Էրդողանի Թուրքիան իր գործողություններում կլինի առավել անկանխատեսելի և անկաշկանդ
Ապրիլի 16-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքում երկիրն անցավ նախագահական կառավարման համակարգի, ինչը նշանակում է նախագահի՝ այս պարագայում Էրդողանի լիազորությունների ընդլայնում և նրա ձեռքում մեծ թվով լծակների կենտրոնացում:
Այն, որ «Այո» արդյունք ստանալու համար Էրդողանն ու իր թիմակիցներն օգտագործեցին տարաբնույթ միջոցներ ու լծակներ՝ ազատությունների սահմանափակումներից մինչև բռնաճնշումներ և ձերբակալություններ, երևի թե ոչ ոքի մոտ կասկած չի հարուցում: Այս մասին այսօր արդեն իսկ բարձրաձայնվում է երկրի ընդդիմության կողմից, որոշներն էլ (քարոզչություն իրականացնելու համար անազատ մթնոլորտ, անհավասար պայմաններ, լրագրողների ձերբակալություններ և այլն) տեղ են գտել միջազգային դիտորդների միջանկյալ զեկույցում: Ու չնայած մեծ ջանքերին՝ «Այո» քվեարկեց Թուրքիայի քաղաքացիների ընդամենը 51,42%-ը, ինչը հստակ ցույց տվեց, որ երկրում այս հարցի շուրջ կա բևեռացված մոտեցում: Հատկանշական է, որ սահմանադրական փոփոխություններին «Ոչ» քվեարկեցին երկրի 3 մեծ քաղաքները՝ Անկարան, Ստամբուլը, Իզմիրը. քաղաքներ, որտեղ բնակվում է երկրի առաջադեմ հատվածը և որը, ամենայն հավանականությամբ, ականատես լինելով Էրդողանի վարած քաղաքականությանը, պատկերացրեց, թե ինչի կարող է հանգեցնել մենիշխանության հաստատումը երկրում:
Սահմանադրական փոփոխություններին դեմ քվեարկեց նաև քրդական բնակավայրերի 60%-ը: Հատկանշական է, որ 40% «Այո»-ն էապես ավելի մեծ թիվ է 2015թ-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության օգտին քրդերի տված ձայների հետ համեմատած: Իհարկե, հաշվի առնելով քրդերի նկատմամբ Թուրքիայի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը հատկապես վերջին շրջանում, գուցեև ակնկալվում էր, որ «ոչ» քվեարկողների թիվը պետք է ավելի մեծ լիներ, սակայն տեղի ունեցավ հակառակը, քանի որ  քրդերի շրջանում  ստեղծված վախի մթնոլորտն աշխատեց հօգուտ Էրդողանի:
Ինչպիսի՞ ներքաղաքական զարգացումներ կարելի է ակնկալել սահմանադրական հանրաքվեից հետո:
Չնայած այս օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին, հազարավոր մարդկաց փողոց դուրս գալուն ու ընդդիմության՝ Սահմանադրական դատարան դիմելուն, ամենայն հավանականությամբ, Էրդողանին կհաջողվի հանգստացնել կրքերը: Սա, իհարկե, տեղի կունենա ոչ թե պահանջները բավարարելու, այլ պարտադրանքի միջոցով, ինչպես սովորաբար նման հարցերը լուծվում են Թուրքիայում: Ներքաղաքական բուռն զարգացումներ հնարավոր կլիներ ակնկալել միայն այն դեպքում, եթե լիներ արտաքին միջամտություն, սակայն այսօրվա աշխարհաքաղաքական զարգացումների պարագայում դա չի բխում ուժային կենտրոններից և ոչ մեկի շահերից:
Ինչ վերաբերում է քրդերին, ապա ստեղծված իրավիճակում նրանց մնում է երկու տարբերակ՝ կամ կրկին զենքը վերցնել և պայքարել, կամ էլ շարունակել ապրել աստիճանաբար ոչնչանալու սպառնալիքի ներքո: Տարբերակներ, որոնցից և ոչ մեկը չի ներշնչում լավատեսություն:
Անդրադառնալով ստեղծված իրավիճակում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությանը, և դրա հնարավոր փոփոխություններին՝ պետք է նախևառաջ հաշվի առնել մի կարևոր հանգամանք. լիազորությունների ընդլայնումն ու լծակների մեծացումը Էրդողանին այսուհետ կդարձնեն առավել անկանխատեսելի, իսկ տարաբնույթ իրադարձություններին վերջինիս արձագանքն՝ էլ ավելի արագ:
