Մոսկովյան այցը ցույց տվեց «և-և»-ի քաղաքականության կենսունակությունը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարսյանի՝ Մոսկվա կատարած այցը կարևոր նշանակություն ուներ ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունների խորացման, այլև ՀՀ ընդհանուր արտաքին քաղաքականության համար:
«Եվ-և»-ն ընկալելի է և´ Բրյուսելի, և´ Մոսկվայի համար
Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ ավարտն ազդադարելուց զատ, ՀՀ նախագահն ընդգծեց ԵՄ-ի և եվրոպական երկրների հետ երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունը խորացնելու Հայաստանի ցանկությունն ու մտադրությունը: Զուգահեռ, նշվեց, որ Հայաստանը պատրաստ է իր դերակատարումն ունենալ ԵՄ-ԵԱՏՄ երկխոսության հաստատման, համագործակցության կառուցման հարցում: Այդ մասին բարձրաձայնվեց նաև Փարիզում:
Նման քաղաքականությունը մի շարք քննարկումների առիթ դարձավ, նույնիսկ մտավախություններ հնչեցին, որ ՀՀ ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է ոչ միանշանակ ընկալել Եվրոպայի հետ Հայաստանի նման սերտ հարաբերություններն ու հնչած հայտարարությունները: Սակայն, դրանից հետո Մոսկվա կատարված այցն ու ՀՀ նախագահին ցուցաբերված շատ ջերմ ընդունելությունը, ցույց տվեցին այդ մոտեցման անհիմն լինելը:
Ե՛վ Բրյուսելյան, և՛ Փարիզյան, և՛ Մոսկովյան այցերի մթնոլորտն ու արված շեշտադրումները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի կողմից առաջ մղվող «և-և»-ի քաղաքականությունը լիովին ընկալելի է և ընդունելի է մեր գործընկերների համար: Եվրոպական և ռուսական կողմերի հետ Հայաստանը վարում է թափանցիկ քաղաքականություն, որը նրանց համար միանշանակ հասկանալի է դարձնում Հայաստանի նպատակներն ու հնարավորություն է տալիս ոչ միայն խորացնել Հայաստանի հետ իրենց համագործակցությունն, այլև տեսնել այդ քաղաքականության մեջ իրենց հնարավոր օգուտները՝ օրինակ ԵՄ-ԵԱՏՄ հնարավոր երկխոսության կառուցման սաղմերը:
ՀՀ-ՌԴ համագործակցությունը՝ տարածաշրջանային անվտանգության գործոն
Մոսկովյան այցի ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ-ՌԴ երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Բազմիցս ընդգծվեց հարաբերությունների ռազմավարական նշանակությունը, խորությունն ու բազմակողմանիությունը: Այդ ամենը նաև դրսևորվեց նաև հրապարկված համատեղ հայտարարության մեջ, որում ընդգծվում է ՀՀ-ՌԴ համագործակցության կարևորությունը թե´ երկկողմ ձևաչափով, թե´ միջազգային կառույցներում:
Մոկվայի և Երևանի համագործակցության կարևորագույն ոլորտներից մեկը թերևս անվտանգությունն է: ՀՀ նախագահի կողմից շեշտվեց ռազմական ոլորտում համագործակցության վերբերյալ գործող պայմանագրերի, Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմական բազայի, ինչպես նաև հակաօդային պաշտպանության միավորված համակարգի ուժի մեջ մտնելու կարևորությունը՝ որպես Հարավային Կովկասում անվտանգության ամրապնդման կարևոր գործոններ:
Այս համատեքստում թերևս կարևոր է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արված առաջարկը՝ Գումրիում ռազմարդյունաբերական համատեղ համալիրի ստեղծման վերաբերյալ, որը կարող է ինչպես ռազմական ոլորտում երկկողմ համագործակցության կարևոր հանգրվան դառնալ, այնպես էլ ծառայել այդ շրջանի բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
Ընդհանուր առմամբ, ՀՀ-ՌԴ ռազմական համագործակցությունը ռազմաքաղաքական նշանակություն ունի երկու կողմերի համար էլ՝ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների համատեքստում:
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը՝ նշենք, որ այցի ընթացքում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է հակամարտության խաղաղ կարգավորման կարևորությունը: Այդ դրույթն իր արտացոլումն է գտել նաև համատեղ հայտարարության մեջ, որտեղ նշվում է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա: Եվս մեկ անգամ կարևորվել է Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժետությունը: Միաժամանակ, ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ ձգտելով խաղաղ կարգավորման՝ Հայաստանը պատրաստ է համաչափ պատասխան տալ նոր պատերազմ սկսելու ցանկացած փորձի:
