Մայիսի 17-ին և լույս 18-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից,  հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 60 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 650 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ (23 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ Դ-44 տիպի հրանոթ (18 արկ) և 82 միլիմետրանոց ականանետ (4 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնարկել են կանխարգելիչ միջոցառումներ և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Overnight May 17-18, Azerbaijan violated  the ceasefire along the borders between Artsakh and Azerbaijani opposing forces around 60 times, official page of NKR Defense Army reports.
The Azerbaijani armed forces fired more than 650 shots from different-caliber shooting weapons toward the position-holders of the Republic of Artsakh Defense Army.
In addition, the opponent  fired 23 shells from a rocket-propelled grenade launcher, in an easterly direction, as well as 18 shells from cannon and 4 mortar shells, in a northeasterly direction of the line of contact.
The Artsakh defense army vanguard units took preventive measures, and they continued confidently carrying out their military task.