Վայոմինգը դարձավ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ 45-րդ նահանգը
Վայոմինգը դարձել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ 45-րդ նահանգը, հայտնում է PanArmenian-ը` հղում կատարելով Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի գրասենյակին:
«Թե՛ Հայոց, և թե՛ Հրեական ցեղասպանությունների վայրագություններն աներևեկայելի էին», - ասել է Վայոմինգի նահանգապետ Մեթյու Միդը՝ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի գրասենյակին ուղղված նամակում՝ դրանով իսկ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը և այն հավասարեցնելով հրեաների ողջակիզմանը։
«Կարևոր է, որպեսզի բոլորը հասկանան՝ պատմության կրկնությունը անթույլատրելի է», - շեշտել է նահանգապետը՝ զորակցություն հայտնելով հայ համայնքին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվան ընդառաջ։
Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի ղեկավար Նորա Հովսեփյանը ողջունել է նահանգապետի հայտարարությունը. «Շնորհակալություն ենք հայտնում Վայոմինգի նահանգապետին պատմական ճշմարտության կողքին կանգնելու և իր ձայնը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հիշատակի կոչերին միացնելու համար»։
Հայ դատի հանձնախմբի տարածած հաղորդագրությունում նշված է, որ Վայոմինգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում կարևոր դեր են խաղացել կազմակերպության ներկայացուցիչները, ովքեր այս տարի ավելի վաղ հանդիպել են նահանգապետի հետ, ինչի մասին Մեթյու Միդը ևս հիշատակել է իր նամակում։

Вайоминг стал 45-м штатом США, признавшим Геноцид армян
Губернатор штата Вайоминг Мэтью Х. Мид признал Геноцид армян 1915 года в Османской импертии, сообщает "Новости-Армения" со ссылкой на газету "Аспарез".
Как пишет издание, в письме от 21 апреля 2017 года, адресованном Армянскому национальному комитету Америки Западного региона (ANCA-WR), губернатор высоко оценил деятельность армяно-американской общины. "Армяне, также как и евреи при Холокосте, подверглись невообразимым зверствам. Но важно помнить, что история не должна повторяться", - говорится в письме губернатора.
В свою очередь председатель ANCA-WR Нора Овсепян поблагодарила губернатора Вайоминга за поддержку исторической истины, заявив о необходимости признать и чтить память Геноцида армян.
"Это признание - дань памяти наших предков и оценка смелой работы многих жителей Вайоминга, которые поддержали усилия по оказанию помощи для строительства и задействования 400 детских домов для более чем 132 тысяч армянских детей, спасшихся от Геноцида. И последнее, что не менее важно, это признание является свидетельством неустанной работы наших активистов и преданных делу сотрудников", - отметила Овсепян.