Մարտի 25-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել  Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան բնակավայրից դեպի արևմուտք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության մամուլի ծառայությունը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը  (Մեծ Բրիտանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և  ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել: Սակայն ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր և, խախտելով դիտարկման անցկացման ընթացակարգի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, օգտագործել է հսկողության աերոստատ:

OSCE Monitoring: The Azerbaijani Side Did not Let the Mission to Its Frontline Positions
On May 25, 2017, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring on NKR-Azerbaijan border, to the west of Seysulan settlement of the Martakert region.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant to the OSCE CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova) and staff member of the Office of the OSCE CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the cease-fire regime was registered.  However, the Azerbaijani side did not lead the OSCE mission to its front-line positions and in violation of arrangements reached on the procedure of conducting a monitoring used a surveillance aerostat.