Մայիսի 22-ին և լույս 23-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 100 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1600 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արևելյան ուղղությամբ կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթ (9 արկ), իսկ հյուսիսարևելյան հատվածում՝ 82 միլիմետրանոց ականանետ (9 արկ):
Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում՝ հայկական կողմը որևէ կորուստ չի ունեցել:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

According to operative data, on the night of May 22-23, the Armed Forces of Azerbaijan from the small arms of different calibers violated the ceasefire regime on NKR-Azerbaijan border about 100 times, the press service of the Artsakh Republic Defense Ministry reports.
The Azerbaijani Armed Forces fired more than 1600 shots in the direction of the Armenian positions.
In the eastern direction of the border, in addition to small arms, the Azerbaijani Armed Forces also used the D-44 gun (9 rounds), and in the northeastern direction - 82 mm mortar (9 rounds).
As a result of violation of the ceasefire by the Azerbaijani Armed Forces, the Armenian side did not suffer any losses.
The advanced units of the Defense Army to suppress the offensive activity of the Azerbaijani Armed Forces resorted to retaliatory actions, continuing to exercise reliable defense of the combat positions.