Այս առումով չպետք է բացառել, որ ԱՄՆ հետ հարաբերություններում՝ նախկինում վարած քաղաքականության մեջ էական փոփոխություններ չմտցնելով, Էրդողանը կոնկրետ հարցերի հետ կապված առավել թիրախավորված և կոշտ քայլեր իրականացնի: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է Գյուլենի արտահանձնման հարցին, որն առավել ակտուալ դարձավ հեղաշրջման տապալված փորձից հետո, սակայն դեռևս վերջնական լուծում չի ստացել:
Առավել բարդ իրավիճակ է Թուրքիա-ԵՄ հարաբերություններում: ԵՄ-ն շարունակում է քննադատել Թուրքիային՝ ժողովրդավարական, եվրոպական արժեհամակարգին հակասող գործողություններ իրականացնելու համար՝ նշելով, որ այդ կերպ ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները չեն կարող առաջ ընթանալ: Թուրքիան էլ իր հերթին սպառնում է Եվրոպային՝ չեղարկել միգրանտների գործարքը՝ միևնույն ժամանակ լուրջ չվերաբերվելով հնչող քննադատություններին: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ չնայած երկկողմ դժգոհություններին և առկա լարված իրավիճակին՝ ԵՄ-ն և Թուրքիան միմյանց համար ունեն կարևոր նշանակություն, իսկ սա գիտակցում են երկու կողմերն էլ: Սրանով է բացատրվում այն հանգամանքը, որ նրանցից և ոչ մեկը չի դիմում կտրուկ քայլերի՝ սահմանափակվելով միայն հայտարարություններով:
Այս ամենով է պայմանավորված սահմանադրական հանրաքվեից հետո Էրդողանի բավականին հետաքրքիր քայլը: Հեղաշրջման փորձից հետո Էրդողանը մի քանի անգամ հայտարարել էր մահապատժի վերականգնամ ծրագրերի մասին, որի մասին բարձրաձայնեց նաև հանրաքվեից հետո՝ այս անգամ արդեն իսկ խոսելով դրա շուրջ հնարավոր հանրաքվեի անցկացման մասին: Հաշվի առնելով Էրդողանի այսքան տարիների քաղաքականությունը՝ չի բացառվում, որ սա նպատակ էր հետապնդում հանրաքվեի շուրջ եղած աղմուկից շեղել միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵՄ ուշադրությունը: Շահարկելով այս հարցը, մի որոշ ժամանակ անց, ամենայն հավանականությամբ, իբրև «բարի կամքի դրսևորում», Էրդողանը պարզապես կհրաժարվի մահապատժի վերականգնման գաղափարից, ինչն էլ կողջունվի Եվրոպայի կողմից: Այս հնարքը, կարծես թե, հաջողվում է: Հետաքրքիր է, որ Թուրքիայի հանրաքվեից հետո Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հայտարարության մեջ բավական մեծ ուշադրություն էր հատկացված հատկապես մահապատժի վերականգնման խնդրին, ինչը  ըստ Օլանդի, կհակասի Թուրքիայի ստորագրած ԵԽ համաձայնագրին և առհասարակ եվրոպական արժեքներին:
Անդրադառնալով մյուս ուժային կենտրոնի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին, պետք է նշել, որ այստեղ լուրջ փոփոխություններ հազիվ թե կարելի է ակնկալել: Թուրքիան կշարունակի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ջերմացումը, քանի դեռ դրանք չեն հակասում իր շահերին:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանում Թուրքիայի քաղաքականությանը, ապա, Էրդողանի անձով պայմանավորված՝ լիազորությունների ընդլայնումը Թուրքիային կդարձնի առավել անկանխատեսելի և անկաշկանդ: Սա, բնականաբար, առաջին հերթին կընդգծվի տարածաշրջանում Թուրքիայի վարած քաղաքականությամբ: Այս առումով բացառություն չեն կազմի նաև հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ սահմանադրական փոփոխություններից հետո աշխարհը այլևս գործ է ունենալու նոր Թուրքիայի հետ, որն իր գործողություններում կլինի առավել կտրուկ, անկաշկանդ և արագ արձագանքող:

Турция Эрдогана будет более непредсказуемой в своих действиях
После прошедшего в Турции референдума по конституционным реформам страна перешла к президентской системе правления, что означает расширение полномочий президента, в данном случае, Эрдогана, и централизацию многих рычагов в его руках.
