Բիշկեկում կայացել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը
Աշխատանքային այցով Բիշկեկում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների ղեկավարների՝ Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի, Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և նիստին հրավիրված Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին: Նիստին ներկա է եղել նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Կանոնակարգի համաձայն խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերը վարել է Կազմակերպությունում նախագահող երկրի` Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը: Օրակարգի մեկ տասնյակ հարցերի շարքում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների նախագահներին ներկայացվել է 2015-2016 թվականներին Եվրասիական տնտեսական միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունների իրականացման վերաբերյալ զեկույցը, քննարկվել են 2017-2018 թվականներին Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղենիշների, Բարձրագույն խորհրդին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամների թեկնածուների ներկայացման, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատանքային կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Անդրադարձ է եղել նաև մի կողմից՝ Եվրասիական տնտեսական միության ու միության անդամ պետությունների, մյուս կողմից՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի գոտու ձևավորմանը միտված՝ մշակման փուլում գտնվող ժամանակավոր համաձայնագրի նախագծին:
Ի թիվս այլ հարցերի, նիստի ընթացքում քննարկվել է Մոլդովայի Հանրապետությանը Եվրասիական տնտեսական միության դիտորդ-պետության կարգավիճակ տրամադրելու հարցը:
Նախագահները որոշել են Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հերթական նիստն անցկացնել ս.թ. հոկտեմբերի 11-ին, Մոսկվայում:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում
Պետությունների հարգելի՛ ղեկավարներ,
Մինչ Բարձրագույն խորհրդի լիագումար նիստի քննարկմանը ներկայացված մեկ-երկու հարցերին անդրադառնալը, ցանկանում եմ անկեղծորեն շնորհակալություն հայտնել Ղրղզստանի Նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին այսօրվա հանդիպումը նման բարձր մակարդակով կազմակերպելու, ինչպես նաև ցուցաբերված հյուրընկալության և ջերմ ընդունելության համար:
Մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորումն ու զարգացումն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ տեղի է ունենում համաշխարհային բարդ տնտեսական իրավիճակի պայմաններում՝ արտահայտված համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի նվազման և աշխարհաքաղաքական ցնցումների պայմաններում: Այդ ամենը մի կողմից ստեղծում է որոշակի խոչընդոտներ մեր Միության լիարժեք կայացման ճանապարհին՝ մյուս կողմից բացում նոր հնարավորություններ մեր երկրների առավել սերտ համագործակցության համար:
Այս պայմաններում մեր երկրների կողմից ձեռնարկված համաձայնեցված գործողությունները թույլ տվեցին անդամ պետություններում որոշակի առումով կայունացնել իրավիճակը, տնտեսության որոշ ոլորտների և ճյուղերի աջակցության շնորհիվ հասնել մակրոտնտեսական կայունության, ինչի շնորհիվ որոշ երկրներում նկատվեց արդյունաբերական և գյուղատնտեսական արտադրության աճի միտում:
Մասնավորապես, 2016 թվականին Հայաստանում արձանագրվել է համախառն ներքին արդյունքի ծավալում դրական դինամիկա, տնտեսական ակտիվության աշխուժացում արտադրական, գյուղատնտեսական և ծառայությունների մատուցման ոլորտներում: ԵԱՏՄ պետությունների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 15%-ով, իսկ հայկական ապրանքների արտահանումը եվրասիական շուկա՝ 65%-ով: Արձանագրվել է ապրանքաշրջանառության աճ նաև երրորդ երկրների հետ:
Մեր երկրներն ունեն զարգացման միանման նպատակներ, որոնց իրականացումը մենք, մասնավորապես, տեսնում ենք, արդյունաբերական նորարարությունների, բարձր տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության, թվային տնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի միջոցով: Կարևոր են նաև համատեղ ջանքերը՝ ուղղված փոխշահավետ համագործակցային ծրագրերի իրագործմանը:
Մենք ունենք երկու կարևոր նպատակ. առաջինը՝ Միության ամրապնդումը ներսից, խոչընդոտների վերացման ճանապարհով մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի հետագա ազատականացումը, ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժի համար բացառությունների և սահմանափակումների նվազեցումը, երկրորդը՝ ԵԱՏՄ-ի միջազգային ներգրավվածության բարձրացումը: Այս երկու նպատակները փոխլրացնում են միմյանց և ազդում կազմակերպության արդյունավետության ու միջազգային հեղինակության վրա:
Մեր ինտեգրացիոն միության միջազգային դիրքերի հետագա ամրապնդման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ենք տալիս ԵԱՏՄ համագործակցության առաջխաղացմանը՝ իրական համագործակցության պատրաստ երրորդ երկրների և առանցքային ինտեգրացիոն միավորումների հետ: 2016 թվականի ընթացքում կառուցողական ոգով մշակվում էին Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի և մի շարք այլ երկրների հետ համագործակցության հարցերը: Հայաստանը հետաքրքրված է այս ուղղություններով ձեռքբերված համապատասխան պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրմամբ, մասնավորապես, Իրանի Իսլամա-կան Հանրապետության հետ, որի հետ մեզ կապում են պրագմատիկ, փոխշահավետ և բարիդրացիական հարաբերություններ:
Այս տեսանկյունից դրական ենք գնահատում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև փոխգործակցության գործընթացը՝ որպես երկու միավորումների միջև երկխոսությանը նպաստող կարևոր գործոն, փորձի փոխանակման և ինտեգրման ու համագործակցության գործընթացների ներդաշնակ, փոխլրացնող և փոխշահավետ զարգացման ապահովման ճանապարհների քննարկման նպատակով:
ԵԱՏՄ-ի արդյունավետությունը զգալիորեն կախված է նաև անդամ երկրների պետական մարմինների, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և գործարար շրջանակների միջև սահուն և համակարգված աշխատանքից: Այդ կապակցությամբ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից ակնկալում ենք Միության առջև ծառացած արդիական խնդիրների լուծման վերաբերյալ առաջարկություններ՝ իր լիազորությունների շրջանակներում: Կարևոր քայլ ենք համարում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կողմից Միության երկրների պետական մարմինների հետ համագործակցությամբ, այսպես կոչված, «Սպիտակ գրքի» մշակումն ու հրատարակումը, որտեղ համաձայնեցված կերպով ներկայացված են Միության շուկայի համար առկա 60 խոչընդոտներ: Հուսով եմ, շուտով կհաստատվի նաև դրանց վերացման ճանապարհային քարտեզը՝ համապատասխան ժամկետներով:
Հայաստանն առաջիկայում ևս կիրականացնի համաշխարհային տնտեսության բացասական երևույթների հետևանքների հաղթահարման, կայուն տնտեսական աճի անցման նախանշված ծրագրերը՝ այդ թվում նաև Միության ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործման միջոցով:

Session of the Eurasian Supreme Economic Council Took Place in Bishkek
Today, President Serzh Sargsyan, who is in Bishkek on a working visit, together with other leaders of the EAEU – President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev, President of Kyrgyzstan Almazbek Atambaev, President of the Russian Federation Vladimir Putin and the President of Moldova Igor Dodon, who was invited to take part at the gathering, participated at the session of the Eurasian Supreme Economic Council. Present at the session was also the Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sarkissian, the press service of the RA President informs.