ՀԱՊԿ պայմանագրերն ընտրողաբար չեն կարող պահպանվել
ՀՀ-ՌԴ համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում և կառույցներում, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ում: Հայաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ համահիմնադիր երկիր, մեծ կարևորություն է տալիս կառույցի զարգացմանն ու արդյունավետության ապահովմանը: Հենց Հայաստանի նախագահության օրոք են ավարտին հասցվել մինչև 2025թ. ՀԱՊԿ ռազմավարության մշակման աշխատանքները: Դրա հետ մեկտեղ, կառույցի ներսում կան մի շարք խնդիրներ, որոնց մասին Հայաստանը բարձրաձայնում է: Մոսկովյան այցի ընթացքում ևս բարձրաձայնվել է, որ «Պայմանագրի անդամ երկրների միջև ռազմաքաղաքական հարաբերությունները կրում են առաջնային բնույթ` Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի անդամ չհանդիսացող երրորդ երկրների հետ ռազմական կապերի և շփումների համեմատ», ինչը պետք է պարտադիր կերպով պահպանվի բոլոր անդամ երկրների կողմից:
ՀԱՊԿ ներքո հիմնական խնդիրն այսօր արտաքին քաղաքականության հարցերում գործընկերների շահերը հաշվի առնելը, առնվազն դրանց դեմ չգործելն է, ինչը բավական արդիական է, ավելին՝ կառույցի ներսում այդ խնդիրն  բախվել է ոչ միայն Հայաստանը:
Ստորագրվեց Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման համաձայնագիր
Համագործակցության մյուս կարևորագույն ոլորտը տնտեսությունն է: Օգտվելով ԵԱՏՄ-ի, ինչպես նաև ԵՄ-ի ու այլ երկրների հետ գործող առևտրային արտոնյալ պայմաններից՝ Հայաստանի կառավարությունն այսօր ակտիվ քայլեր է գործադրում ներդրումների ներգրավման, տուրիզմի խթանման ուղղությամբ: Այդ համատեքստում, Մոսկովյան այցի ընթացքում Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի և Ռուսաստանի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի միջև համաձայնագիր ստորագրվեց Հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման վերաբերյալ:
Բացի այդ, փոտրվարի 23-ից ՌԴ քաղաքացիներին թույլատրվել է Հայաստան այցելել ներքին անձնագրերով:
Սրանք քայլեր են, որոնք ուղղված են կապիտալի, ապրանքների ու մարդկանց շարժը խթանելուն:
Այսպիսով, Մոսկվա կատարած ՀՀ նախագահի այցը կարելի է համարել ժամացույցների ճշգրտման և արդյունքների ամփոփման, ուղենիշերի նախագծման կարևոր քայլ: Այն ցույց տվեց, որ Հայաստանն արդյունավետ առաջ է մղում բազմավեկտոր իր արտաքին քաղաքականությունը՝ բարձրաձայնելով առկա խնդիրները, հանդես գալով նախաձեռնություններով և խորացնելով առկա արդյունքները:

Визит в Москву показал жизнеспособность политики "и-и"
Визит президента РА Сержа Саргсяна в Москву имел важное значение не только в плане углубления двусторонних отношений, но и в контексте общей внешней политики РА.
Политика "и-и" понятна и для Брюсселя, и для Москвы
Кроме объявления о завершении переговоров в Брюсселе вокруг рамочного соглашения РА-ЕС, президент РА подчеркнул также желание и намерение Армении углубить двустороннее и многостороннее сотрудничество с ЕС и европейскими странами. Параллельно было отмечено, что Армения готова сыграть роль в вопросах установления диалога ЕС-ЕАЭС, построения сотрудничества. Об этом было заявлено и в Париже.
Подобная политика стала поводом для ряда дискуссий, были также озвучены опасения, что стратегический партнер РА - Российская Федерация - может неоднозначно воспринять прозвучавшие заявления и подобные тесные отношения Армении с Европой. Однако последовавший затем визит в Москву и оказанный президенту РА теплый прием показали беспочвенность подобного подхода.
