Ահաբեկչություն Լոնդոնում. կա 4 զոհ, 40 վիրավոր
Լոնդոնում մատի 22-ին տեղի ունեցած ահաբեկչության հետևանքով զոհերի թիվը հասել է չորսի, այդ թվում` հարձակում իրականացնողը:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, վերջին տվյալներով կա շուրջ 40 վիրավոր: Տեղի ոստիկանության կարծիքով` հարձակում իրականացնողը մենակ է գործել:
Լոնդոնի Վեսթմինսթերյան կամրջի վրա ավտոմեքենան վրաերթ է արել մարդկանց խմբի վրա, իսկ խորհրդարանի շենքի մոտ հնչել են կրակոցներ:
Մեքենայով հարձակում իրականացրած ահաբեկչին վնասազերծել էին ոստիկանության աշխատակիցները, որոնցից մեկին վերջինս հասցրել էր դանակահարել:

At Least 40 Injured at London Terrorist Attack
Five people have died and at least 40 were injured after an attacker drove a car along a pavement in Westminster, stabbed a policeman and was shot dead by police in the grounds of Parliament, BBC reports.
According to the Deputy Commissioner and head of counter terrorism at the Metropolitan Police, Mark Rowley they know who the terrorist is and that he was inspired by international and Islamist-related terrorism. However, he did not give further details.
It should be reminded that the attack unfolded at about 14.40 GMT when a single attacker drove a grey Hyundai i40 along a pavement over Westminster Bridge, near the Houses of Parliament in central London, killing at least two people and injuring many more.