Մայիսի 23-ին և լույս 24-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 95 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1140 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի հարավարևելյան ուղղությամբ կիրառել է նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (14 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (41 արկ):
Ինչպես տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

По оперативным данным, в ночь с 23 на 24 мая на арцахско-азербайджанской границе ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня более 95 раз, сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
ВС Азербайджана произвел в направлении армянских позиций около 1140 выстрелов.
В юго-восточном направлении границы, помимо стрелкового оружия, ВС Азербайджана применили также 60-мм и 82-мм минометы (14 снарядов) и станковый автоматический гранатомет (41 снаряд).
Передовые подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжают уверенно нести боевое дежурство.