Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է հայ-էմիրաթյան ներդրումային համաժողովին
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Աբու Դաբիում անցկացվող «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովին: Համաժողովը կազմակերպվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի կազմակերպած համաժողովը նպատակ ունի խթանելու Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները, ներկայացնելու Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ ներդրումային նախագծեր: Համաժողովի շուրջ 300 մասնակիցների թվում են պետական պաշտոնյաներ, հիմնադրամների ղեկավարներ, վերազգային ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հաջող փորձ ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովում ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախաար Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրի ողջույնի խոսքից հետո, Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:
հայ-էմիրաթյան ներդրումային համաժողովին
Մերագո՛ պարոն նախարար,
Անչափ հաճելի, նաև խորհրդանշական է իմ նախորդ պաշտոնական այցից ընդամենը չորս ամիս անց կրկին հյուրընկալվել այս բարեկամական հողում։ Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ այս հրաշալի սրահում. նման բացառիկ ներկայացուցչական միջոցառումը հայ-էմիրաթյան տնտեսական կապերին նոր որակ հաղորդելու՝ մեր երկրների բարձր ղեկավարության երկուստեք ցանկության ու հանձնառության վկայությունն է։ Ընդամենը ամիսներ առաջ սա միայն գաղափար էր, իսկ այսօր՝ արդեն իրականություն, որից մեր սպասումները մեծ են: Այս գաղափարը կյանքի կոչելու համար առանձնահատուկ երախտագիտություն եմ հայտնում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանություններին և հատկապես Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Նորին Վսեմություն Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանին:
Հայ և արաբ ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի փորձություն է անցել և, հասնելով մեր օրերը, դարձել Հայաստանի ու բազմաթիվ արաբական երկրների միջպետական հարաբերությունների անսասան հենքը։ Հենց այդ հենքի վրա էր, որ Միացյալ Էմիրությունների լուսահոգի հիմնադիր Նախագահ Շեյխ Զայեդ բին Սուլթան Ալ Նահյանի օրոք սկիզբ առավ նաև Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջպետական համագործակցությունը: Եվ այսօր մեր ցանկությունն է ու նաև մեր պարտքը՝ ամրապնդել և խորացնել այս թանկ ժառանգությունը, որ ստացել ենք:
Հայաստանն իր պատմության ողջ ընթացքում գտնվել է Արևելքի և Արևմուտքի խաչմերուկում, ինչը հայ ժողովրդին երկու աշխարհների համար էլ դարձրել է ընկալելի: Միաժամանակ, Արևելքն ու Արևմուտքը միախառնվել են մեր հողում՝ արտացոլվելով հայ ժողովրդի մտածելակերպում և կենսակերպում: Սա նշանակում է, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը, գալով Հայաստան, կբացահայտի ոչ միայն գործարարության համար բարենպաստ միջավայր, այլև հոգեհարազատ տարրեր, որոնցից ամենաբնորոշները, թերևս, ավանդական հայկական հյուրընկալությունն ու ջերմությունն են, որոնք հատուկ են նաև եղբայրական արաբ ժողովրդին։
Բնականաբար, ձեզնից շատերը Հայաստանի մասին իրենց պատկերացումն ունեն, շատերն էլ դեռ նոր պիտի բացահայտեն Հայաստանը` հատկապես որպես տնտեսական ներուժ։ Իսկ մինչ այդ ցանկանում եմ մի քանի շեշտադրումներ կատարել Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու առնչությամբ, որոնք կարևոր նախադրյալներ են մեր փոխշահավետ գործընկերության տեսանկյունից:
Աներկբա է` փոխշահավետ գործընկերության նախադրյալներից թերևս ամենակարևորը վստահության գործոնն է։ Հարափոփոխ մեր աշխարհի մրցակցային պայմաններում կարելի է երկարաժամկետ գործընկերություններ ստեղծել և ներդրումներ կատարել միայն այն դեպքում, երբ առկա է կայուն վստահության մթնոլորտ։ Մի բան, որ մենք, իսկապես, կիսում ենք։ Մեր ժողովուրդները պատմությամբ են ճանաչում միմյանց. պատմական հանգամանքների բերումով ապրելով արաբ ժողովրդի հետ կողք կողքի և հաղորդակից լինելով արաբական քաղաքակրթությանը՝ մենք լավ ենք գիտակցում վստահության արժեքը:
Չնայած պատմության ընթացքում մեզ բաժին հասած բազում դժվարություններին՝ մենք երբեք չենք ընկրկել, սփռվել ենք աշխարհով մեկ և դարձել նաև հաջողակ գործարարներ: Այսօր էլ մեզ չեն վախեցնում առկա սահմանափակումները, մենք փորձում ենք դրանք վերածել մրցակցային առավելությունների: Չունենալով էներգակիրներ՝ մենք զարգացնում ենք մարդկային ռեսուրսը, գտնվելով շրջափակման մեջ՝ մենք ստեղծում ենք ինտեգրացիոն կամուրջներ, չունենալով ելք դեպի ծով՝ մենք բացվում ենք աշխարհին մեր աշխարհասփյուռ հայ համայնքների միջոցով, հաղորդակցվում ենք՝ ստեղծելով այլընտրանքային ուղիներ և օգտվելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներից։
Ասածիս լավագույն վկայությունն այն է, որ Հայաստանն այսօր վերածվել է ամբողջական բարդ տեխնոլոգիական լուծումներ և ծառայություններ առաջարկող երկրի՝ զբաղեցնելով իր յուրահատուկ տեղը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա: Դուք հնարավորություն ունեք սեփական փորձով համոզվելու, որ Հայաստանում ստեղծված է գործարարությամբ զբաղվելու համար բարենպաստ դաշտ, օրենսդրորեն պաշտպանված և ազատ ներդրումային միջավայր։ Այդ մասին է վկայում Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնես 2017» զեկույցը, որի համաձայն Հայաստանը 190 երկրների շարքում 38-րդն է, ընդ որում բիզնես սկսելու դյուրինության ցուցանիշով՝ 9-րդ հորիզոնականում է: Ինչ վերաբերում է տնտեսական ազատության ցուցանիշին՝ այս տարի գրանցվել է աննախադեպ առաջընթաց. մեր երկիրը ներկայումս 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 33-րդ հորիզոնականը՝ նախորդ տարվա համեմատ 21 կետով բարելավելով իր դիրքը:
Մեր կառավարությունը պատրաստել է ներդրումային փաթեթներ, որոնք գտնվում են իմ անմիջական ուշադրության ներքո: Մենք կողջունենք և կաջակցենք Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում Միացյալ Էմիրությունների ներդրողներին:
Համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան գյուղատնտեսության և սննդի արդյունաբերության ոլորտներում։
Հայաստանում օրեցօր ավելի մեծ տարածում է ստանում օրգանական և ջերմոցային գյուղատնտեսությունը, որի արտադրանքը, կարծում եմ, մեծ պահանջարկ ունի նաև ձեր երկրում։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը միջազգային հեղինակություն է վայելում միրգ-բանջարեղենի վերամշակման, պահածոյացման, չրագործության, հյութերի արտադրության ոլորտներում, իսկ տեղական աղբյուրների քաղցրահամ խմելու ջուրը դարձել է Հայաստանի այցեքարտը: Հայաստանը բնօրրանն է աշխարհի ամենահամեղ մրգերից մեկի՝ արևահամ ծիրանի, որը գիտությանը հայտնի է, որպես «Պրունուս արմենիակա»:
Վերոհիշյալ ոլորտներում համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են դառնալ Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիները՝ բարձր և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության ուղղվածություն ունեցող «Ալյանսը» և ոսկերչության, ադամանդագործության, ժամագործության ոլորտների համար նախատեսված «Մերիդիանը», որոնց գործունեությունը գրեթե ամբողջությամբ ազատված է հարկերից և մաքսատուրքերից։ Նախատեսված է ստեղծել ևս մեկ՝ ավելի լայն ընդգրկմամբ ազատ տնտեսական գոտի, որը արդյունավետ հարթակ կդառնա ԵԱՏՄ, ԵՄ և Մերձավոր Արևելքի երկրների շուկաներ դուրս գալու համար։ Հայաստանն էմիրաթյան գործարարներին առաջարկում է անընդհատ ընդլայնվող շուկա, քանզի Եվրասիական ինտեգրացիան ընդլայնել է Հայաստանի տնտեսական սահմանները գրեթե մինչև համաշխարհային ցամաքի 1/7-րդ մասը:
