Նորընտիր ԱԺ-ն խնդիր ունի բարեփոխել խորհրդարանական դիվանագիտությունը
Ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր հանգրվան էին կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցման ճանապարհին: Հենց նորընտիր խորհրդարանն է իր վրա կրելու անցումային գործընթացի բեռը՝ զուգահեռաբար ստանձնելով առավել մեծ դերակատարում: Հաշվի առնելով, որ խորհրդարանի դերակատարումը  կառավարման նոր համակարգում պետք է լինի շատ ավելի առաջնային և ընդգծված, նրանից եղած ակնկալիքները ևս բավական կմեծանան: Խոսքը վերաբերում է թե՛ օրենսդիր գործունեությանը, թե՛ խորհրդարանի առանձին գործառույթներին: Այդ գործառույթների շարքում թերևս կարելի է առանձնացնել խորհրդարանական դիվանագիտությունը:
Որևէ մեկի համար նորություն չէ, որ Հայաստանի խորհրդարանական դիվանագիտությունը դեռևս իր կայացման փուլում է: Սակայն, հակառակորդը քնած չէ: Ադրբեջանի ներկայացուցիչներն իրենց թուրք գործընկերների բացահայտ աջակցությամբ հնարավոր բոլոր միջազգային ատյաններում, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական համագործակցության, փորձում են առաջ մղել ցանկացած տիպի հակահայկական նախաձեռնություն (նախագիծ, բանաձև և այլն): Ավելին՝ գաղտնիք չէ նաև, որ Բաքուն նման հարթակներում գործի է դնում նաև իր «խավիարային դիվանագիտությունը»: Այս ամենի արդյունքում ունենք մի իրավիճակ, երբ հայկական կողմը լավագույն դեպքում կարողանում է չեզոքացնել հակահայկական որոշ նախաձեռնություններ, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ բավական հաճախ հանդես է գալիս արձագանքողի, պաշտպանվողի դերում:
Առկա խնդիրը միայն խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ ներգրավված անձանց սուբյեկտիվ գործոնով բացատրելը, թերևս կլինի ոչ օբյեկտիվ, թեև դա ևս իր դերակատարումն ունի: Խնդիրն առավել ինստիտուցիոնալ է: Անկախ Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում մեր խորհրդարանական դիվանագիտությունը համեմատաբար եղել է ստվերված և միայն վերջին շրջանում է նկատվում որոշակի ակտիվացում,  այն էլ՝ ի պատասխան ադրբեջանական դիվանագիտության:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային հարթակներում աճող ճնշումները և խորհրդարանի համար կառավարման նոր կարգով սահմանվող հնարավորությունները՝ անհրաժեշտ է էականորեն վերափոխել ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ աշխատանքի հիմքում դնելով հստակ ամրագրված սկզբունքներ: Այդ սկզբունքներից թերևս կարելի է առանձնացնել խորհրդարանական դիվանագիտության մեջ ներգրավված ԱԺ պատգամավորների գործունեության չափելիությունը (թե՛ որակական, թե ՛քանականան), նրանց նախաձեռնողականությունը և ակտիվությունը, հաշվետվողականությունը, աշխատանքի համակարգվածությունը և շարունակականությունը, անձնական պատասխանատվությունը և այլն:
Այս սկզբունքները պետք է դրվեն խորհրդարանական դիվանագիտության հիմնական գործիքների՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովների, բարեկամության խմբերի և խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքի կազմակերպման հիմքում:
Նորընտիր խորհրդարան անցած քաղաքական բոլոր ուժերի շարքում միանշանակ կգտնվեն անձիք, ովքեր ունեն թե՛ մասնագիտական, թե՛ անձնական անհրաժեշտ ունակություններ խորհրդարանական դիվանագիտության վերակազմակերպման և արդյունավետության բարձրացման գործընթացում ներգրավվելու համար: Հատկանշական է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն այն փոքրաթիվ ոլորտներից է, որտեղ իշխանությունը և ընդդիմությունը համագործակցում են՝ մի կողմ դնելով տարբեր հարցերի հետ կապված տարաձայնությունները: Անշուշտ, պետական շահի վրա հիմնված այդ համագործակցությանը հասնելու համար կպահանջվի որոշակի ժամանակ, սակայն դա անխուսափելի է:

У новоизбранного парламента РА есть проблема с реформой парламентской дипломатии
Состоявшие 2-го апреля парламентские выборы стали важной вехой на пути перехода к парламентской системе правления. Именно новоизбранный парламент будет нести на себе бремя переходного процесса, одновременно взяв на себя большие полномочия. Учитывая, что роль парламента в новой системе правления должна быть намного более важной и особенной, ожидания от него также увеличатся. Речь идет как о законодательной деятельности, так и об отдельных функциях парламента. В ряду этих функций можно выделить парламентскую дипломатию.
Ни для кого не является новостью, что парламентская дипломатия Армении находится еще в стадии становления. Но, как говорится, противник не дремлет. Представители Азербайджана - при явной поддержке своих турецких партнеров на всех международных направлениях, в том числе и межпарламентского сотрудничества, - пытаются лоббировать любого типа антиармянские инициативы (проект, резолюцию и др.). Более того, не является секретом также то, что на подобных площадках Баку пользуется своей “икорной дипломатией”. В результате всего этого мы имеем ситуацию, когда армянская сторона в лучшем случае может лишь нейтрализовать некоторые антиармянские инициативы, а в целом – довольно-таки часто выступает в роли ответчика, защищающегося.
Объяснить существующую в парламентской дипломатии проблему лишь субъективным фактором вовлеченных в нее персон, возможно, будет необъективным, хотя и это играет свою роль. Проблема более институциональна. В течение всей истории независимой Армении наша парламентская дипломатия была сравнительно в тени, и только в последний период заметна определенная ее активизация, да и то – в ответ на азербайджанскую дипломатию.
Учитывая растущее на международных площадках давление со стороны Азербайджана и определенные новым порядком возможности для парламента, необходимо существенно изменить основы парламентской дипломатии РА, вложив в ее функции четко закрепленные принципы. Из названных принципов, вероятно, можно выделить измеримость деятельности (как в качественном, так и в количественном смыслах) депутатов НС, вовлеченных в парламентскую дипломатию – их инициативность и активность, подотчетность, координацию и преемственность работ, личную ответственность и т.д.
Названные принципы должны лежать в основе организаций работ межпарламентских комиссий, групп дружбы и парламентских делегаций – основных инструментов парламентской дипломатии.
В ряду всех политических сил, прошедших в новоизбранный парламент, однозначно найдутся люди, которые имеют как профессиональные, так и необходимые личные навыки для вовлечения их в реструктуризацию и увеличение эффективности парламентской дипломатии.
Знаменательно, что парламентская дипломатия является одной из тех немногочисленных сфер, где власти и оппозиция, оставив в стороне разногласия по различным вопросам, сотрудничают. Безусловно, для достижения подобного сотрудничества, основанного на государственных интересах, потребуется определенное время, однако это - неизбежно.