Սերժ Սարգսյանն հանդիպել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի հետ:
Նշելով, որ իր պաշտոնական այցը բարեկամ Ֆրանսիա կայանում է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում, Նախագահ Սարգսյանը այն լավ առիթ և հնարավորություն է համարել Ֆրանսիայի բարձր իշխանությունների հետ ամփոփելու անցած ավելի քան երկու տասնամյակների ընթացքում արձանագրված բազմաթիվ հաջողությունները և քննարկելու ապագա անելիքները։
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման, փոխգործակցության օրակարգի ընդլայնման, հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների միջև բարեկամության խորացման գործում և գոհունակությամբ են խոսել «Ֆրանսիա-Հայաստան» միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի գործունեության մասին:
Հանրապետության Նախագահը և Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը ընդգծել են երկու երկրների խորհրդարանականների սերտ համագործակցությունը նաև միջազգային կառույցների խորհրդարանական վեհաժողովներում:
Հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման և քրեականացման վերաբերյալ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի և անձամբ նախագահ Կլոդ Բարտոլոնի դիրքորոշումը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, այդ թվում Ֆրանսիայի` որպես ՄԽ համանախագահող երկրի ջանքերը հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ, ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամների այցերը Արցախ միջազգային հանրությանը հնարավորություն են տալիս ամբողջական պատկերացում կազմելու և ճիշտ ըմբռնելու ազատության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, ինքնորոշման համար Արցախի ժողովրդի արդար պայքարի ողջ էությունը, ինչը ցանկացած ժողովրդի անհերքելի իրավունքն է:
Այդ համատեքստում կարևորվել է «Արցախի հետ բարեկամության շրջանակ»-ի գործունեությունը, որը Հանրապետության Նախագահի համոզմամբ, անգնահատելի նպաստ է բերում Արցախի խնդրի արդարացի կարգավորմանը:
ՀՀ Նախագահը և Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը հայ-ֆրանսիական երկկողմ կապերից բացի անդրադարձել են Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին ու զարգացման հեռանկարին:

Serzh Sargsyan Met with the President of the National Assembly of France
On March 8 the RA President Serzh Sargsyan met today with the President of the National Assembly of France Claude Bartolone, the press service of the RA President informs,
Noting that his official visit to the friendly France is taking place in the year when Armenia and France celebrate the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations, President Sargsyan viewed it as a good opportunity and occasion to recap with the highest leadership of France numerous achievements registered in over two decades and discuss forthcoming steps.
The interlocutors stressed the importance of parliamentary diplomacy in the strengthening of the interstate relations, in the expansion of the cooperation agenda, deepening friendship of the Armenian and French peoples and spoke with satisfaction about the activities of France-Armenia friendship group.
The President of Armenia and President of the National Assembly of France underlined the close cooperation of the parliamentarians of the two countries at the parliamentary assemblies of international structures.
Serzh Sargsyan hailed the position of the National Assembly and personally of President Bartolone in the international recognition, condemnation and criminalization of the Armenian Genocide.
President Sargsyan highly praised the efforts of the OSCE Minsk Group including the efforts of France as a Co-Chair of the MG aimed at the peaceful resolution of the issue and upholding security and stability in the South Caucasus region. He also underscored that visits of the members of the French Parliament to Artsakh allow the international community to form a full picture and understand the essence of the fair struggle of the people of Artsakh for freedom, human rights, and self-determination which is an inalienable right of any nation.
In this context stressed was the importance of the Friendship Circle with Artsakh which, according to President Sargsyan, brings its indispensable contribution to a just resolution of the Artsakh issue.
In addition to the bilateral Armenian-French relations, the President of Armenia and President of the National Assembly of France discussed also Armenia’s relations with the European Union and their prospects.