Наверное, никто не сомневается, что Эрдоган и его соратники использовали все возможные средства и рычаги влияния - от ограничения свобод до репрессий и арестов - чтобы получить это "Да" на голосовании. Об этом говорят как оппозиционеры внутри страны, так и международные наблюдатели в своих докладах (в них говорится о несвободной атмосфере проведения агитации, неравных условиях, арестах журналистов и так далее). При этом, несмотря на большие усилия, за новую Конституцию Турции проголосовало всего лишь 51,42 процента граждан Турции, что однозначно продемонстрировало сильную поляризацию в стране по этому вопросу. Характерно, что против конституционных реформ проголосовали три крупных города - Анкара, Стамбул и Измир, где проживает наиболее передовая часть общества, которая по всей вероятности, хорошо представляет, к чему может привести эрдогановское единовластие в стране.
"Нет" реформам в Турции сказали и 60 процентов курдонаселенных пунктов страны. Характерно, что на парламентских выборах 2015 года значительно меньше курдов проголосовало за партию Эрдогана "Справедливость и развитие", чем эти 40 процентов, проголосовавших за конституционные реформы. Учитывая политику, которую власти Турции в последнее время проводили в отношении курдского населения страны, ожидалось, что число проголосовавших против реформ будет значительно выше. Но случилось наоборот, и, судя по всему, на руку Эрдогану сыграла атмосфера страха, царствующая среди курдов.
Каких же внутриполитических развитий можно ожидать после конституционного референдума в Турции? Несмотря на проходящие в Турции акции протеста, многотысячные митинги и поданный в Конституционный суд иск оппозиции, вероятнее всего, Эрдогану удастся успокоить страсти. Это случится, конечно, не благодаря выполнению требований оппозиции, а путем репрессий, как и обычно решаются такие вопросы в Турции. Бурные внутриполитические процессы в Турции можно было бы ожидать только в случае внешнего вмешательства, но на сегодняшний день это не в интересах супердержав.
Относительно курдов - в создавшейся ситуации у них два варианта: или снова взять в руки оружие и воевать, или продолжать жить под угрозой постепенного истребления. Ни один из этих вариантов не внушает оптимизма.
Обратившись к внешней политике Турции в сложившейся ситуации и ее возможным изменениям, нужно учитывать одно обстоятельство: расширение полномочий и увеличение рычагов Эрдогана сделают его отныне более непредсказуемым, а реакцию Турции на различные события - более быстрой.
В этом контексте не стоит исключать вероятность того, что без внесения существенных изменений в отношениях с США Эрдоган предпримет более конкретные и жесткие шаги по отдельным вопросам. Речь идет, в частности, о вопросе экстрадиции Гюлена, который стал более актуальным после провалившейся попытки переворота, и до сих пор не получил окончательного решения.
Более сложная ситуация складывается в отношениях Турция-ЕС. Евросоюз продолжает критиковать Турцию за действия, противоречащие демократической и европейской системе ценностей, отмечая, что переговоры о вступлении Турцию в ЕС при таком раскладе не могут иметь продвижения. Турция, в свою очередь, угрожает Европе отменой сделки по мигрантам, и не обращает внимания на критику. Тем не менее, нужно отметить, что несмотря на взаимное недовольство и напряженность, ЕС и Турция имеют важное значение друг для друга, и обе стороны осознают это. Этим объясняется то обстоятельство, что ни одна из сторон не идет на жесткие шаги, ограничиваясь лишь заявлениями.
Это объясняет довольно интересный шаг Эрдогана, совершенный им после референдума 16 апреля. После попытки переворота Эрдоган несколько раз заявлял о планах по восстановлению смертной казни, и заявил об этом сразу после референдума, на этот раз говоря уже о намерении провести референдум по этому вопросу. Учитывая политику Эрдогана, проводимую на протяжении последних лет, нельзя исключать, что этот шаг был направлен на отвлечение внимания международной общественности, в частности Евросоюза, от шума вокруг референдума. Актуализируя этот вопрос, Эрдоган, вероятно, спустя некоторое время в качестве "жеста доброй воли" просто откажется от идеи восстановления смертной казни, что получит одобрение Евросоюза. Этот трюк, кажется, удается. После референдума в Турции президент Франции Франсуа Олланд в своем заявлении большое внимание обратил именно на проблему восстановления смертной казни, что, по мнению Олланда, будет противоречить обязательствам Турции перед Советом Европы и вообще европейским ценностям.
Обращаясь к отношениям Турции с Россией, нужно отметить, что здесь не стоит ожидать больших изменений. Турция продолжит укреплять отношения с Россией, пока это не будет противоречить ее интересам.
Что касается региональной политики Турции, то, исходя из личных качеств Эрдогана, можно предположить, что Турция станет более непредсказуемой и неограниченной в своих действиях. Это, естественно, отразится и на отношения с Арменией.
Таким образом, нужно отметить, что после конституционных реформ мир будет иметь дело с новой Турцией, которая в своих действиях будет более резкой, непредсказуемой и быстрой в своих реакциях.