Նախագահը ընդունել է ՌԴ Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության գլխավոր տնօրենին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից ստեղծված Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության գլխավոր տնօրեն Սվետլանա Չուպշևային և «Առաջնորդների ակումբ»-ի նախագահ Արտյոմ Ավետիսյանին, ովքեր իրենց գլխավորած պատվիրակությունների հետ Հայաստանում են գտնվում ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հրավերով:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և գոհունակությամբ ընդգծել, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ու փոխգործակցության օրակարգն անընդհատ զարգանում և հարստանում են՝ ներառելով նորանոր բնագավառներ. միջպետական, միջխորհրդարանական ձևաչափերով ակտիվ փոխգործակցության հետ մեկտեղ ընդլայնվում են կապերն ակադեմիական, հասարակական շրջանակների միջև:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի ներդրումային և գործարար միջավայրերի զարգացման ու ամրապնդման ռազմավարությունների և ծրագրերի նախագծման գործընթացում ակտիվորեն ներգրավված Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության ու «Առաջնորդների ակումբ»-ի համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը ՀՀ կառավարության նորաստեղծ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ երկուստեք օգտակար և արդյունավետ կլինի:
Սվետլանա Չուպշևան և Արտյոմ Ավետիսյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են իրենց գլխավորած կազմակերպությունների գործունեությունը, վերջին շրջանի հետաքրքիր նախաձեռնությունները և պատրաստակամություն հայտնել սերտացնելու կապերը հայաստանյան գործընկերների հետ՝ փոխադարձաբար հյուրընկալելով նրանց Ռուսաստանում:
Հյուրերը Նախագահին նաև իրենց տպավորություններն են ներկայացրել Հայաստանում ունեցած հանդիպումների, այցելությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ բավականին տպավորված են «Թումո» կենտրոնի, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» բարեգործական հիմնադրամի գործունեությամբ և համարում են, որ Հայաստանը և Ռուսաստանն իրենց տնտեսությունների զարգացման ռազմավարական վեկտորների ընտրության հարցում որոշակի ընդհանրություններ ունեն՝ կադրերի պատրաստման, երիտասարդության կրթությունը խրախուսելու, զարգացնելու, որպես ապագայի մասնագիտություն՝ գիտատեխնիկական գործունեության մեջ երեխաներին ինչ-որ ձևերով ներգրավելու հետաքրքիր ծրագրերով և այլն: Այս ամենը, նրանց համոզմամբ, Հայաստանի հետ համագործակցությունն ավելի գրավիչ ու հեռանկարային է դարձնում:

Президент РА принял генерального директора Агентства стратегических инициатив РФ
Президент Серж Саргсян принял генерального директора созданного правительством Российской Федерации Агентства стратегических инициатив Светлану Чупшеву и президента Клуба лидеров Артема Аветисяна, которые вместе с возглавляемыми ими делегациями находятся в Армении по приглашению Центра стратегических инициатив правительства РА, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал гостей и с удовлетворением подчеркнул, что армяно-российские отношения и повестка взаимодействия постоянно развиваются и обогащаются, включая всё новые сферы: наряду с активным взаимодействием в межгосударственном, межпарламентском форматах расширяются связи между академическими, общественными кругами.
Президент Саргсян выразил надежду, что обоюдно полезным и плодотворным будет сотрудничество недавно созданного правительством РА Центра стратегических инициатив с активно вовлеченными в процесс разработки стратегий и программ развития и укрепления инвестиционной и деловой среды России Агентством стратегических инициатив и Клубом лидеров.
Светлана Чупшева и Артем Аветисян представили президенту Республики деятельность возглавляемых ими организаций, интересные инициативы последнего времени и выразили готовность к упрочению связей с армянскими коллегами, в свою очередь принимая их в России.
Гости также поделились с президентом своими впечатлениями от проведенных в Армении встреч, и посещений, отметив, что впечатлены деятельностью центра "Тумо" и благотворительного фонда "Инициативы развития Армении" и считают, что Армения и Россия в вопросе выбора стратегических векторов развития их экономик имеют определенные общие черты в подготовке кадров, поощрении образования молодежи, ее развитии, интересными программами, чтобы каким-то образом вовлечь детей в научно-техническую деятельность в качестве будущей профессии и т.п. Все это, по их убеждению, делает сотрудничество с Арменией более привлекательными и перспективным.