Էրդողանի Թուրքիան իր գործողություններում կլինի առավել անկանխատեսելի և անկաշկանդ
Ապրիլի 16-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում երկիրն անցավ նախագահական կառավարման համակարգի, ինչը նշանակում է նախագահի՝ այս պարագայում Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնում և նրա ձեռքում մեծ թվով լծակների կենտրոնացում:
Այն, որ «Այո» արդյունք ստանալու համար Էրդողանն ու իր թիմակիցներն օգտագործեցին տարաբնույթ միջոցներ ու լծակներ՝ ազատությունների սահմանափակումներից մինչև բռնաճնշումներ և ձերբակալություններ, երևի թե ոչ ոքի մոտ կասկած չի հարուցում: Այս մասին այսօր արդեն իսկ բարձրաձայնվում է երկրի ընդդիմության կողմից, որոշներն էլ (քարոզչություն իրականացնելու համար անազատ մթնոլորտ, անհավասար պայմաններ, լրագրողների ձերբակալություններ և այլն) տեղ են գտել միջազգային դիտորդների միջանկյալ զեկույցում: Ու չնայած մեծ ջանքերին՝ «Այո» քվեարկեց Թուրքիայի քաղաքացիների ընդամենը 51,42%-ը, ինչը հստակ ցույց տվեց, որ երկրում այս հարցի շուրջ կա բևեռացված մոտեցում: Հատկանշական է, որ սահմանադրական փոփոխություններին «Ոչ» քվեարկեցին երկրի 3 մեծ քաղաքները՝ Անկարան, Ստամբուլը, Իզմիրը. քաղաքներ, որտեղ բնակվում է երկրի առաջադեմ հատվածը և որը, ամենայն հավանականությամբ, ականատես լինելով Էրդողանի վարած քաղաքականությանը, պատկերացրեց, թե ինչի կարող է հանգեցնել մենիշխանության հաստատումը երկրում:
Սահմանադրական փոփոխություններին դեմ քվեարկեց նաև քրդական բնակավայրերի 60%-ը: Հատկանշական է, որ 40% «Այո»-ն էապես ավելի մեծ թիվ է 2015թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության օգտին քրդերի տված ձայների հետ համեմատած: Իհարկե, հաշվի առնելով քրդերի նկատմամբ Թուրքիայի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը հատկապես վերջին շրջանում, գուցեև ակնկալվում էր, որ «ոչ» քվեարկողների թիվը պետք է ավելի մեծ լիներ, սակայն տեղի ունեցավ հակառակը, քանի որ  քրդերի շրջանում  ստեղծված վախի մթնոլորտն աշխատեց հօգուտ Էրդողանի:
Ինչպիսի՞ ներքաղաքական զարգացումներ կարելի է ակնկալել սահմանադրական հանրաքվեից հետո:
Չնայած այս օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին, հազարավոր մարդկաց փողոց դուրս գալուն ու ընդդիմության՝ Սահմանադրական դատարան դիմելուն, ամենայն հավանականությամբ, Էրդողանին կհաջողվի հանգստացնել կրքերը: Սա, իհարկե, տեղի կունենա ոչ թե պահանջները բավարարելու, այլ պարտադրանքի միջոցով, ինչպես սովորաբար նման հարցերը լուծվում են Թուրքիայում: Ներքաղաքական բուռն զարգացումներ հնարավոր կլիներ ակնկալել միայն այն դեպքում, եթե լիներ արտաքին միջամտություն, սակայն այսօրվա աշխարհաքաղաքական զարգացումների պարագայում դա չի բխում ուժային կենտրոններից և ոչ մեկի շահերից:
Ինչ վերաբերում է քրդերին, ապա ստեղծված իրավիճակում նրանց մնում է երկու տարբերակ՝ կամ կրկին զենքը վերցնել և պայքարել, կամ էլ շարունակել ապրել աստիճանաբար ոչնչանալու սպառնալիքի ներքո: Տարբերակներ, որոնցից և ոչ մեկը չի ներշնչում լավատեսություն:
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությանը, և դրա հնարավոր փոփոխություններին՝ պետք է նախևառաջ հաշվի առնել մի կարևոր հանգամանք. լիազորությունների ընդլայնումն ու լծակների մեծացումը Էրդողանին այսուհետ կդարձնեն առավել անկանխատեսելի, իսկ տարաբնույթ իրադարձություններին վերջինիս արձագանքն՝ էլ ավելի արագ:
Այս առումով չպետք է բացառել, որ ԱՄՆ հետ հարաբերություններում՝ նախկինում վարած քաղաքականության մեջ էական փոփոխություններ չմտցնելով, Էրդողանը կոնկրետ հարցերի հետ կապված առավել թիրախավորված և կոշտ քայլեր իրականացնի: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է Գյուլենի արտահանձնման հարցին, որն առավել ակտուալ դարձավ հեղաշրջման տապալված փորձից հետո, սակայն դեռևս վերջնական լուծում չի ստացել:
Առավել բարդ իրավիճակ է Թուրքիա-ԵՄ հարաբերություններում: ԵՄ-ն շարունակում է քննադատել Թուրքիային՝ ժողովրդավարական, եվրոպական արժեհամակարգին հակասող գործողություններ իրականացնելու համար՝ նշելով, որ այդ կերպ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները չեն կարող առաջ ընթանալ: Թուրքիան էլ իր հերթին սպառնում է Եվրոպային՝ չեղարկել միգրանտների գործարքը՝ միևնույն ժամանակ լուրջ չվերաբերվելով հնչող քննադատություններին: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ չնայած երկկողմ դժգոհություններին և առկա լարված իրավիճակին՝ ԵՄ-ն և Թուրքիան միմյանց համար ունեն կարևոր նշանակություն, իսկ սա գիտակցում են երկու կողմերն էլ: Սրանով է բացատրվում այն հանգամանքը, որ նրանցից և ոչ մեկը չի դիմում կտրուկ քայլերի՝ սահմանափակվելով միայն հայտարարություններով:
Այս ամենով է պայմանավորված սահմանադրական հանրաքվեից հետո Էրդողանի բավականին հետաքրքիր քայլը: Հեղաշրջման փորձից հետո Էրդողանը մի քանի անգամ հայտարարել էր մահապատժի վերականգնամ ծրագրերի մասին, որի մասին բարձրաձայնեց նաև հանրաքվեից հետո՝ այս անգամ արդեն իսկ խոսելով դրա շուրջ հնարավոր հանրաքվեի անցկացման մասին: Հաշվի առնելով Էրդողանի այսքան տարիների քաղաքականությունը՝ չի բացառվում, որ սա նպատակ էր հետապնդում հանրաքվեի շուրջ եղած աղմուկից շեղել միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵՄ ուշադրությունը: Շահարկելով այս հարցը, մի որոշ ժամանակ անց, ամենայն հավանականությամբ, իբրև «բարի կամքի դրսևորում», Էրդողանը պարզապես կհրաժարվի մահապատժի վերականգնման գաղափարից, ինչն էլ կողջունվի Եվրոպայի կողմից: Այս հնարքը, կարծես թե, հաջողվում է: Հետաքրքիր է, որ Թուրքիայի հանրաքվեից հետո Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարության մեջ բավական մեծ ուշադրություն էր հատկացված հատկապես մահապատժի վերականգնման խնդրին, ինչը  ըստ Օլանդի, կհակասի Թուրքիայի ստորագրած ԵԽ համաձայնագրին և առհասարակ եվրոպական արժեքներին:
Անդրադառնալով մյուս ուժային կենտրոնի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, պետք է նշել, որ այստեղ լուրջ փոփոխություններ հազիվ թե կարելի է ակնկալել: Թուրքիան կշարունակի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ջերմացումը, քանի դեռ դրանք չեն հակասում իր շահերին:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում Թուրքիայի քաղաքականությանը, ապա, Էրդողանի անձով պայմանավորված՝ լիազորությունների ընդլայնումը Թուրքիային կդարձնի առավել անկանխատեսելի և անկաշկանդ: Սա, բնականաբար, առաջին հերթին կընդգծվի տարածաշրջանում Թուրքիայի վարած քաղաքականությամբ: Այս առումով բացառություն չեն կազմի նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո աշխարհը այլևս գործ է ունենալու նոր Թուրքիայի հետ, որն իր գործողություններում կլինի առավել կտրուկ, անկաշկանդ և արագ արձագանքող:

Erdogan's Turkey Will be More Unpredictable and Tough in Its Actions
As a result of April 16 constitutional referendum in Turkey the country passed to presidential system of governance, which means extension of the powers of the President and concentration of great number of leverages in one hand – in this case in the hands of Erdogan.
