար տնտեսական գործունեություն ծավալելու նոր հնարավորություններ է բացում: Ավելին, համաձայնագրով նախատեսվող հնարավորությունները ճիշտ և լիարժեք օգտագործելու պարագայում ԵՄ և ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժը կարող է փոխադարձաբար ծառայեցվել միմյանց շահերին։
Իրանի հետ մեր ունեցած ավանդական բարիդրացիական հարաբերությունները և տնտեսական կապերը լավ նախադրյալներ են ստեղծում եվրոպական գործարարների համար՝ Հայաստանի միջոցով մուտք գործելու դեպի Իրանի 80 միլիոնանոց սպառողական շուկա: Հայաստանով է անցնում նաև Պարսից ծոցը սևծովյան նավահանգիստներին կապող ամենակարճ և ամենաապահով տարանցիկ ուղին:
Համաժողովին ներկա այս ներկայացուցչական կազմը վստահություն է ներշնչում, որ այն գործնականում կնպաստի մեր երկրների նոր հնարավորությունների բացահայտմանը և առկա համագործակցության ձևաչափերի օգտագործման լավագույն բանաձևի դուրսբերմանը։
Հրավիրում ենք ֆրանսիական ընկերություններին ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Վստահեցնում եմ, որ յուրաքանչյուր ներդրմանը մենք պատրաստ ենք ցուցաբերել անհատական մոտեցում, իհարկե, հաշվի առնելով ներդրողի կարիքները:
Մեր տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարն ավելի հանգամանալից կներկայացնի համագործակցության հնարավոր ոլորտներն ու ուղղությունները, նա կառաջարկի նաև կոնկրետ ծրագրեր:

Serzh Sargsyan: We Want the French Capital to Increase Its Share in Armenia
In the framework of his official visit to France, President Serzh Sargsyan on March 8 met with the members of the largest employer federation in France Mouvement des entreprises de France (MEDEF). The Federation is a link between the French entrepreneurs, leaders of different countries and private sectors.
This structure, which is responsible for international cooperation, promotes and supports activities of French enterprises and through the meetings such as this one creates opportunities for the companies to familiarize with and create conditions for the implementation of their programs. To the French companies working abroad it gives a chance to raise with the guests issues of interest and problems with the anticipation of finding solutions.
At the MEDEF President Serzh Sargsyan made a statement for the heads of French enterprises.
At the conclusion of the meeting, at the MEDEF office there took place the signing ceremony of the agreement on cooperation between the Tashir Group, Armenian Electrical Network Ltd. and Schneider Electric Company.
The statement of the RA President reads as follows:
"Distinguished Ladies and Gentlemen,
I cordially salute the participants and organizers of this traditional event, aimed at the expansion of cooperation between our two countries.
The historically formed Armenian-French friendly relations form the base not only for our political but also economic relations. This inspires us with confidence that the parties are able to provide for the implementation of pretty large and ambitious economic programs.
Distinguished Entrepreneurs,
In 25 years of her independence, Armenia has registered impressive results. Today we have a sustainably developing Armenia which withstands the often unpredictable changes of the global economy efficiently. Recent developments in the region, which were accompanied by the decline of economic indices and steep depreciation of national currencies, proved the vitality of Armenia’s tax, credit, and financial policies. These policies are constantly praised by our international partners and thanks to these policies our country is able to maintain a stable and predictable macro-environment.
Success of the economic policy implemented in the country is proved by the reputable international indicators, and on this Armenia is registering a steady advancement each year.
Thus, according to the World Bank’s Doing Business report, Armenia occupies the 38th place in the world in terms of simple terms for starting business, while according to the Heritage Foundation’s economic freedom indicator we are at 33th position which means this year alone we moved up by 21 points. Understandably, there are cases when unfavorable positions prompted by different indicators do not play a decisive role in making investments.
For instance, it looks like in case of the neighboring Azerbaijan, which is rich with energy resources, the anticipation of getting super profits, is pushing into the background the indicators which reflect the true situation with the country’s economy.
Macroeconomic stability alone is certainly not enough for sustainable economic growth. From the viewpoint of increasing our country’s competitiveness, the most important thing for us is the constant improvement of the business and investment climate in Armenia, development of human capital, and modernization of the relevant institutions.
We were guided by the same philosophy when undertook constitutional changes in Armenia, which were adopted in December 2015. With the new Constitution we made pivotal changes to our state governance system, switching from the semi-presidential to a fully parliamentary system of governance. It is our deep conviction that these changes will also have their positive impact on the vivacity of the economic life in the country. The new Constitution underscores free economic competition, improvement of business environment, and has provision aimed at boosting up the entrepreneurship. Being a land-locked country with scarce energy resources, under blockade from two neighboring states, we have never bent to difficulties. On the contrary, these factors became a locomotive to move forward with the creative ideas and ingenuity of our people.
Thanks to a highly skilled labor force and human capital, today Armenia has become an innovative country which offers high technology solutions. Efforts aimed at the development of information and telecommunication technologies today yield results. In recent years, Armenia has been registering a 20-25% growth in this area, while its share in the GDP is close to 4%.
Even though the trade and economic indicators in our country are not gratifying at all, considering the entire of the Armenian-French agenda, potential existing in our bilateral economic relations should not be used to promote the commercial ties only. We want the French capital to increase its share in Armenia and are ready to provide favorable investment conditions for French businesses.
With this regard, I would like to highlight the consistent works carried out towards the encouragement of investments and their increased protection. For instance, in the framework of the implemented reforms it is envisaged to secure by law national and most favorable regimes, to define more precisely the guarantees provided to foreign investors, to allow the entrepreneurs to use the existing and future privileges in Armenia and take advantage of the improved mechanisms for the resolution of investment related disputes.
Conditions are being created for the expansion of the state-private sector cooperation. To help the businesses and improve the business climate, consistent steps are being taken to reduce paperwork and simplify procedures, including in the tax and customs areas.
Serious steps are made to develop the export policy. Strategy developed by us stresses the importance of increasing exports because it could become the driving force behind the future sustainable growth.
In recent years, considerable steps have been made also aimed at the increase of Armenia’s limited internal market. It’s been two years that Armenia is a member to the Eurasian Economic Union. The Eurasian integration project has widened the economic borders of its members up to almost 1/7 of the world. It has created a large, almost 170 million strong market with no tax borders.
Days ago, in Brussels together with the President of the European Council Mr. Tusk we announced the conclusion of the negotiations on the new framework agreement with the European Union. The presence in the legal document of the economic component opens new opportunities for the economic activities not only for the Armenian but also European entrepreneurs. Moreover, if used properly and fully, opportunities provided by the agreement allow the economic potentials of the EU and EAEU to be used to mutual benefit.
Our traditionally good-neighborly relations with Iran and economic ties create a good opportunity for the European entrepreneurs to enter via Armenia the 80 million strong Iranian market. The shortest route linking together the seaports of the Persian Gulf and Black Sea also runs through Armenia.
The representative audience present at the conference inspires with confidence that it will be instrumental in opening new opportunities for our countries and for the creation of the best formula to utilize the existing formats of cooperation.
I invite French companies to make investments in Armenia. I assure you that we are ready to show an individual approach to each investment project, certainly taking into consideration the needs of the investor.
Our Minister of Economic Development and Investments will make a more detailed presentation with regard to the possible areas and directions of cooperation. He will also present concrete programs.