Տեղի է ունեցել ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի մրցանակների հանձնման արարողությունը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՆԵՐ)
Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի մրցանակների հանձնման արարողությունը: Մի շարք բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար շնորհված մրցանակները՝ համանուն վկայագիրը և դրամական պարգևը, մրցանակակիրներին հանձնել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և «Ռոբերտ Պողոսյան և որդիներ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ, սփյուռքահայ բարերար Ժան Պողոսյանը: Նախագահի մրցանակները շնորհվել են հիմք ընդունելով տվյալ բնագավառում ՀՀ Նախագահի մրցանակ հիմնելու մասին հրամանագիրը և հաշվի առնելով համապատասխան բնագավառների հանձնախմբերի առաջարկությունները:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է մրցանակի արժանացածներին, մաղթել նրանց ստեղծագործական մեծ եռանդ և նորանոր ձեռքբերումներ:
ՀՀ Նախագահի հրամանագրերով, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդրած անձանց 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել Բագրատ Էստուկյանին (Թուրքիա)՝ Հայոց ցեղասպանության խնդիրը «Ակոս» թերթում մշտապես արծարծելու համար, Հանս-Լուկաս Կիզերին (Շվեյցարիա)` Հայոց ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրության բնագավառում ունեցած ծանրակշիռ վաստակի համար:
Հանրապետության Նախագահի այլ հրամանագրերով, ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի մրցանակ է շնորհվել.
տեխնիկական գիտությունների և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների բնագավառում՝ Գևորգ Բաղդասարյանին և Մարինե Միկիլյանին` «Մագնիսաառաձգական փոխազդեցությունների էֆեկտները հաղորդիչ սալերում և թաղանթներում» (անգլերեն) մենագրության համար,
գրականության բնագավառում՝ Ղուկաս Սիրունյանին՝ «Բաց արեք ես եմ» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
արվեստի բնագավառում՝ Ռիմա Նանյանին՝ «Անորոշ մարմնավորումներ» գրաֆիկական շարքի համար, Լևոն Պողոսյանին՝ «Հին Աստվածներ» քանդակների շարքի համար,
գրականության բնագավառում՝ Արմեն Սարգսյանին՝ «Չկարդացած գրքերի փոխարեն» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար, Արամ Մամիկոնյանին՝ «Ծանր ջուր» բանաստեղծությունների ժողովածուի համար:
Դասական երաժշտության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2016 թվականի երիտասարդական մրցանակ է շնորհվել՝
«Երգեցողություն» անվանակարգում, բարձր կատարողական արվեստի համար՝ Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանին և Մարիաննա Մարտիրոսյանին,
«Գործիքային կատարում» անվանակարգում, լավագույն կատարման համար՝ Ռոման Նամալյանին (դաշնամուր) և Արսեն Զաքարյանին (կլարնետ):
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի հիմնումից ի վեր (2001-2017թթ.) 348 անհատ և կազմակերպություն, այդ թվում՝ 24 միջազգային, արժանացել են մրցանակի:

Состоялась церемония вручения Премий президента РА 2016 года (фотографии)
В резиденции президента Армении сегодня состоялась церемония вручения Премий президента Республики Армения 2016 года. Премии, присужденные за значительный вклад в ряде сфер: одноименные свидетельства и денежные премии, лауреатам вручили президент Серж Саргсян и представитель фонда "Роберт Погосян и сыновья", филантроп из диаспоры Жан Погосян. Премии президента присуждены на основании Указа президента РА об учреждении Премии президента РА в данной сфере и учитывая предложения комитетов соответствующих сфер.
Серж Саргсян поздравил лауреатов Премии, пожелал им большой творческой энергии и новых достижений.
Указами президента РА за значительный вклад в дело признания Геноцида армян премия 2016 года присуждена Баграту Эстукяну (Турция) за постоянное обращение к проблеме Геноцида армян в газете "Акос", Гансу-Лукасу Кизеру (Швейцария) за весомые заслуги в сфере изучения истории Геноцида армян.
Другими указами президента Республики Премии президента РА 2016 года присуждены:
в сфере технических наук и информационных технологий: Геворгу Багдасаряну и Марине Микилян за монографию "Эффекты магнитоупругого взаимодействия в передающих пластинах и оболочках" (на английском);
в сфере литературы: Гукасу Сируняну за сборник стихотворений "Откройте, это я".
Молодежная премия президента Республики Армения 2016 года присуждена:
в сфере искусства: Риме Нанян за графическую серию "Неопределенные воплощения",
Левону Погосяну за серию скульптур "Старые Боги";
в сфере литературы: Армену Саргсяну за сборник стихотворений "Вместо непрочитанных книг", Араму Мамиконяну за сборник стихотворений "Тяжёлая вода".
В сфере классической музыки Молодёжная премия Президента Республики Армения 2016 года присуждена:
в номинации "Пение" за высокое исполнительское искусство - Саргису Бажбеук-Меликяну и Марианне Мартиросян,
в номинации "Инструментальное исполнение" за лучшее исполнение - Роману Намаляну (фортепиано) и Арсену Закаряну (кларнет).
Со времени учреждения Премии президента Республики Армения (2001-2017гг.) премии удостоены 348 лиц и организаций, в том числе, 24 международных.