The fact that for the sake of getting "Yes" result, Erdogan and his team used various means and leverages – starting from limitations of freedoms ending with oppressions and arrests – does not cause any doubt. This is already being voiced by the opposition, a part of them (non-free atmosphere for campaigning, uneven conditions, imprisonment of journalists, etc.) are also found in the interim report of international observers. And despite the great efforts only 51,42% of the Turkish citizens voted "Yes", which clearly showed that there is a polarization in the country in the issue.
It is noteworthy that 3 big cities of the country said "No" to the constitutional changes – Ankara, Istanbul, Izmir – cities, where the progressive part of the society lives and who, most probably, witnessing the policy conducted by Erdogan, imagined, what the establishment of one-man rule can bring.
60% of the Kurdish-populated regions of the country also voted against the changes. It is noteworthy that 40% "Yes" is quite a great number compared to the votes given to AKP by Kurds during 2015 general elections. Of course, taking into consideration the policy of Turkey towards Kurds especially during the recent times, maybe it was expected that the number of those, who would vote "No" would have been bigger. However, just the opposite took place, as the atmosphere of fear among the Kurds worked in favor of Erdogan.
What internal developments to expect after the constitutional referendum?
Despite the protests taking place in these days and the opposition appealing to the Constitutional Court, most probably Erdogan will be able to calm down the passions. This, of course, will take place not through meeting the demands, but through force, like such questions are being solved in Turkey. One could expect tension in the internal developments in Turkey if there was international intervention, but in the presence of the current geopolitical developments this is not in the interests of any of the power centers.
As for the Kurds, in the created situation two options are being left – they should either again take arms and fight or continue living under the threat of being gradually massacred. Options, neither of which gives any hope.
As for Turkish foreign policy in the created situation and its possible changes, first of all one thing should be taken into consideration – the extension of the powers and leverages will from now on make Erdogan more unpredictable, while his response to different events – quicker.
In this regard it should not be excluded that not making serious changes in the policy towards the US, Erdogan will carry out more targeted and tough actions towards certain issues. This refers mainly to the extradition of Gulen – an issue that became even more relevant after the military coup attempt, but did not receive any final solution.
A more difficult situation is in the EU-Turkey relations. The EU continues criticizing Turkey for actions that are against democracy, European value system, mentioning that in that case negotiations over Turkey’s EU membership cannot continue.
Turkey in its turn threatens Europe to break the migrant deal at the same time not taking seriously the voiced criticism. Nevertheless, it should be mentioned that despite the discontent in the both sides and the current tense situation, Turkey and the EU are important for each other and both sides perceive this. It is conditioned by this fact that none of them resort to sharp actions being limited only by announcements.
This is how quite an interesting step by Erdogan after the constitutional referendum is explained. After the military coup attempt for several times Erdogan has declared about his plans to restore death penalty. He voiced this also after the referendum, but this time already mentioning about possible referendum around it. Taking into account Erdogan’s policy carried out for so many years, it is excluded that Erdogan aims at deviating the attention of the international community from the noise that arose around the referendum – particularly the attention of the EU. Playing on this issue after a while, most probably, as a manifestation of "good will", Erdogan will just quit the idea of restoring the death penalty, which will be welcomed by Europe. This trick, as if, is succeeding. It is interesting that after the Turkish referendum, in the announcement of the President of France Francois Hollande a great attention was paid especially to the issue of restoring death penalty, which, according to Hollande, will contradict the Agreement of the Council of Europe signed by Turkey and the European values in general.
Referring to Turkey’s relations with other power center – Russia, it should be mentioned that no serious changes should be expected in this regard. Turkey will continue to make its relations with Russia warmer, until it does not contradict its interests.
As for Turkey’s policy in the region, conditioned by Erdogan’s personality, the expansion of his powers will make Turkey even more unpredictable and free. This, of course, will first of all be emphasized in Turkey’s regional politics. In this regard Armenian-Turkish relations will also not be exception.
Thus, it can be stated that after the constitutional referendum the world will deal will a new Turkey, which will be tough and free in its actions, at the same time will respond to various events more quickly.