Մոսկվայում կայացել են հայ-ռուսական բարձր մակարդակի բանակցությունները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցի շրջանակներում այսօր հանդիպում է ունեցել ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Ռազմավարական գործընկեր երկու պետությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հարաբերությունների օրակարգին և համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել տարբեր ոլորտներում բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:
Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը, մտքեր փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ:
Նեղ կազմով հանդիպման սկզբում ՌԴ Նախագահը, ողջունելով գործընկերոջը` ասել է, որ ապրիլի 3-ին Ռուսաստանն ու Հայաստանը նշելու են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, և այս տարիների ընթացքում հայ-ռուսական հարաբերությունները ձեռք են բերել դաշնակցային բնույթ: «Մենք ակտիվ փոխգործակցում ենք միջազգային կազմակերպություններում գրեթե բոլոր ուղղություններով՝ ներառյալ հետխորհրդային տարածքում ստեղծվածները, ինչպես նաև ունիվերսալ միջազգային կազմակերպություններում:
Այս տարիների ընթացքում շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել, բայց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես կառուցվել են անցյալի, դարերի խորքից եկող խորը արմատների հիման վրա: Դրանք նույնկերպ շարունակվում են զարգացման ներկա փուլում:
Մենք գիտենք, որ մեր հանդիպումն անցկացվում է նաև Հայաստանում ներքին քաղաքական խոշոր իրադարձություններին պատրաստվելու ֆոնին. ապրիլի 2-ին նախատեսվում են խորհրդարանական` Ազգային ժողովի ընտրություններ, և այս ամենը կապված է սահմանադրական բարեփոխումների հետ: Գործընթացը, կարծես, հեշտերից չէ, բայց համոզված եմ, որ Հայաստանը Ձեր ղեկավարությամբ կանցնի զարգացման այս փուլը: Մենք անկեղծորեն մաղթում ենք Ձեզ հաջողություններ»,-նշել է Նախագահ Պուտինը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Վլադիմիր Պուտինին ՌԴ պաշտոնական այցի հրավերի համար և նշել, որ երկու երկրների փոխգործակցությունն անընդհատ համալրվում է՝ ի հայտ են գալիս նոր հարցեր, և բարձրագույն մակարդակով մշտական հանդիպումները թույլ են տալիս ամփոփել կոնկրետ ժամանակահատվածի կտրվածքով կատարված աշխատանքը, և բնականաբար, նախանշել մեր համագործակցության գլխավոր ուղղությունները մոտ ապագայի և հեռանկարի համար: «Իսկապես, այս տարին հոբելյանական է՝ տոնում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Այդ տարիները եղել են սերտ համագործակցության ժամանակաշրջան, և մեզ հաջողվել է ձևավորել իսկապես դաշնակցային հարաբերություններ:
Նման բնույթը հարաբերությունները միշտ թելադրում են մեր օրակարգը: Վլադիմիր Վլադիմիրի, վստահ եմ, որ մեր այսօրվա հանդիպումը ևս, կլինի բովանդակալից, և կանցնի լիարժեք փոխվստահության մթնոլորտում:
Շնորհակալություն հրավերի, ջերմ ընդունելության համար»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նեղ կազմով հանդիպումից հետո, կայացել են ընդլայնված կազմով բանակցություններ` երկու երկրների պատվիրակությունների անդամների մասնակցությամբ:
Ի պատիվ պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

In the framework of his official visit to the Russian Federation, President Serzh Sargsyan met today with the RF President Vladimir Putin, the press service of the RA President informs.
The leaders of the two strategic partner states discussed issues pertinent to the Armenian-Russian bilateral and multilateral agenda and cooperation, referred to the implementation of the agreements reached at the high level in different areas.
Serzh Sargsyan and Vladimir Putin discussed the NK peace process, exchanged views on the current international and regional problems and challenges.
At the beginning of the meeting held in the restricted format, the President of the Russian Federation greeted his colleague and said that on April 3 Russia and Armenia will be celebrating the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations and that through these years, the Armenian-Russian relations have acquired an allied nature. “In international settings, including those created in the post-Soviet era, we cooperate on almost all directions, as well as in the universal international organizations.
Much has happened in these years, but relations between Armenia and Russia have been constantly built on the roots coming from the past, from the depths of the centuries. They continue to develop in the same spirit also today.
We know that our meeting is taking place against the background of a major internal event in Armenia: on April 2 there will take place parliamentary elections to the National Assembly, and all this is related to the constitutional changes. It looks like, it’s not an easy process but I am confident that under your leadership Armenia will go through this stage of development. We sincerely wish you every success,” said President Putin.
President Serzh Sargsyan thanked Vladimir Putin for the invitation to conduct an official visit to the Russian Federation and said that the cooperation between the two countries is expanding constantly; new issues arise and high-level permanent contacts allow to summarize the works carried out in a given period of time and, naturally, to specify the main directions for the cooperation in the immediate future and beyond. “This is the anniversary year indeed - we celebrate the 25th jubilee of the establishment of diplomatic relations. This has been a period of close cooperation, and we have been able to form truly allied relations. Such relations have been defining our agenda.
Mr. President, I am confident that our today’s meeting will also be substantial and will be held in the atmosphere of complete mutual trust.
Thank you for the invitation and warm welcome,” said President Serzh Sargsyan.
After the meeting in the restricted format, there took place negotiations in the extended format with the participation of the two delegations.
In honor of the President of Armenia, who is in the Russian Federation on official visit, President of Russia Vladimir Putin gave a formal reception.