Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նախագահ Նորին Արքայական Մեծություն Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդին, ով Հայաստան է ժամանել Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հրավերով՝ մասնակցելու ԵՊԲՀ-ի և Արյունաբանության և ուռուցքաբանության հայկական ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված «Քաղցկեղը վերապրածների կոնգրեսին»:
Հանրապետության Նախագահը դրվատանքի արժանի է համարել Նորին Արքայական Մեծության մասնակցությունը Հայաստանում կազմակերպված առողջապահության բնագավառի կարևոր և արդիական այդ միջոցառմանը։ Նախագահի համոզմամբ, նման միջոցառումները քաղցկեղի վերաբերյալ կարծրատիպերը ջարդելու լավագույն ձևերից են, և մեծ նշանակություն ունեն այդ ծանր հիվանդությունը վերապրած անհատների ցայտուն օրինակները:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ արքայադուստր Դինա Միրեդը իր անձնական փորձով, ինչպես նաև ի պաշտոնե՝ որպես Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նախագահ, կարևոր դերակատարություն կունենա քաղցկեղի կանխարգելման և ուռուցքաբանության բնագավառում Հայաստանի հետ համագործակցության հաստատման ու զարգացման գործում։
Հանդիպմանը Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2014 թվականին Հորդանան կատարած իր պաշտոնական այցը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հորդանանի հետ ակտիվացնելու քաղաքական երկխոսությունն ու ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները:
Նորին Արքայական Մեծություն Հորդանանի արքայադուստր Դինա Միրեդը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ անչափ ուրախ է գտնվել հիասքանչ Հայաստանում, որի մասին շատ է լսել իր երկրում, որտեղ հայկական մեծ և հասարակության կողմից հարգանք ու վստահություն վայելող համայնք կա: Որպես Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միության նորընտիր նախագահ՝ Դինա Միրեդը ներկայացրել է Հայաստան իր այցի հիմնական նպատակը, խոսել իր գլխավորած կազմակերպության գործունեության ու ծրագրերի մասին և Հանրապետության Նախագահի հետ քննարկել Հայաստանում քաղցկեղի դեմ պայքարի գործում հաջողության հասնելու հնարավորություններն ու ուղիները: Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են այդ նպատակով ազգային ծրագրի մշակումը, որի իրագործմանը, արքայադուստր Միրեդի հավաստմամբ, Քաղցկեղի վերահսկման միջազգային միությունը և շահագրգիռ այլ կազմակերպություններ պատրաստ կլինեն աջակցություն ցուցաբերել: Հորդանանի արքայադուստրը զրույցի ընթացքում ընդգծել է նաև քաղցկեղածին ազդեցություն ունեցող երևույթներից մեկի՝ ծխելու դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը՝ ողջունելով վերջին տարիներին այդ ուղղությամբ Հայաստանում իրականացվող աշխատանքը և խնդրել է հետևողականորեն շարունակել պայքարը առողջության համար չափազանց վտանգավոր այդ երևույթի դեմ:

Президент Армении принял принцессу Иордании Дину Майред
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял президента Союза за международный контроль рака (UICC) принцессу Иордании Дину Майред, которая прибыла в Ереван по приглашению Ереванского Государственного медицинского университета для участия в Конгрессе переживших рак, организованном ЕГМИ и Армянской ассоциацией гематологии и онкологии, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Республики приветствовал участие Ее Королевского Высочества в этом важном и актуальном мероприятии сферы здравоохранения, организованном в Армении. По убеждению президента, подобные мероприятия являются одним из лучших способов борьбы со стереотипами относительно рака, и большое значение имеют явственные примеры людей, переживших это тяжёлое заболевание.
Серж Саргсян выразил уверенность, что принцесса Дина Майред своим личным опытом, а также по должности, в качестве президента Союза за международный контроль рака, будет иметь важную роль в деле налаживания и развития сотрудничества с Арменией в сфере онкологии и предотвращения рака.
На встрече президент Саргсян с теплотой вспомнил свой официальный визит в Иорданию в 2014 году, подчеркнув, что Армения заинтересована в активизации политического диалога и укреплении двусторонних отношений с Иорданией.
Ее Королевское Высочество принцесса Иордании Дина Майред выразила благодарность президенту за прием и отметила, что безмерно рада находиться в восхитительной Армении, о которой много наслышана в своей стране, где есть большая и пользующаяся уважением в обществе армянская община. В качестве избранного президента Союза за международный контроль рака Дина Майред представила основную цель своего визита в Армению, рассказала о деятельности и программах возглавляемой ею организации и обсудила с президентом Республики возможности и пути достижения успеха в деле борьбы с раком.
Собеседники обоюдно подчеркнули важность разработки национальной программы, в реализации которой, по заверению принцессы Майред, Союз за международный контроль рака и другие заинтересованные организации готовы будут оказать помощь. Принцесса Иордании в ходе беседы подчеркнула также необходимость борьбы с одним из явлений, имеющих канцерогенное влияние, - курением. Она приветствовала проводящуюся в Армении в последние годы в этом направлении работу и попросила последовательно продолжать борьбу с этим чрезвычайно опасным для здоровья явлением.