Նախագահը ներկա է գտնվել Երևանի նոր ՋԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել մայրաքաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանում՝ Երևանի ՋԷԿ-ի հարակից տարածքում, նոր ՋԷԿ-ի կառուցման հիմնարկեքի արարողությանը, որին մասնակցել են փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը, «Ռենկո» ընկերության գլխավոր տնօրեն, «Արմփաուեր» ընկերության նախագահ Ջովաննի Ռուբինին, ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին, բարձրաստիճան պաշտոնատար այլ անձինք:
«Ռենկո» ընկերության կողմից Երևանի ՋԷԿ-ի համակցված շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկը (էլէկտրակայանը) պատասխանատուների և մասնագետների հավաստմամբ, նախագծվել է ամենաժամանակակից և որակյալ սարքավորումների ու գիտական փորձի ներդրմամբ, որը երաշխավորում է կայանի բարձր արդյունավետությունն ու անվտանգությունը: Միջոցառման մասնակիցները կայանի կառուցումը կարևոր քայլ են համարել հաջորդ տասնամյակներում Երևանի բնակիչների էներգետիկ ապահովության և բարեկեցության համար:
Նոր ջերմաէլեկտրակայանի հիմնարկեքի արարողության շրջանակում նախարար Աշոտ Մանուկյանը և «Ռենկո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինին ստորագրել են համատեղ հուշաթերթ, որը պարկուճի մեջ դրել են կառուցվող ՋԷԿ-ի հիմքում:
Ջերմաէլեկտրակայանի կառուցման ծրագիրը նախատեսում է մոտ 250ՄՎտ հզորությամբ և մինչև 53 % ընդհանուր ՕԳԳ-ով համակցված ցիկլով գազային էլեկտրակայանի նախագծում, զարգացում, ֆինանսավորում, շինարարություն, շահագործում և տեխնիկական սպասարկում: Պատասխանատուների հավաստմամբ, ներդրումները կկազմեն շուրջ 285 մլն ԱՄՆ դոլար: Շինարարական աշխատանքները կտևեն 26 ամիս և կավարտվեն 2019 թվականի երկրորդ կեսին: Միայն շինարարության ընթացքում կստեղծվի 900 ժամանակավոր աշխատատեղ, իսկ շահագործման հանձնելուց հետո` շուրջ 200 մշտական և բարձր վարձատրվող աշխատատեղ: Նոր ջերմաէլեկտրակայանի շահագործման և տեխսպասարկման գործունեության տևողությունը 20 տարի է:
Ոլորտի պատասխանատուները նշել են, որ 2019 թվականին կավարտվեն Հայաստան-Իրան 400 կՎ երկշղթա երրորդ և Հայաստան-Վրաստան 400 կՎ նոր բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի շինարարական աշխատանքները, և նկատի առնելով, որ 2019 թվականին ծրագրվում է ավարտել նաև այս նոր էներգաբլոկի շինարարությունը՝ այն հնարավորություն կտա Հայաստանին ապահովել հարևան երկրներ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիությունն ու անխափանությունը և դառնալ տարածաշրջանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի կարևոր մասնակից:

Today, President Serzh Sargsyan was present at the groundbreaking ceremony of Yerevan’s new thermoelectric power station (TPS) which took place in Erebuni administrative community, in the vicinity of Yerevan’s thermoelectric power station. Present at the ceremony were the Vice Prime Minister, Minister for Economic Integration and Reforms Vache Gabrielian, Minister for Energy Infrastructure and Natural Resources Ashot Manukian, Director General of Renco Company, President of Armpower Company Jovanni Rubini, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to RA Giovanni Ricciulli, other high-level officials, the press service of the RA President informs.
The Yerevan TPS (electrical power station), which is working on combined thermo- and gas cycle, according to the responsible officials and experts of Renco company has been designed with the implementation of the most contemporary and high-quality apparatus and scientific experience which guarantees high efficiency of the station and its safety. Participants of the event assessed the construction of the station as an important step in providing energy security and prosperity for the residents of Yerevan in coming decades.
In the framework of the groundbreaking ceremony, Minister Ashot Manukian and Director General of Renco Company Jovanni Rubini signed a joint memorandum which was put in a case and placed in the ground of the future TPS.
The construction plan for the TPS envisages the design of a power station working on gas, which can produce nearly 250 megawatts of power and has up to 53% general coefficient of efficiency, as well as plans for its development, financing, construction, operation, and technical maintenance. According to the responsible officials, the investments will be close to 285 million USD.
Construction works will last for 26 months and will be concluded in the second half of 2019. During the construction alone created will be 900 temporary jobs, and after it becomes operational there will be created 200 permanent jobs with high wages. The thermoelectric power station and its technical maintenance is designed for 20 years.
The responsible officials noted that the construction works for the third line of the double-lane Armenia-Iran 400kw and Armenia-Georgia 400kw new high voltage energy lines will be concluded in 2019, and considering the fact the construction of this new TPS will also be concluded in 2019, all this can provide the opportunity for Armenia to ensure a secure and dependable supply of electric energy to the neighboring countries, becoming a major player at the energy market of the region.