Վենետիկի իշխանությունները մտադիր են սահմանափակել քաղաք այցելող զբոսաշրջիկների թիվը
Վենետիկի քաղաքային իշխանությունները որոշել են հատուկ սարքեր տեղակայել՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված հնագույն քաղաք այցելող զբոսաշրջիկներին հաշվելու համար։ Իշխանությունները ծրագրում են սահմանափակել քաղաք այցելողների թիվը, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Մենք կարողացել ենք մշակել մի ողջ շարք միջոցառումներ, որոնք նպատակաուղղված են զբոսաշրջային հոսքերի կարգավորմանը և այն բանին, որպեսզի համատեղելի դարձնեն դրանք այնտեղ ապրող մարդկանց առօրյա կյանքի հետ», - ասել է Վենետիկի քաղաքապետ Լուիջի Բրունյարոն։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները նաև ցանկանում են սկսել միջազգային տեղեկատվական արշավ՝ բացատրելու օտարերկրացիներին, թե ինչու քաղաքը չի կարող դիմանալ զբոսաշրջիկների մեծ թվի։
Նշենք, որ 2016 թվականի մարդին՝ Զատիկի ժամանակ, Վենետիկ միաժամանակ այցելել է 300 հազար զբոսաշրջիկ, այն դեպքում, երբ քաղաքի բնակչության թիվը չի հասնում 270 հազարի:

В Венеции хотят ограничить число туристов
Власти Венеции решили установить специальные устройства для подсчета туристов, которые ежедневно приезжают в город, входящий в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, передает РИА Новости.
"Мы сумели разработать целую серию мероприятий, нацеленных на регулирование туристических потоков и на то, чтобы сделать их совместимыми с повседневной жизнью проживающих здесь людей",  сказал журналистам мэр Венеции Луиджи Бруньяро.
Кроме того, он пообещал начать международную информационную кампанию, направленную на то, чтобы разъяснить многочисленным туристам, что город  не выдерживает огромного наплыва посетителей.
В марте прошлого года на Пасху в Венецию одновременно прибыли сразу 300 тысяч человек, что больше численности населения города (менее 270 тысяч человек).