Հայաստանում նախատեսվում է կառուցել բնական չափերի «Նոյյան Տապան»
Հայաստանում նախատեսվում է կառուցել «Նոյյան տապան» պատմամշակութային, գիտակրթական համալիր: Այդ նպատակով ստեղծվել է հիմնադրամ, որը կրում է «Կառուցենք ազգովի» խորագիրը:
Հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ առաջարկվում է մեկտեղել «հայության հնարավորությունները համաշխարհային նշանակության այս ձեռնարկն իրականություն դարձնելու համար»:
Տապանը կառուցվելու է Արարատին դիմահայաց բարձունքի վրա: Ունենալու է այն տեսքն ու այն չափսերը, ինչ նկարագրված է Աստվածաշնչում: Այն է` երկարությունը 300 կանգուն (132 մ), լայնությունը 50 կանգուն (22 մ), բարձրությունը 30 կանգուն (13.2 մ): Կառուցվելու է երկաթբետոնից, երեսպատվելու է փայտով, փոխանցում է PanArmenian-ը:
«Տապանը հիշեցնելու է, որ մարդկության նախահայրենիքը Հայաստանն է: Համաշխարհային ջրհեղեղից հետո հայոց աշխարհից սկիզբ առավ նրա փրկությունը: Ուստի պատմամշակութային, գիտակրթական այս համալիրն ունենալու է համամարդկային նշանակություն: Այն փաստացի լինելու է մարդկության` իր տեսակի մեջ աշխարհում եղած միակ սրբավայրը, որը չի ենթադրի կրոնական խտրականություն, որտեղ կիշխի խաղաղությունն ու հանդուրժողականությունը: Գտնվելով Հայաստանում, որպես համամարդկային արժեք, կպատկանի ողջ մարդկությանը, կդառնա ուխտատեղի բոլոր ազգությունների համար»,- ասված է հաղորդագրության տեքստում:
Տապանում կկառուցվի 200 տաղավար, որոնցից յուրաքանչյուրում կտեղադրվեն առանձին ազգերի, ժողովուրդների կամ պետությունների դրոշներն ու զինանշանները, նրանց ազգային մշակույթն արժեվորող տարբեր ցուցանմուշներ:
Համալիրը կունենա նաև գործառնական նշանակություն. իր 40 առանձնասենյակը կառաջարկի ուխտավորներին ու զբոսաշրջիկներին: Նրանում կլինեն թանգարան, պատկերասրահ, գրադարան: Միաժամանակ կապահովի պետական-պաշտոնական գործառույթ. կունենա կոնֆերանս դահլիճներ, կառավարության ընդունելությունների, ինչպես նաև պետական նշանակության հանդիսությունների սրահներ:
Արդեն ձևավորվել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը: Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն է հաստատվել «Գեղարվեստի կոմբինատի» տնօրեն Մարտուն Հարությունյանը:

В Армении хотят построить "Ноев Ковчег" - такой же, как в Евангелии
В Армении планируют построить культурно-исторический, научно-образовательный комплекс "Ноев Ковчег". Инициатором проекта является фонд "Построим всей нацией".
Организаторы намерены построить ковчег такого же вида и размера, как указано в Евангелии, и установить его на возвышенности напротив горы Арарат. Ковчег будет сооружен из железобетона с деревянным покрытием - длиной 300 локтей (132 м); шириной 50 локтей (22 м) и высотой 30 локтей (13.2 м).
Проект будет представлен на рассмотрение правительства Армении, а проектно-строительные работы будут начаты после выделения земельного участка.
Отмечается, что комплекс будет иметь "общечеловеческое значение, став фактически единственной в мире святыней, которую не затрагивает религиозная дискриминация, где будут царить мир и толерантность".
В ковчеге предполагается разместить 200 павильонов, в каждом из которых будут установлены флаги и гербы отдельных государств и наций, экспонаты произведений культуры, сообщает PANArmenian.
В 40 комнатах можно будет разместить паломников и туристов, планируется открыть музей, галерею, библиотеку, а также конференц-залы, салоны.
В настоящее время сформирован Совет попечителей фонда, исполнительным директором которого утвержден директор "Комбината искусств" Мартун Арутюнян.