According to the charter, the sessions, first in the narrow and later in the extended format, were chaired by Almazbek Atambaev, the President of Kyrgyzstan - the country presiding in the Organization. Among a dozen agenda items, the leaders of the EAEU member states received the report on the main directions of the international activities of the Eurasian Economic Union for 2015-2016, discussed the key guidelines of the macroeconomic policy of the EAEU member states, presented candidatures for the Board of the Eurasian Economic Commission, and deliberated over the documents related to the amendments to be made in the regulations of the Eurasian Economic Commission.
The parties referred also to the temporary agreement, which is currently being drafted, between the EAEU and its members and the Islamic Republic of Iran on the creation of a free trade zone.
Among other issues discussed was the question of granting the observer status in the EAEU to the Republic of Moldova. The Presidents decided to hold the next session on October 11, 2017 in Moscow.
At the session of the Eurasian Supreme Economic Council, President Serzh Sargsyan made a statement.
"Distinguished Heads of State,
Before referring to one or two issues presented for the discussions at the plenary session of the Supreme Council, I would like to express my sincere gratitude to the President of Kyrgyzstan Almazbek Atambaev for organizing today’s meeting at such a high level, as well as for the hospitality and warm welcome.
The shaping of our common economic area and its development for the second year in a row is taking place in a complex global economic situation which is manifested in the decreasing tempo of the global economic growth and geopolitical convulsions. All this on one hand creates certain problems for the full-fledged functioning of our Union, on the other hand it opens new opportunities for a closer cooperation of our countries.
Under these conditions, the concerted steps taken by our countries allowed the member state to stabilize to some extent the situation, to achieve the macroeconomic stability through the assistance to some areas and branches, which has translated into the tendency of growth in some countries in the areas of industrial and agricultural production. In particular, in 2016 the gross domestic product indicators in Armenia showed positive dynamics; there was registered the increase of activities in the production, agricultural, and service areas. Armenia’s turnover with the EAEU countries grew by more than 15%, and the export of the Armenian goods to the Eurasian market grew by 65%. There was registered the increase of the turnover with third countries as well.
Our countries have similar goals for development which we, in particular, see in the introduction of industrial innovations, high technologies in the area of agriculture, digitalized economy, and renewable sources of energy. It is also important to make concerted efforts aimed at the implementation of the mutually beneficial cooperation programs. We have two main objectives: First, to fortify the Union from within, further liberalize our common economic area through the elimination of the barriers, reduce exemptions related to the free move of goods, services, capital, and labor. Second objective is the amplification of the EAEU’s international engagement. These two objectives complement each other and affect the efficiency and international standing of the Organization.
From the viewpoint of further strengthening of the international standing of our integration union, we attach great importance to the invigoration of the EAEU cooperation with the third countries which are ready for a true partnership, and with pivotal integration units. In 2016, issues of cooperation with Iran, China, India, Egypt and some other countries were discussed in a constructive spirit. Armenia is interested in securing these agreements legally, particularly with the Islamic Republic of Iran with which we have pragmatic, mutually beneficial, and good neighborly relations.
From this point of view, we assess positively the cooperation process between the Eurasian Economic Commission and European Commission as an important factor for the promotion of a dialogue between the two integration unions which will be conducive for the exchange of experience, exploration of the avenues for integration and cooperation, and a harmonious, complementary and mutually beneficial development.
Distinguished Heads of State,
The efficiency of the EAEU is also dependent on the smooth and coordinated works of the state bodies of the member states, Eurasian Economic Commission, and business circles. With this regard, we expect that the Eurasian Economic Commission, within the scope of its authority, will provide proposals on the resolution of the problems facing the Union. We also view as important the creation and publishing by the Eurasian Economic Commission in cooperation with the state bodies of the member states of the so called White Book which will present by consent of the parties 60 barriers existing within the Union’s market. I hope that the road map for their elimination with the proper timetable will be created soon.
Armenia will continue to implement the preset programs aimed at thwarting the negative tendencies present in the global economy, promoting sustainable development, including through the utilization of the integration potential of the Union.