Բացի այդ, վերջերս ավարտվեցին Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչը նշանակում է նաև Եվրոպական միության հետ տնտեսական կապերի նոր մակարդակ, առևտրի և ներդրումների նոր հնարավորություններ: Հայաստանը մինչ այդ արդեն իսկ օգտվում էր Եվրամիության արտոնությունների ընդհանրացված GSP+ համակարգից, որը թույլ է տալիս մեր երկրում արտադրված շուրջ 6400 ապրանքատեսակներ արտոնյալ պայմաններով արտահանել ԵՄ։
Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատելու պարագայում զգալի ձեռքբերումներ կունենանք։ Դրա լավագույն վկայությունը մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառության աննախադեպ աճն է` շուրջ երկուսուկես անգամ, որը նկատելի դարձավ նախորդ տարվա արդյունքների ամփոփմամբ։ Իսկ այս տարի արձանագրել ենք թռիչքային աճ՝ ավելի քան 8 անգամ, և պատրաստակամ ենք ապահովելու դրա շարունակականությունը:
Չեմ կարող չնշել զբոսաշրջության ոլորտը, որը ժողովուրդների բարեկամության, միջմշակութային երկխոսության և փոխճանաչողության լավագույն միջոցն է։ Ուրախալի է, որ Էմիրություններից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը վերընթաց աճում է. միայն 2016-ին այն ավելացել է 44 տոկոսով։ Վստահ եմ՝ սա բնավ էլ սահմանագիծ չէ, մանավանդ, որ հենց այսօրվանից ուժի մեջ մտավ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքացիների համար ազատ վիզային ռեժիմը։ Հայաստանում զբոսաշրջիկներին մատուցվող ծառայությունները հետևողականորեն կատարելագործվում են: Առհասարակ, ծառայությունների մատուցման ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացողներից է, և այս առումով մեր երկիրը շահեկան դիրքերում է տարածաշրջանում:
Ի դեպ, ցանկանում եմ ևս մի կարևոր հանգամանքի անդրադառնալ. վերջին տարիներին Հայաստան են ժամանել շուրջ 20 հազար հայեր, որոնք որքան հայկական, նույնքան էլ արաբական ինքնության ու մշակույթի կրողներ են։ Թե՛ արաբախոս, թե՛ հայախոս և թե՛ նշանակալի գործարար ավանդույթներ ունեցող նման ստվար համայնքի ներկայությունը Հայաստանում կարող է ուղղակիորեն և զգալիորեն դյուրացնել էմիրաթցի ներդրողների գործունեությունը մեր երկրում։
Այսպիսով, ես հրավիրում եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին բացահայտելու Հայաստանը՝ իր լեռնային յուրօրինակ բնաշխարհով, համեղ ուտեստներով, հայկական հյուրընկալությամբ և, անշուշտ, կրթված, աշխատասեր և իրենց գործի գիտակ կադրերով, որոնք մեծ նվիրումով կարող են ներգրավված լինել ցանկացած հեռանկարային ծրագրում:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար և մեկ անգամ ևս իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Էմիրությունների ղեկավարությանն այս հրաշալի միջոցառումը կազմակերպելու համար:

Серж Саргсян принял участие в армяно-эмиратском инвестиционном форуме
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах президент Серж Саргсян сегодня принял участие в проходящем в Абу-Даби инвестиционном форуме "Армения - Объединенные Арабские Эмираты". Форум организован под высоким попечительством Президента Сержа Саргсяна и наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ Шейха Мохаммеда ибн Зайда аль-Нахайяна, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Организованный Фондом развития Армении и Торговой палатой Абу-Даби форум имеет целью стимулировать активизацию экономических связей между Арменией и арабскими странами, контакты между предпринимателями, представить инвестиционную среду Армении и взаимовыгодные инвестиционные проекты в различных сферах. В числе почти 300 участников форума государственные должностные лица, руководители фондов, представители транснациональных компаний, международных организаций, а также зарубежных компаний, имеющих успешный опыт инвестирования в Армению.
