Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ, ով ԵԱՏՄ անդամ երկրների նախագահների համաձայնությամբ Բիշկեկում կմասնակցի խորհրդի նիստին, որի օրակարգի հարցերի թվում նախատեսված է քննարկել Մոլդովայի Հանրապետությանը Եվրասիական տնտեսական միության դիտորդ-պետության կարգավիճակ տրամադրելու հարցը:
Նախագահներ Իգոր Դոդոնը և Սերժ Սարգսյանը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով հայ-մոլդովական համագործակցության օրակարգը` երկուստեք կարևորելով Հայաստանի ու Մոլդովայի միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, առևտրատնտեսական և հումանիտար բնագավառներում համագործակցության զարգացումը, որը, նախագահների համոզմամբ, բխում է երկու երկրների և բարեկամ ժողովուրդների շահերից:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ընդլայնել իրավապայմանագրային դաշտը` մինչ այժմ երկու երկրների միջև ստորագրված շուրջ երկու տասնյակ համաձայնագրերին ու պայմանագրերին ավելացնելով նորերը: Այդ համատեքստում կարևորվել է միջխորհրդարանական կապերի և շփումների ակտիվացումը, առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը:

Serzh Sargsyan Met With the President of Moldova
On April 14, the President of Armenia Serzh Sargsyan, who is in Kyrgyzstan on a working visit, in the framework of the session of the Eurasian Economic Supreme Council met with the President of Moldova Igor Dodon, who by the consent of the Heads of the EAEU member states will participate at the session. The agenda of the session contains the item on granting Moldova the observer status at the Eurasian Economic Union, the press service of the RA President informs.
Presidents Serzh Sargsyan and Igor Dodon discussed the agenda of the Armenian-Moldovan cooperation in the bilateral as well as multilateral formats and stressed the importance of invigorating the political dialogue between the two states, development of cooperation in the trade, economic, and humanitarian areas, which, according to the Presidents, emanates for the interests of the two nations and friendly peoples.
The parties concurred that it is necessary to expand the legal field, augmenting the existing two dozens of agreements signed by the two countries with new ones. In this context, they stressed the importance of the interparliamentary relations and contacts and holding meetings of the intergovernmental commission on cooperation in the areas of trade and economy.