Հս. Կորեայի ափերի մոտ ուղարկված ամերիկյան ավիակիրը «փոխել» է ուղղությունը
Ամերիկյան «Կարլ Վինսոն» ավիակիրը և նրան ուղեկցող հարվածային խումբը, որոնք ըստ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարության ուղարկվել էին Հյուսիսային Կորեայի ափերի մոտ, իրականում այլ ուղղություն են վերցրել, գրում է BBC-ն:
ԱՄՆ զինուժի խաղաղօվկիանոսյան հրամանատարությունը հայտարարել է, որ ավիակիրը և նրան ուղեկցող հարվածային խումբը նախ պետք է ավարտի Ավստրալիայի հետ համատեղ զորավարժությունները:
Այսինքն՝ այն պահին, երբ Թրամփը հայտարարում էր Հյուսիսային Կորեայի ափերի մոտ նավեր ուղարկելու մասին, վերջիններս իրականում լողում էին Ավստրալիայի ուղղությամբ: Դեռևս պարզ չէ, դա եղել է միտումնավոր ապատեղեկատվությո՞ւն, պլանների փոփոխությո՞ւն, թե՞ թյուրիմացություն:

Отправленный к КНДР американский авианосец уплыл в другую сторону
Американский авианосец и сопровождавшая его ударная группа, которые, по заявлению президента США Дональда Трампа, должны были отправиться к берегам Северной Кореи, на самом деле уплыли в другую сторону, передает BBC.
На прошлой неделе Трамп объявил, что посылает "армаду" кораблей к Северной Корее.
Однако теперь тихоокеанское командование вооруженных сил США заявило, что ударная группа во главе с авианосцем "Карлом Винсоном" сначала должна завершить совместные учения с австралийскими военными.
То есть в момент, когда Трамп объявлял об отправке кораблей, они двигались от Северной Кореи в сторону Австралии. Пока неясно, был ли это намеренный обман, изменение планов или недопонимание.