Атмосфера и брюссельского, и парижского, и московского визитов, а также сделанные на них акценты показали, что проводимая Арменией политика "и-и" полностью понятна и приемлема для наших партнеров. С европейской и российской сторонами Армения проводит прозрачную политику, которая для них делает однозначно понятной цели и возможности Армении не только углубить их сотрудничество с Арменией, но и видеть в этой политике возможные собственные интересы, например, ростки возможного диалога ЕС-ЕАЭС.
Сотрудничество РА-РФ - как фактор региональной безопасности
Во время московского визита был обсужден ряд вопросов двусторонней повестки РА-РФ. Много раз были подчеркнуты стратегическое значение отношений, их глубина и многосторонность. Все это также было отражено в опубликованном совместном заявлении, в котором подчеркивается важность сотрудничества РА-РФ - как в двустороннем формате, так и в международных структурах.
Одной из важнейших областей сотрудничества между Москвой и Ереваном, вероятно, является безопасность. Со стороны президента была подчеркнута важность действующих в области военного сотрудничества договоров, расположенной в Гюмри военной базы, вступления в силу объединенной системы противовоздушной обороны, которые являются важными факторами укрепления безопасности на Южном Кавказе.
В контексте сказанного, возможно, важно и сделанное президентом РА Сержем Саргсяном предложение о создании в Гюмри совместного военно-промышленного комплекса, который может стать как важной вехой двустороннего сотрудничества в военной области, так и послужить решению социальных проблем области.
В общей сложности, в контексте отношений как с Турцией, так и с Азербайджаном, сотрудничество РА-РФ в военной области имеет военно-политическое значение для обеих сторон.
Обращаясь к карабахскому конфликту, отметим, что во время визита еще раз была подчеркнута важность мирного урегулирования проблемы. Это положение нашло свое отражение и в совместном заявлении, в котором отмечается, что конфликт должен быть урегулирован на основе неприменения силы и угрозы силы, территориальной целостности государств и праве народов на самоопределение. Еще раз была высказана важность необходимости выполнения договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге. Одновременно президент РА подчеркнул, что, стремясь к мирному урегулированию, Армения готова дать адекватный ответ на любую попытку начать новую войну.
Договоры ОДКБ не могут выполняться выборочно
В повестке сотрудничества РА-РФ важное место занимает также сотрудничество на различных международных площадках и в организациях, в том числе и в ОДКБ. Армения как страна-сооснователь ОДКБ, придает большое значение развитию структуры и обеспечению ее эффективности. Именно в дни председательства Армении были доведены до конца работы по разработке стратегии ОДКБ до 2025-го года. Одновременно с этим внутри структуры есть ряд проблем, о которых Армения заявляет. Во время московского визита также было заявлено, что "военно-политические отношения между странами-членами договора носят первичный характер относительно военных связей и контактов с третьими странами, не являющимися членами Договора о коллективной безопасности", что должно обязательным образом соблюдаться всеми странами-членами.
Основная проблема внутри ОДКБ сегодня – это учет интересов партнера во внешнеполитических вопросах, как минимум, отказ от шагов против названных интересов, что является довольно-таки актуальной проблемой. Более того, с подобной проблемой внутри структуры столкнулась не только Армения.
Подписано соглашение о создании Армяно-российского инвестиционного фонда
Следующей важной сферой сотрудничества является экономика. Используя действующие льготные условия с ЕАЭС, ЕС и другими странами, правительство Армении сегодня предпринимает активные шаги по привлечению инвестиций, в направлении стимулирования туризма. В данном контексте во время московского визита между министром экономического развития и инвестиций РА Суреном Караяном и министром промышленности и торговли России Денисом Мансуровым было подписано соглашение о создании Армяно-российского инвестиционного фонда.
Кроме того, с 23-го февраля гражданам РФ разрешено посещать Армению с внутренними паспортами.
Все сказанное выше - шаги, которые направлены на стимуляцию движения капитала, товаров и людей.
Таким образом, совершенный в Москву визит президента РА можно считать важным шагом, направленным на сверку часов и обобщение результатов, на обозначение новых ориентиров. Он показал, что Армения эффективно продвигает вперед свою многовекторную внешнюю политику, поднимая существующие проблемы, выступая с инициативами и углубляя существующие результаты.