После приветственного слова министра экономики ОАЭ Султана ибн Саида аль-Мансури Президент Серж Саргсян выступил на форуме с речью.
Речь президента Сержа Саргсяна на армяно-эмиратском инвестиционном форуме
Безмерно приятно, также символично спустя всего четыре месяца после моего предыдущего официального визита вновь быть гостем на этой дружественной земле. Тепло приветствую всех вас в этом чудесном зале. Столь исключительно представительное мероприятие - свидетельство обоюдного желания и решимости высокого руководства наших стран придать новое качество армяно-эмиратским экономическим связям. Всего несколько месяцев назад это было только идеей, а сегодня уже реальность, от которой мы многого ожидаем.
Особую благодарность за претворение в жизнь этой идеи выражаю властям Объединенных Арабских Эмиратов и особенно наследному принцу Абу-Даби, заместителю Верховного главнокомандующего Вооружёнными силами ОАЭ Его Высочеству Шейху Мохаммеду ибн Зайду аль-Нахайяну.
Дружба армянского и арабского народов прошла испытание веками и, дойдя до наших времен, стала незыблемым фундаментом межгосударственных отношений Армении со многочисленными арабскими странами. Именно на этом фундаменте во дни основателя Объединенных Эмиратов светлой памяти Президента Шейха Зайда ибн Султана аль-Нахайяна берет начало также межгосударственное сотрудничество Армении и Объединённых Арабских Эмиратов. И сегодня наше желание и также наш долг укрепить и углубить это, полученное нами, дорогое наследство.
Армения всю свою историю находилась на перекрестке Востока и Запада, что сделало армянский народ понятным для обоих миров. В то же время, Восток и Запад сплелись на нашей земле, отобразившись в образе мышления и в быте армянского народа. Это означает, что каждый из вас, приезжая в Армению, откроет для себя не только благоприятную среду для предпринимательства, но и духовно родственные элементы, самые характерные из которых, вероятно, традиционное армянское гостеприимство и теплота, которые присущи также братскому арабскому народу.
Естественно, многие из вас имеют свои представления об Армении, а многим ещё предстоит открыть Армению, особенно в качестве экономического потенциала. А до того хочу сделать несколько акцентов в связи с занятиями бизнесом в Армении, которые являются важными предпосылками с точки зрения нашего взаимовыгодного партнёрства.
Безусловно, фактор доверия является, вероятно, самым важным из предпосылок взаимовыгодного партнерства. В конкурентных условиях нашего изменчивого мира создавать долгосрочные компании и делать инвестиции можно только в том случае, когда существует стабильная атмосфера доверия. Это то, что мы, действительно, разделяем. Наши народы знают друг друга исторически: волею исторических обстоятельств, живя бок о бок с арабским народом и будучи причастными к арабской цивилизации, мы хорошо знаем цену доверию.
Несмотря на выпавшие на нашу долю многие трудности, мы никогда не отступали, рассеялись по всему миру и стали также успешными предпринимателями. И сегодня нас не пугают существующие ограничения, мы пытаемся их превратить в конкурентные преимущества. Не имея энергоносителей, мы развиваем человеческий ресурс, находясь в блокаде, мы создаём интеграционные мосты, не имея выхода к морю, мы открываемся миру посредством наших, рассеянных по всему миру, армянских общин, взаимодействуем, создавая альтернативные пути и используя современные технологии.
Лучшим свидетельством сказанному мною является то, что Армения сегодня превратилась с страну, предлагающую комплексные сложные технологические решения и услуги, заняв своё особое место на мировой карте информационных технологий. Вы имеете возможность на собственном опыте убедиться, что в Армении создано благоприятное поле для занятий бизнесом, законодательно защищённая и свободная инвестиционная среда. Об этом свидетельствует доклад Всемирного банка "Doing Business 2017", согласно которому Армения среди 190 стран 38-ая, при этом , находится на 9-ой горизонтали по показателю простоты и удобства основания бизнеса. Что касается показателя экономической свободы, в этом году зарегистрирован беспрецедентный прогресс: наша страна в настоящее время среди 180 стран занимает 33-ю горизонталь, улучшив свою позицию на 21 пункт по сравнению с прошлым годом.
