Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր թեյի սեղանի շուրջ հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ: Ողջունելով նման ձևաչափով արդեն ավանդական դարձած հանդիպումները՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ օրեր առաջ Հայաստանում կայացած կարևորագույն իրադարձությունը՝ խորհրդարանական ընտրությունները, այսօրվա հանդիպման առիթն են՝ նկատի առնելով, որ ընտրություններից անցել է շուրջ երկու շաբաթ, և տեղին է անդրադառնալ դրանց՝ որպես կայացած իրողության: Սերժ Սարգսյանը, հիշելով 2016թ. ապրիլյան պատերազմի օրերին նման ձևաչափով դեսպանների հետ վերջին հանդիպումը՝ հույս է հայտնել, որ ապրիլյան դասերը ոչ միայն Ադրբեջանի համար են, այլև բոլորի՝ որպես ԵԱՀԿ անդամ երկրներ, որպես մեկ միասնական անվտանգային տարածք, որպեսզի բոլորը շատ ավելի աչալուրջ լինեն հնչող ահազանգերին և անվտանգության սպառնալիքներին: Հանրապետության Նախագահն իր ներածական խոսքում ոչ միայն անդրադարձել է ՀՀ ԱԺ ընտրություններին, դրանց միջազգային դիտորդական առաքելությունների տված գնահատականներին, այլև պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող բոլոր հարցերին:
Դեսպանների հարցերը վերաբերել են ինչպես Նախագահի ելույթում խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ տրված գնահատականներին, այնպես էլ հետընտրական շրջանում Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական քայլերին, կառավարության բարեփոխումների օրակարգին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ջանքերին, քաղաքացիական հասարակության և հասարակության տարբեր շերտերի, այդ թվում՝ երիտասարդության հետ աշխատանքին ու նրանց հետ սկսված համագործակցության զարգացման ծրագրերին, նաև՝ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին և տարածաշրջանային զարգացումներին:
Դեսպանները շնորհակալություն են հայտնել Նախագահ Սարգսյանին նման ձևաչափով հանդիպումները պարբերական դարձնելու համար և նշել, որ բաց ու անկեղծ մթնոլորտում տեղի ունեցող զրույցի ընթացքում իրենք հնարավորություն են ստանում բավականին կարևոր և հանգամանալից տեղեկություններ ստանալ իրենց հետաքրքրող հարցերի մասին անմիջապես երկրի Նախագահից, լսել տարբեր խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Նախագահի տեսակետներն ու պատկերացումները:
Խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ ոչ միայն ընտրությունների պարագայում, այլև բոլոր երևույթները գնահատելիս, մշտապես աշխատում է խուսափել «ամենա-ամենա» բնորոշումներից և նախընտրում է գործընթացներին ուղղակի տալ համատեքստային գնահատական: «Կցանկանայի նշել, որ այս ընտրություններն արձանագրեցին այն կարևոր առաջընթացը, որին Հայաստանը հասել է ժողովրդավարության և պետականաշինության գործում: Ընտրություններում, իմ կարծիքով, առաջընթացը պայմանավորված էր մի քանի հանգամանքներով, որոնցից երեքի վրա ցանկանում եմ հրավիրել ձեր ուշադրությունը:
Առաջին հանգամանքը, կարծում եմ, այն է, որ վերջին տարիներին մեզ հաջողվեց անշրջելի դարձնել մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների առաջմղումը»,-նշել է Նախագահը, միաժամանակ ընդգծելով, որ մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատություններն այն համատեքստն են, որոնց շրջանակներում Հայաստանում տեղի են ունենում ընտրությունները. «Քաղաքական և հասարակական կյանքում բազմակարծությունը, որ դրսևորվում է քաղաքական կուսակցությունների և կենսունակ քաղաքացիական հասարակության գործունեությամբ, վերջին տասնամյակում իրողություն է դարձել: Ասածս չի նշանակում, որ մենք այստեղ լուծելու խնդիրներ չունենք. մենք շատ խնդիրներ ունենք լուծելու: Ասածս այն է, որ այդ հիմքերն արդեն ամուր են, և դրանց վրա մենք կարող ենք կառուցել այն շենքը, որն անհրաժեշտ է մեր ժողովրդին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Ընտրություններում արձանագրված առաջընթացի երկրորդ հանգամանքը, Նախագահի կարծիքով, քաղաքական ուժերի միջև քաղաքական համաձայնության կայացումն էր, իսկ երրորդը՝ միջազգային համագործակցության շատ բարձր մակարդակը:
«Այս տեսակետից ես պետք է երախտագիտությունս հայտնեմ այն երկրներին, որոնց ներկայացուցիչները մասնակցեցին խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկմանը՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի, ԱՊՀ քարտուղարության, ԱՊՀ Խորհրդարանական վեhաժողովի, Եվրախորհրդարանի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կամ հենց դեսպանությունների դիտորդական առաքելությունների կազմում:
Հայաստանը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին, որն առանցքային դերակատարում ուներ ընտրական մի շարք առաքելությունների աշխատանքները համակարգելու գործում, տվել էր անսահմանափակ դիտորդներ տեղակայելու հնարավորություն: Ուրախ եմ նշել, որ ԺՀՄԻԳ-ը զգալիորեն ավելացրեց դիտորդների քանակը հենց ընտրությունների նախօրեին՝ այն բացատրությամբ, որ մեր ընտրությունները հարուցել են շատ երկրների հետաքրքրությունը, և մենք համաձայնվեցինք, որ հիսունով ավելանա դիտորդների քանակը»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Հանդիպման ներածական խոսքի ավարտին Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ անդամ երկրների հետ Հայաստանի համագործակցությունը փոխադարձ շահավետ է և լավ ավանդույթներ է ստեղծում տարածաշրջանում, ինչն ուղղակի անհրաժեշտություն է տարածաշրջանի համար: «Մենք շարունակելու ենք լիարժեքորեն կատարել մեր միջազգային պարտավորությունները՝ անշուշտ ապավինելով նաև ձեր երկրների աջակցությանը»,-ընդգծել է Նախագահը:

Serzh Sargsyan Held a Meeting with the Ambassadors of the OSCE Member States
On Arpil 18 around a tea table President Serzh Sargsyan held a meeting with the Ambassadors of the OSCE member states. Welcoming the participants of the meeting and stressing the importance of the gatherings in this format, which have become a good tradition, the President of Armenia noted that a momentous event – parliamentary elections in Armenia held days ago were the reason for the current meeting, considering the fact that over two weeks have passed since the elections and it would be appropriate to speak about them as a fait accompli.
Recalling the latest meeting in this format, which took place during the April War in 2016, Serzh Sargsyan expressed hope that the lessons of the April War were not only for Azerbaijan but for all members of the OSCE as a common security area to be much more vigilant towards sounded alarms and threats to their security. In his introductory remarks, the President of Armenia spoke not only about the elections to the National Assembly, assessments given by the international observers but also responded to all questions raised by the participants of the meeting.
Questions of the Ambassadors pertained to the assessment given by the President in his statements related to the elections, as well as to the post-elections steps aimed at the strengthening of democracy in Armenia, the government’s reforms agenda, efforts to fight corruption, works with civil society and different strata of the society, including the young people and development programs with their participation, the NK peace process, and regional developments.
The Ambassadors thanked President Sargsyan for making meetings in this format tradition and noted that during the discussions held in the open and frank atmosphere, they get the opportunity to receive significant and detailed information on the issues of interest directly from the President, as well as to hear the President’s approaches and ideas regarding different problems and avenues to solve them.
With regard to the parliamentary elections, the President of Armenia noted that not only in case of elections but assessing any situation, he prefers to stand clear of "the most" definition and would rather give the processes a contextual assessment. "I would like to note that these elections registered important progress which Armenia has achieved in democratization and state building processes. I believe that progress in the elections was defined by a number of factors, and I would like to invite your attention to three of them.
First, I believe was the fact that in recent years we succeeded in making the advancement of human rights and basic liberties irreversible," President Sargsyan said and underscored at the same time that human rights and basic liberties provide the framework in which the elections in Armenia take place. "Diversity in political and civil life, which is manifested in the activities of political parties and viable civil society, in the last decade have become a reality. It doesn’t mean we have no problems here; we have many problems to solve. What I mean is the foundation is already strong, and we can build on it the structure which our people need," the President of Armenia said.
The second reason for progress registered at the elections, according to the President, is political consensus among the political forces, while the third reason is the exclusively high level of international cooperation. "With this regard, I would like to express gratitude to the countries which sent observers to the elections, to OSCE/ODIHR, Parliamentary Assembly of the OSCE, CIS Secretariat, CIS Parliamentary Assembly, European Parliament, PACE, and observer missions from the embassies.
Armenia allowed the OSCE/ODIHR, which had a pivotal role in the coordination of the works of a number of observer missions, to deploy the unlimited number of observers. I am glad to note that the ODIHR increased the number of the observers on the eve of the elections because, as they explained, our elections triggered interest of many countries. And we agreed for the number of the observers to be increased by fifty," President Serzh Sargsyan said.
At the conclusion of his introductory remarks, the President of Armenia expressed confidence that cooperation of the OSCE member states with Armenia is mutually beneficial and establishes good traditions in the region which is absolutely necessary for our region. "We will continue to carry out our international commitments in full, anticipating, of course, assistance of your countries," President Sargsyan underscored.