Ապրիլի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 35 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 350 կրակոց: Սահմանի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (3 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (2 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը` ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

По оперативным данным, в ночь с 28 на 29 апреля на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 35 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 350 выстрелов.
В южном направлении границы ВС Азербайджана применили также миномет 60 мм (3 снаряда) и автоматический гранатомет (2 снаряда).
Передовые подразделения Армии обороны для подавления наступательной активности противника прибегли к ответным действиям и продолжают уверенно осуществлять надежную оборону боевых позиций.