Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առանձնազրույց է ունեցել Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ: Էմիրի դիվանում մինչ այդ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Էմիրին բարեկամ Կատարի Պետություն այցելելու հրավերի և իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերվող ջերմ ընդունելության համար:
Ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության մեջ մերձավորարևելյան տարածաշրջանը նշանակալի տեղ է զբաղեցնում, և արաբական աշխարհի հետ Հայաստանը ունի յուրահատուկ հարաբերություններ` հիմնված դարերի պատմություն ունեցող բարեկամության վրա, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրը շահագրգիռ է Կատարի Պետության հետ բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ և բոլոր ոլորտներում համագործակցության խորացմամբ:
Զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ Հայաստանի Նախագահի Կատար առաջին այցի արդյունքներն իրենց լուրջ ներդրումը կունենան հայ-կատարական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում: Նրանք խորհրդանշական են համարել, որ այցելությունը տեղի է ունենում Հայաստանի և Կատարի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի տարում, որը, կողմերի համոզմամբ, պատեհ առիթ է հայ-կատարական հարաբերությունները վերաիմաստավորելու և դրանց նոր խթան հաղորդելու համար:
Երկկողմ փոխգործակցության զարգացման համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների միջև քաղաքական շփումների, մասնավորապես՝ արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը, որը հնարավորություն կտա տեսակետներ փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանի խնդիրների, միմյանց համար զգայուն հարցերի և դիրքորոշումների վերաբերյալ:
Գոհունակությամբ արձանագրելով, որ տարեցտարի ավելանում են Ծոցի երկրներից, այդ թվում՝ Կատարից զբոսաշրջիկների այցելությունները Հայաստան, որում էական դերակատարում ունեն կատարական ավիաընկերության կողմից իրականացվող ավիաթռիչքները, զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրի ազատականացման հնարավորությունը, ինչպես նաև փոխշահավետ համագործակցության ծավալման նպատակով կատարական ավիաընկերության հետ հարաբերությունները զարգացնելու հեռանկարը:
Հանրապետության Նախագահը և Կատարի Էմիրը փոխշահավետ առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման տեսանկյունից կարևորել են երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, ինչպես նաև միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը:
Հայկական կողմից քննարկման համար առաջարկվել են տարբեր ոլորտներում մի շարք ներդրումային ծրագրեր: Դիտարկվել է Հայաստանի տարանցիկ հնարավորությունների օգտագործումը, հատկապես` Հայաստանի միջոցով մուտքը դեպի Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ:
Հանրապետության Նախագահի առաջարկով Կատարի Էմիրը հանձնարարել է Կատարի էկոնոմիկայի նախարարին, ով միաժամանակ Կատարի ներդրումային կազմակերպության նախագահի տեղակալն է, առանձին հանդիպում ունենալ ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում Կատարում գտնվող Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի հետ և առավել հանգամանորեն քննարկել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժն ու հեռանկարը: Այցի շրջանակներում նման քննարկումներ իրականացնելու հանձնարարություն ՀՀ Նախագահից և Կատարի Էմիրից ստացել են նաև երկու երկրների ավիացիայի բնագավառի պատասխանատուները:
Երկկողմ հարաբերություններից բացի, զրուցակիցները քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Կատարի Էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Այդ համատեքստում Կատարի Էմիրը կարևորել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը` ընդգծելով, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով և երկխոսության միջոցով այլընտրանք չունի:
Հանդիպումից հետո ի պատիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

Президент Армении обсудил с Эмиром Катара карабахский конфликт
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар президент Серж Саргсян сегодня встретился с Эмиром Катара Тамимом бин Хамадом Аль Тани. В резиденции Эмира до этого состоялась официальная церемония встречи президента Республики Армения, передает пресс-служба главы армянского государства.
Во время встречи президент выразил благодарность Эмиру за приглашение посетить дружественное Государство Катар и оказанный возглавляемой им делегации теплый прием.
Подчеркнув, что во внешней политике Республики Армения ближневосточный регион занимает значимое место и Армения с арабским миром имеет особые, основанные на многовековой дружбе, отношения, Серж Саргсян отметил, что наша страна заинтересована в активизации с Государством Катар политического диалога на высшем уровне и углублении сотрудничества во всех сферах.
Собеседники выразили надежду, что итоги первого визита президента Армении в Катар будут серьезным вкладом в дело дальнейшего развития армяно-катарских отношений. Они сочли символичным, что визит проходит в год 20-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Катаром, что, по мнению сторон, является хорошим поводом для переосмысления армяно-катарских отношений и придания им нового импульса.
В контексте развития двустороннего взаимодействия подчеркнута важность политических контактов двух стран, в частности, проведение консультаций между министрами иностранных дел, что даст возможность обменяться мнениями относительно развития двусторонних отношений, региональных проблем, чувствительных друг для друга вопросах и позициях.
С удовлетворением констатируя, что год от года увеличивается число посещающих Армению туристов из стран Залива, в том числе из Катара, что существенно зависит от авиарейсов, которые совершает катарская авиакомпания, собеседники обсудили возможности либерализации въездных виз между двумя странами, а также перспективу развития сотрудничества с катарской авиакомпанией.
Президент Республики и Эмир Катара с точки зрения стимулирования взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества подчеркнули важность расширения между двумя странами договорно-правовой базы, а также проведение заседаний межправительственной комиссии.
С армянской стороны для обсуждения представлен ряд инвестиционных проектов в различных отраслях. Рассмотрено использование транзитных возможностей Армении, в частности, вход посредством Армении к странам Евразийского экономического союза.
По предложению президента Республики Эмир Катара поручил министру экономики Катара, который одновременно является заместителем председателя инвестиционной организации Катара, провести отдельную встречу с находящимся в Катаре в составе возглавляемой президентом РА делегации министром экономики Армении и более обстоятельно обсудить потенциал и перспективы развития двусторонних торгово-экономических отношений. Поручение провести в рамках визита подобные обсуждения от президента РА и Эмира Катара получили также ответственные лица двух стран в сфере авиации.
Кроме двусторонних отношений, собеседники обсудили возможности развития взаимодействия в многостороннем формате. Президент Серж Саргсян и Эмир Катара Тамим бин Хамад Аль Тани коснулись также процесса урегулирования НК конфликта. В этом контексте Эмир Катара подчеркнул важность установления в регионе стабильности и мира, подчеркнув, что урегулирование НК конфликта мирным путем и посредством диалога не имеет альтернативы.
После встречи в честь президента Сержа Саргсяна от имени Эмира Катара Тамима бин Хамада Аль Тани дан официальный обед.