Էդվարդ Նալբանդյանը ներկա գտնվեց Քրիստոսի Սուրբ Գերեզմանի վերանորոգմանը նվիրված հանդիսավոր արարողությանը
Մարտի 22-ին Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճարում տեղի ունեցավ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Գերեզմանի վերանորոգմանը նվիրված հանդիսավոր արարողություն, որին մասնակցեց Հայաստանի պաշտոնական պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ: Արարողությանը ներկա էին Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը, այլ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, քրիստոնեական եկեղեցիների առաջնորդներ, բազմաթիվ հավատացյալներ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նույն օրն առավոտյան Էդվարդ Նալբանդյանը այցելեց Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան, ուր հանդիպում ունեցավ պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ։
Այնուհետև Նուրհան պատրիարքի և նախարար Նալբանդյանի առաջնորդությամբ հայկական թափորն ուղևորվեց Սուրբ Հարության տաճար, ուր տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն՝ նվիրված Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Գերեզմանի վերանորոգմանը։
Արարողությանը ելույթներով հանդես եկան Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը, Հունական ուղղափառ եկեղեցու էկումենիկ պատրիարք Բարդուղիմեոսը, Հունական ուղղափառ եկեղեցու Երուսաղեմի պատրիարք Թեֆոիլոս երրորդը, Կաթոլիկ եկեղեցու ֆրանցիսկանների ուխտի Երուսաղեմի առաջնորդ Ֆրանչեսկո Պատոնը։ Ընթերցվեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձը։
Սուրբ Գերեզմանը քրիստոնեական աշխարհի գլխավոր սրբավայրերից է, որտեղ խաչելությունից հետո ամփոփվել է Հիսուս Քրիստոսը: Քրիստոսի գերեզմանի, Գողգոթայի Խաչելության և մի շարք այլ սրբավայրերի վրա 4-րդ դարում Բյուզանդիայի կայսր Կոստանդինոս Մեծը կառուցեց Սուրբ Հարության տաճարը: Նախորդ տարվա մայիսին Սբ. Գերեզմանի իրավատեր երեք եկեղեցիների՝ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի, Հունաց պատրիարքարանի և Կաթոլիկ եկեղեցու համատեղ որոշմամբ մեկնարկեցին Սուրբ Գերեզմանի վերանորոգման և վերականգնողական աշխատանքները: Դրանցում ներգրավված էին նաև հայ ճարտարապետները։ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Գերեզմանը վերջին անգամ վերանորոգվել էր 1808թ.։

Налбандян принял участие в церемонии, посвященной реставрации погребальной Ложи Иисуса Христа
В Иерусалимском храме Воскресения Христова 22-го марта состоялась торжественная церемония, посвященная реставрации Погребальной Ложи Иисуса Христа, в которой приняла участие официальная делегация Армении во главе с министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном. На церемонии присутствовали премьер-министр Греции Алексис Ципрас, высокопоставленные представители других стран, лидеры христианских церквей, многочисленные верующие, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Утром того же дня Эдвард Налбандян посетил армянскую патриархию Иерусалима, где он встретился с Патриархом Нурханом архиепископом Манукяном.
Затем под предводительством Патриарха Нурхана и министра Налбандяна армянский крестный ход направился в храм Воскресения Христова, где состоялась торжественная церемония, посвященная реставрации Погребальной Ложи Иисуса Христа.
Во время церемонии выступили Армянский Патриарх Иерусалима Нурхан архиепископ Манукян, Вселенский Патриарх Греческой Православной церкви Варфоломей, Патриарх Греческой Православной церкви в Иерусалиме Феофил третий, Кустод Святой Земли, Иерусалимский предводитель францисканского ордена Католической церкви Франческо Патон. Было прочитано послание Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
Погребальная Ложа является одной из главных святынь христианского мира, где после распятия был погребен Иисус Христос. На месте погреабальной ложи Христа, распятия на Голгофе и других святых местах в 4-ом веке император Византии Константин Великий построил храм Воскресения Христова. В мае прошлого года по совместному решению трех правовладельцев Погребальной Ложи - Армянского патриархата Иерусалима, Греческого патриархата и Католической церкви, начались ремонтные и реставрационные работы Погребальной Ложи. В работах участвовали также и армянские архитекторы. Погребальная Ложа Иисуса Христа в последний раз была отреставрирована в 1808 году.