ԱԺ ընտրություններ. հիմնական թերություններն ու բարելավումներն՝ ըստ միջազգային դիտորդների
Խորհրդարանական ընտրությունների հաջորդ օրն իր նախնական եզրակացությունը (միջանկյալ զեկույցը) հրապարակեց ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ): Նախնական հայտարարությունը հանդիսանում է ոչ միայն դիտորդական առաքելություն իրականացնող հիմնական կառույցի՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, այլ նաև ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) համատեղ աշխատանքի արդյունքը: Կարելի է ենթադրել, որ աշխատանքի նման համադրումը միջազգային դիտորդներին արդյունավետ աշխատանքի  հնարավորություն է տվել՝ այն դարձնել առավել համընդգրկուն և խորը:
Հատկանշական է, որ հրապարակված հայտարարությունում նշված է, որ ընտրությունները «լավ կազմակերպված էին և հիմնարար ազատությունները գլխավորապես հարգվել են»: Այս ձևակերպումը բավական կարևոր է, և, ըստ  էության, կդառնա  խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ կողմից պատրաստվող ամբողջական զեկույցի հիմքը:
Դիտորդների կողմից արձանագրված և հայտարարությունում տեղ գտած հիմնական խնդիրներն են՝ ձայների գնումը, պետական ծառայողների նկատմամբ ճնշումները և ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահության պակասը: Մյուս խախտումներն այս կամ այն չափով ածանցված կամ երկրորդական բնույթ են կրում:
Ձայների գնման դեպքերը թերևս նորություն չեն, սակայն, հատկանշական է, որ զեկույցում չկա ձայների գնման դեպքերի մասնավորեցում, չեն նշվում այդ քաղաքական ուժ/ուժերը (չենք կարող բացառել, որ դա լինի վերջնական զեկույցում), ինչը հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նույն դիտորդները բացատրեցին փաստերի բացակայությամբ: Երկրորդ խնդրի՝ ճնշման դեպքերի հետ կապված, թերևս կարելի է պնդել, որ ընտրված «ճնշում» տերմինն այդքան էլ հաջող չէր: Ճնշումը ենթադրում է հետևողական հսկողություն և քաղաքացու ընտրությունն իմանալու հնարավորություն, սակայն ներդրված տեխնոլոգիաները և ընթացակարգը գրեթե լիովին երաշխավորում էին ընտրախցիկում քաղաքացու ազատ կամարտահայտումը, ինչը հաստատում են նաև դիտորդները: Բացի այդ, ճնշումը ենթադրում է նաև որոշակի հետևանքներ, սակայն գոնե մինչ օրս անգամ մամուլում չենք հանդիպել «հաշվեհարդարների» աղմկահարույց միջադեպերի: Ճնշման փոխարեն կարելի էր կիրառել «ուղղորդում» տերմինը: Այս երևույթը ևս նորություն չէ, սակայն, դրա արդյունավետությունն այս ընտրություններին, մեղմ ասած, վիճելի է, եթե հաշվի առնենք քվեախցիկում քաղաքացու ազատ կամարտահայտման հնարավորությունը:
Առաքելության հայտարարությունում առանձնացված հաջորդ գլխավոր թերությունն ընտրությունների նկատմամբ քաղաքացիների վստահության պակասն է: Նշված խնդիրը բավական բարդ է, իսկ դրա հաղթահարումը՝ երկարաժամկետ գործընթաց: Միևնույն ժամանակ, հայտարարության մեջ նշվում է, որ, այնուամենայնիվ, ձեռնարկվել են որոշ քայլեր՝ ուղղված ընտրական գործընթացի նկատմամբ վստահության կառուցմանը:
Արձանագրված որոշ թերությունների հետ մեկտեղ դիտորդական առաքելության նախնական հայտարարության մեջ արձանագրվել են նաև ընտրական գործընթացի դրական կողմերը: Ի տարբերություն նախորդ համապետական ընտրությունների՝ այս ընտրություններում, ըստ դիտորդական առաքելության, բավական մեծ բարելավումներ (ընթացակարգեր, ուղեցուցներ, աշխատանքի թափանցիկություն և այլն) են արձանագրվել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքում: Նշվում է, որ քվեարկողների ավտոմատացված սարքերի շնորհիվ քվերակության ընթացքը եղել է արդյունավետ:
Ի տարբերություն նախորդ համապետական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ նախնական հայտարարության՝ այս ընտրությունների հայտարարությունը բարելավում է արձանագրում նաև ընտրողների ցուցակների ճշգրտության հարցում,  ինչը պայմանավորում է միջինստիտուցիոնալ համագործակցությամբ:
Հայտարարությունում բավական հետաքրքիր պատկեր է լրատվամիջոցների հետ կապված: Ըստ դիտորդների՝ հեռարձակվող ԶԼՄ-ների սեփականատերերի միջամտությամբ սահմանափակվում է  խմբագրական ինքնուրույնությունը: Տվյալ դիտարկումը կարելի է համարել ոչ ամբողջական, եթե հաշվի առնենք, որ ընտրություններին մասնակցող ընդդիմադիր ուժերից 3-ն ունեն իրենց «կուսակցական» հեռուստաալիքները և իշխանությունների քննադատության հարցում առավել քան ազատ են եղել: Ինչ վերաբերում է Հ1 հեռուստաալիքին, ըստ դիտորդների, իր լրատվական թողարկումներում այն հավասարապես լուսաբանել է բոլոր մասնակցներին: Զեկույցում ընգծվում է, որ չկա որէ միջամտություն ինտերնետ ազատությանը, իսկ օնլայն լրատվական աղբյուրներն էլ նպաստում են լրատվամիջոցներում քաղաքական բազմակարծության աճին:
Ըստ դիտորդների, խորհրդարանական այս ընտրություններում բավական կարևոր առաջընթաց է (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի նախորդ առաջարկությունների հիման վրա) գենդերային քվոտայի ամրագրումը և թափուր տեղերի բաշխման սկզբունքը (այն անցնելու է ոչ թե ցուցակի հաջորդ համարին, այլ հաջորդ կին թեկնածուին): Այս նորամուծությունը բավական դրական է, եթե հաշվի առնենք, որ նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի միջանկյալ զեկույցում կին թեկնածուների մասնակցության հետ կապված մտահոգություններ կային: Դիտորդական առաքելության կողմից բավական դրական է գնահատվում նաև ազգային փոքրամասնություններին մանդատների տրամադրումը:
Ամփոփելով, կարող ենք նշել, որ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային դիտորդների գնահատականներն ընդհանուր առմամբ կանխատեսելի էին՝ թե՛ թերացումների, թե՛ արձանագրված առաջընթացի մասով: Հատկանշական է, որ ՀՀ ընտրական իրավունքի զարգացման և ընտրական գործընթացների կատարելագործման տեսանկյունից մեզ համար առավել արժեքավոր կլինի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ առաջիկայում ԵԱՀԿ/ԺԳՄԻԳ կողմից հրապարակվելիք վերջնական զեկույցը, որը կներառի նաև տարբեր  բարելավումների առաջարկներ, որոնք, իհարկե, չպետք է անտեսվեն:

RA NA Elections: The Main Shortcomings and Improvements According to International Observers
A day after the parliamentary elections of Armenia the OSCE/ODHIR issued its preliminary conclusions. It should be noted that the preliminary conclusion is the result of joint work of OSCE/ODHIR, OSCE PA, PACE and the European Parliament. It can be assumed that this joint work has given the international observers an opportunity to carry out effective work – comprehensive and deep.
It is noteworthy that the issued report says that the elections "were well administered and fundamental freedoms were generally respected." This formation is quite important and in fact will become the basis for the final report of the OSCE/ODHIR.
The main problems recorded by the observers, which are included in the report are vote-buying, pressure on civil servants and lack of public confidence towards the election process. Other violations in this or that way derive from this or have a secondary importance.
Though the cases of vote-buying are not something new, it is noteworthy that there are no examples of vote-buying in the report, the political force/forces doing this are not indicated (it should not be excluded that this may be included in the final report), which the observers during the press-conference explained by the absence of facts.
As for the cases of pressure, it can be claimed that the word "pressure" is not well-chosen. Pressure presupposes consistent control and an opportunity to learn the choice of the citizens, but the new technologies used and the procedure of holding the elections fully guaranteed the free expression of the will of the voter in the voting booth, which was also confirmed by the observers.
Besides, pressure presupposes certain consequences, but until now we have not heard of any scandalous "revenge" cases. Instead of the word "pressure", it would be right to use "leading". This phenomenon is not something new, but the effectiveness of it in these elections, to put it mildly, is contentious, if we take into consideration the right of the citizens to freely express their will in the voting ballot.
Another issue that the observers had recorded, as already mentioned, was the lack of the trust towards the election process. The mentioned problem is quite difficult, while overcoming it is a long-term process. At the same time, the report says that certain steps were taken for building trust towards the election process.
In parallel with some shortcomings recorded by the international observers, the report also points out certain positive sides. In contrast to the previous general elections, a great number of reforms were recorded in the work of the Central Election Committee (procedures, guidelines, transparency of the work done, etc.). Improvements were recorded in the accuracy of the voter lists, which, as the report says, is a result of enhanced inter-institutional collaboration.
A quite interesting picture is in the report concerning media. According to the observers, freedom of broadcast media is limited by the interference of owners into editorial autonomy, which cannot be considered as full information taking into account the fact that three of the opposition parties participating in the elections have their "party" TVs channels and have been more than free in criticizing the government.  As for H1 TV channel, according to the observers, it has ensured equitable coverage to each contestant in its newscasts. The report stressed that there was no interference in Internet freedom with online news sources contributing to increased media pluralism.
According to the observers, quite a great progress in these elections was that gender quota now applied also to the distribution of obtained and vacant seats. This is really a positive development, particularly taking into consideration the fact that in the preliminary report of the OSCE/ODHIR on the previous elections of the RA there were certain concerns over the participation of women candidates. The observers also assessed positively the system, which provides four reserve seats for minorities.
Summing up, it should be mentioned that the conclusions of the international observers on the parliamentary elections of the RA were quite predictable both in terms of the recorded drawbacks and the progress. It is noteworthy that in terms of improving the electoral law and the procedure the final report of the OSCE/ODHIR will be more valuable for us, as it will include recommendations on improving different spheres, which, of course, should not be ignored.