Մարտի 29-ին և լույս 30-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, այդ թվում՝ դիպուկահար հրացաններից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 500 կրակոց:
Ադրբեջանական զինուժը դիպուկահար հրացաններից առավել ինտենսիվ կրակ է վարել սահմանի հարավարևելյան և արևելյան հատվածներում՝ արձակելով 86 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

По оперативным данным, в ночь с 29 на 30 марта на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра, в том числе и из снайперских винтовок, нарушили режим прекращения огня около 50 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
Противник произвел в направлении армянских позиций более 500 выстрелов.
ВС Азербайджана вели наиболее интенсивный обстрел из снайперских винтовок в юго-восточном и восточном направлениях границы (86 выстрелов).
Передовые подразделения Армии обороны для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям, продолжая уверенно нести боевое дежурство.