Մայիսի 5-ին և լույս 6-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 45 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 580 կրակոց:
Սահմանի արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (11 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

According to operative data, on the night of May 6, on NKR-Azerbaijan border the Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire regime over 45 times from small arms of different calibers, the press service of the Artsakh Republic Defense Ministry reports.
The Azerbaijani Armed Forces fired more than 580 shots in the direction of the Armenian positions.
In the eastern and north-eastern directions, the Azerbaijani Armed Forces also used a 60 mm mortar (11 rounds).
The advanced units of the Defense Army, in order to suppress the offensive activity of the enemy, resorted to retaliatory actions and continued to confidently carry combat duty.