Հարավային Կորեայի նորընտիր նախագահը հունիսին կայցելի ԱՄՆ
Հարավային Կորեայի նորընտիր նախագահ Մուն Չժէ Ինը հունիսին պաշտոնական այցով կմեկնի ԱՄՆ, որտեղ Սպիտակ տանը հանդիպում կունենա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ Հյուսիսային Կորեայի ատոմային զենքի և հրթիռային արսենալի հետ կապված հարցերի քննարկման նպատակով, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Այցելությունը տեղի կունենա Հյուսիսայի Կորեայի կողմից Կորեական թերակղզում առաջացրած սուղ իրավիճակի համատեքստում:
Պետք է նշել, որ Հարավային Կորեայի նորընտիր նախագահն ավելի մեղմ դիրքորոշում ունի Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ, ի տարբերություն իր պահպանողական նախորդ նախագահի:
Մունն անգամ հայտարարել է, որ պատրաստ է Փհենյան այցելել, եթե մինչ այդ բոլոր անհրաժեշտ պայմաններն ստեղծվեն:

Визит нового президента Южной Кореи в США состоится в июне
Новый президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин посетит Белый дом с официальным визитом в июне, в ходе которого он затронет с президентом США Дональдом Трампом вопросы прогресса по программам ядерного оружия и ракетного арсенала КНДР, заявили в администрации президента Республики Корея 16 мая, передает ИА REGNUM.
Данный визит пройдет на фоне обострившихся противоречий на Корейском полуострове, вызванных ядерной и ракетной программами КНДР.
Новый президент Южной Кореи демонстрирует более мягкий подход к Северной Корее, в отличие от своего консервативного предшественника.
Мун заявил, что готов посетить с официальным визитом Пхеньян, если для этого сложатся все необходимые условия.