Մարտի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 500 կրակոց:
Ադրբեջանական զինուժը դիպուկահար հրացաններից առավել ինտենսիվ կրակ է վարել սահմանի հարավարևելյան և արևելյան հատվածներում՝ արձակելով 86 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

According to operative data, on the night of March 30 on NKR-Azerbaijan border, the Azerbaijani Armed Forces from small arms of various calibers, including sniper rifles, violated the ceasefire regime about 50 times, the press service of the Artsakh Republic Defense Ministry reports.
The opponent fired more than 500 shots in the direction of the Armenian positions.
The Armed Forces of Azerbaijan conducted the most intensive shelling of sniper rifles in the southeastern and eastern directions of the border (86 shots).
The advanced units of the Defense Army, in order to suppress the offensive activity of the opponent, resorted to retaliatory actions, continuing to confidently carry combat duty.