Նորընտիր ԱԺ-ն խնդիր ունի բարեփոխել խորհրդարանական դիվանագիտությունը
Ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր հանգրվան էին կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցման ճանապարհին: Հենց նորընտիր խորհրդարանն է իր վրա կրելու անցումային գործընթացի բեռը՝ զուգահեռաբար ստանձնելով առավել մեծ դերակատարում: Հաշվի առնելով, որ խորհրդարանի դերակատարումը  կառավարման նոր համակարգում պետք է լինի շատ ավելի առաջնային և ընդգծված, նրանից եղած ակնկալիքները ևս բավական կմեծանան: Խոսքը վերաբերում է թե՛ օրենսդիր գործունեությանը, թե՛ խորհրդարանի առանձին գործառույթներին: Այդ գործառույթների շարքում թերևս կարելի է առանձնացնել խորհրդարանական դիվանագիտությունը:
Որևէ մեկի համար նորություն չէ, որ Հայաստանի խորհրդարանական դիվանագիտությունը դեռևս իր կայացման փուլում է: Սակայն, հակառակորդը քնած չէ: Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն իրենց թուրք գործընկերների բացահայտ աջակցությամբ հնարավոր բոլոր միջազգային ատյաններում, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական համագործակցության, փորձում են առաջ մղել ցանկացած տիպի հակահայկական նախաձեռնություն (նախագիծ, բանաձև և այլն): Ավելին՝ գաղտնիք չէ նաև, որ Բաքուն նման հարթակներում գործի է դնում նաև իր «խավիարային դիվանագիտությունը»: Այս ամենի արդյունքում ունենք մի իրավիճակ, երբ հայկական կողմը լավագույն դեպքում կարողանում է չեզոքացնել հակահայկական որոշ նախաձեռնություններ, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ բավական հաճախ հանդես է գալիս արձագանքողի, պաշտպանվողի դերում:
Առկա խնդիրը միայն խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ ներգրավված անձանց սուբյեկտիվ գործոնով բացատրելը, թերևս կլինի ոչ օբյեկտիվ, թեև դա ևս իր դերակատարումն ունի: Խնդիրն առավել ինստիտուցիոնալ է: Անկախ Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում մեր խորհրդարանական դիվանագիտությունը համեմատաբար եղել է ստվերված և միայն վերջին շրջանում է նկատվում որոշակի ակտիվացում,  այն էլ՝ ի պատասխան ադրբեջանական դիվանագիտության:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային հարթակներում աճող ճնշումները և խորհրդարանի համար կառավարման նոր կարգով սահմանվող հնարավորությունները՝ անհրաժեշտ է էականորեն վերափոխել ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ աշխատանքի հիմքում դնելով հստակ ամրագրված սկզբունքներ: Այդ սկզբունքներից թերևս կարելի է առանձնացնել խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ ներգրավված ԱԺ պատգամավորների գործունեության չափելիությունը (թե՛ որակական, թե ՛քանականան), նրանց նախաձեռնողականությունը և ակտիվությունը, հաշվետվողականությունը, աշխատանքի համակարգվածությունը և շարունակականությունը, անձնական պատասխանատվությունը և այլն:
Այս սկզբունքները պետք է դրվեն խորհրդարանական դիվանագիտության հիմնական գործիքների՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովների, բարեկամության խմբերի և խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքի կազմակերպման հիմքում:
Նորընտիր խորհրդարան անցած քաղաքական բոլոր ուժերի շարքում միանշանակ կգտնվեն անձիք, ովքեր ունեն թե՛ մասնագիտական, թե՛ անձնական անհրաժեշտ ունակություններ խորհրդարանական դիվանագիտության վերակազմակերպման և արդյունավետության բարձրացման գործընթացում ներգրավվելու համար: Հատկանշական է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն այն փոքրաթիվ ոլորտներից է, որտեղ իշխանությունը և ընդդիմությունը համագործակցում են՝ մի կողմ դնելով տարբեր հարցերի հետ կապված տարաձայնությունները: Անշուշտ, պետական շահի վրա հիմնված այդ համագործակցությանը հասնելու համար կպահանջվի որոշակի ժամանակ, սակայն դա անխուսափելի է:

The Newly Elected Parliament's Task Will Be to Reform the Parliamentary Diplomacy
April 2 Parliamentary elections of Armenia were an important milestone in the transition to a parliamentary system of governance. It is the newly elected parliament that will bear the burden of the transition process, simultaneously assuming a greater role. Given that Parliament's role in the new system of governance will be much more important and emphasized, the expectations from it will also grow. It refers to the legislative activities as well as the separate functions of the Parliament. Parliamentary diplomacy can be distinguished among these functions.
It is not something new that Armenia's parliamentary diplomacy is still in its development stage. However, the enemy is not sleeping. The representatives of Azerbaijan with the open support of their Turkish counterparts in all international platforms, including inter-parliamentary cooperation, seek to promote any kind of anti-Armenian initiative (draft resolution, resolution, etc.). Moreover, it is also not a secret that Baku is using its "caviar diplomacy" in such platforms. As a result we have a situation, when the Armenian side in the best case is able to neutralize some of the anti-Armenian initiatives, but in general, quite often takes the role of a respondent, of defender.
The explanation of the current issue only with the subjective factor of the individuals involved in the parliamentary diplomacy, may be not objective, though it also has its role. The problem is much institutional. Parliamentary diplomacy in the history of independent Armenia was shadowed and only relatively recently there has been some activity, especially in response to the Azerbaijani diplomacy.
Considering the growing pressure of Azerbaijan on the international arena and new capabilities set by new institutions of government, it is necessary to fundamentally transform the parliamentary diplomacy, putting on the basis clearly defined principles. Among these principles can be measurability of the MPs' activities involved in parliamentary diplomacy (qualitative or quantitative), their initiatives and activities, accountability, coordination and continuity of work, personal responsibility, etc.
These principles should be put on the base of the main instruments of parliamentary diplomacy - inter-parliamentary committees, friendship groups and organization of the work of parliamentary delegations.
Among all political parties of newly elected parliament will be individuals, who have both professional and personal skills necessary to engage in the restructuring and productivity improvements process of parliamentary diplomacy. It is remarkable that parliamentary diplomacy is one of the few areas, where the government and opposition cooperate, setting aside controversies on various issues. Of course, some time will be needed to have the public interest on the basis of this cooperation, but this is inevitable.