Էրդողան. Հոլանդիայում բոլորը նացիստների հետևորդներ են
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը կտրուկ քննադատել է Նիդեռլանդների որոշումը՝ չթույլատրել ԱԳ նախարար Մեվլյութ Չավուշօղլուի օդանավի վայրէջքը, ու հասկացրել է, որ Անկարան հայելանման կպատասխանի այդ քայլին։ Այս մասին նա ասել է Ստամբուլում հանրահավաքի ժամանակ, փոխանցում է News.am-ը՝ հղում կատարելով ՏԱՍՍ-ին։
«ՏԵսնենք, Հոլանդիա, թե ինչպես են սրանից հետո ք ո օդանավերը ժամանելու Թուրքիա։ Ես խոսում եմ դիվանագետների մասին, այլ ոչ թե սովորական քաղաքացիների։ Նրանց ուղևորությունները առանձին թեմա է»,- ասել է նա։ Էրդողանը նշել է, որ Հաագայում «չգիտեն ոչ քաղաքականություն վարել, ոչ էլ միջազգային դիվանագիտություն»։
«Նրանք բոլորը նացիստների հետևորդներ են, ֆաշիստներ։ Թող Հոլանդիան իմանա, մեր քաղաքացիները որոնք ապրում են այնտեղ, կխափանեն նրա ծրագրերը ապրիլի 16-ին։ Որքան ուզում եք ձեր երկրում ահաբեկիչներ աճեցրեք ու կերակրեք։ Այդ ամենը ի վերջո հենց ձեզ կհարվածի»,- հայտնել է Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган назвал голландское правительство "фашистами"
Президент Турции Тайип Эрдоган резко раскритиковал решение Нидерландов не принимать самолет главы МИД Мевлюта Чавушоглу и дал понять, что Анкара ответит зеркально на такую меру. Об этом он сказал на митинге в Стамбуле, передает News.am ссылаясь на ТАСС
"Посмотрим, Голландия, как после этого твои самолеты будут летать в Турцию. И я говорю о дипломатах, а не об обычных гражданах. Их поездки - это отдельная тема", - сказал он. Эрдоган указал, что в Гааге "не знают, ни как вести политику, ни международной дипломатии".
"Все они нацистские последыши, фашисты. Пусть Голландия знает, наши граждане, живущие там, поломают ее планы 16 апреля. Давите, сколько хотите, растите и кормите террористов в своей стране. Все это в итоге ударит по вам", - заявил турецкий лидер.