Նախագահը ընդունել է ՌԴ Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության գլխավոր տնօրենին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից ստեղծված Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության գլխավոր տնօրեն Սվետլանա Չուպշևային և «Առաջնորդների ակումբ»-ի նախագահ Արտյոմ Ավետիսյանին, ովքեր իրենց գլխավորած պատվիրակությունների հետ Հայաստանում են գտնվում ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հրավերով:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և գոհունակությամբ ընդգծել, որ հայ-ռուսական հարաբերություններն ու փոխգործակցության օրակարգն անընդհատ զարգանում և հարստանում են՝ ներառելով նորանոր բնագավառներ. միջպետական, միջխորհրդարանական ձևաչափերով ակտիվ փոխգործակցության հետ մեկտեղ ընդլայնվում են կապերն ակադեմիական, հասարակական շրջանակների միջև:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի ներդրումային և գործարար միջավայրերի զարգացման ու ամրապնդման ռազմավարությունների և ծրագրերի նախագծման գործընթացում ակտիվորեն ներգրավված Ռազմավարական նախաձեռնությունների գործակալության ու «Առաջնորդների ակումբ»-ի համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը ՀՀ կառավարության նորաստեղծ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ երկուստեք օգտակար և արդյունավետ կլինի:
Սվետլանա Չուպշևան և Արտյոմ Ավետիսյանը Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են իրենց գլխավորած կազմակերպությունների գործունեությունը, վերջին շրջանի հետաքրքիր նախաձեռնությունները և պատրաստակամություն հայտնել սերտացնելու կապերը հայաստանյան գործընկերների հետ՝ փոխադարձաբար հյուրընկալելով նրանց Ռուսաստանում:
Հյուրերը Նախագահին նաև իրենց տպավորություններն են ներկայացրել Հայաստանում ունեցած հանդիպումների, այցելությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ բավականին տպավորված են «Թումո» կենտրոնի, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» բարեգործական հիմնադրամի գործունեությամբ և համարում են, որ Հայաստանը և Ռուսաստանն իրենց տնտեսությունների զարգացման ռազմավարական վեկտորների ընտրության հարցում որոշակի ընդհանրություններ ունեն՝ կադրերի պատրաստման, երիտասարդության կրթությունը խրախուսելու, զարգացնելու, որպես ապագայի մասնագիտություն՝ գիտատեխնիկական գործունեության մեջ երեխաներին ինչ-որ ձևերով ներգրավելու հետաքրքիր ծրագրերով և այլն: Այս ամենը, նրանց համոզմամբ, Հայաստանի հետ համագործակցությունն ավելի գրավիչ ու հեռանկարային է դարձնում:

The RA President Received the Director General of the Agency for Strategic Initiatives of Russia
President of the RA Serzh Sargsyan received the Director General of the Agency for Strategic Initiatives created by the government of the Russian Federation Svetlana Chupshaeva and President of the Leaders’ Club Artyom Avetissian. Together with their delegations, they have arrived to Armenia by the invitation of the Center for Strategic Initiatives of the RA government, the press service of the RA President informs.
The President welcomed the guests and noted with satisfaction that the Armenian-Russian relations and cooperation agenda are constantly expanding and become richer, encompassing new areas: along with the active cooperation in the interstate, interparliamentary formats, the ties between the academic and social groups also expand.
President Sargsyan expressed hope that cooperation and experience exchange between the Agency for Strategic Initiatives, which is actively engaged in the development and strengthening of the business environment in Russia and program design, the Leaders’ Club and the Center for Strategic Initiatives created recently by the government of Armenia will be mutually useful and efficient.
Svetlana Chupshaeva and Artyom Avetissian presented to Serzh Sargsyan activities of the organizations headed by them, recent interesting initiatives and expressed readiness to establish closer relations with the Armenian counterparts and receive them reciprocally in Russia.
The guests spoke with the President about their impressions of the visits and meetings held in Yerevan. They said that were impressed with the Tumo Center, activities of the Armenia Development Initiatives benevolent fund and believed that in choosing strategic centers for the development of their economies, Armenia and Russia have certain similarities such as cadre training, encouragement of education for young people, development, engaging children in the scientific and technical activities with some kind of interesting programs to make them professional of the area in the future, etc.