Наше правительство подготовило инвестиционные пакеты, которые находятся под моим непосредственным вниманием. Мы будем приветствовать и способствовать инвестициям Объединённых Эмиратов в различные сферы экономики Армении.
Существуют большие возможности сотрудничества в отраслях сельского хозяйства и пищевой промышленности. В Армении день ото дня все большее распространение получает органическое и тепличное сельское хозяйство, производство которого, думаю, имеет большой спрос также в вашей стране. Как известно, Армения пользуется международным авторитетом в сферах плодоовощной обработки, консервирования, производства сушёных фруктов и соков, а местная родниковая питьевая вода стала визитной карточкой Армении. Армения - колыбель одного из самых вкусных фруктов в мире - солнечного абрикоса, который известен науке как Prunus Armeniaca.
В вышеупомянутых сферах площадкой эффективного сотрудничества могут стать свободные экономические зоны Армении: нацеленная на высокотехнологичное и инновационное производство "Альянс" и предусмотренная для ювелирного дела, обработки алмазов и производства часов "Меридиан", деятельность которых почти полностью освобождена от налогов и таможенных пошлин. Намечено создать ещё одну, имеющую более широкий охват экономическую зону, которая станет эффективной площадкой для выхода на рынки стран ЕАЭС, ЕС и Ближнего Востока. Армения предлагает предпринимателям Эмиратов постоянно расширяющийся рынок, поскольку Евразийская интеграция расширила экономические границы Армении почти до 1/7 части мировой суши.
Кроме того, недавно завершились переговоры вокруг соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, что означает также новый уровень экономических связей с Европейским союзом, новые возможности торговли и инвестиций. Армения до этого уже пользовалась Всеобщей системой преференций GSP+ Евросоюза, которая позволяет экспортировать в ЕС на льготных условиях порядка 6400 наименований товаров, произведённых в нашей стране.
Уверен, что в случае совместной работы будем иметь ощутимые достижения. Лучшим свидетельством этого является беспрецедентный рост торгового оборота между нашими странами: почти в два с половиной раза, который стал заметен при подведении итогов прошлого года. А в этом году мы зарегистрировали резкий рост - более чем в 8 раз, и готовимся обеспечить его продолжение.
Не могу не отметить сферу туризма, которая является лучшим средством дружбы между народами, межкультурного диалога и взаимного знакомства. Радует, что число посещающих Армению туристов из Эмиратов поступательно возрастает: только в 2016 году оно возросло более чем на 44 процента. Уверен, это совсем не предел, тем более, что как раз с сегодняшнего дня вступил в силу свободный визовый режим для граждан Объединённых Арабских Эмиратов. Оказываемые туристам в Армении услуги последовательно совершенствуются. Вообще, сфера оказания услуг в Армении - одна из самых быстроразвивающихся, и в этом плане наша страна находится на выгодных позициях в регионе.
Кстати, хочу коснуться ещё одного важного обстоятельства: в последние годы в Армению прибыло порядка 20 тысяч армян, которые являются носителями сколь армянской, столь же и арабской идентичности и культуры. Присутствие в Армении столь крупной общины, и говорящей на арабском, и говорящей на армянском , и обладающей значительными деловыми традициями, может непосредственно и ощутимо упростить деятельность инвесторов из Эмиратов в нашей стране.
Итак, я приглашаю каждого из вас открыть Армению с её своеобразной горной природой, вкусными блюдами, армянским гостеприимством и, несомненно, образованными, трудолюбивыми и знающими свое дело кадрами, которые с большой отдачей могут включиться в любой перспективный проект.
Благодарю за внимание и ещё раз выражаю свою благодарность руководству Эмиратов за организацию этого чудесного мероприятия.