Բեքչյանը ստանձնեց իր պարտավորությունները. ստամբուլահայ համայնքը պատրաստվում է պատրիարքի ընտրություններին
Ստամբուլի Գումգափուի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում հունիսի 1-ին պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանի պատվին մատուցվեց Հրաշափառի արարողություն, որով նա ստանձնեց իր պարտականությունները:
Հիշեցնենք, Գերմանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Բեքչյանը մարտի 15-ին Պոլսո պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդում ընտրվել էր պատրիարքական տեղապահի պաշտոնում: Նրա ընտրվելուց հետո, սակայն, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հրաժարվել էր թողնել պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնը, ինչի հետևանքով պատրիարքարանում և Ստամբուլի հայկական համայնքում միառժամանակ լարվածություն էր սկսվել: Բեքչյանը մեկնել էր Գերմանիա և հայտարարել, որ պատրիարքական ընտրության հետ կապված որևէ հստակ զարգացման բացակայության պարագայում չի վերադառնա Ստամբուլ:
Աթեշյանը միայն մայիսի 24-ին, Մոսկվայում կայացած գերագույն հոգևոր խորհրդի որոշումից հետո առ այն, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը որպես Պոլսո տեղապահ է ճանաչում ընտրյալ տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանին, հայտարարեց հրաժարական տալու մասին՝ պաշտոնապես Բեքչյանին հրավիրելով Ստամբուլ:
Այս լուրը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Թուրքիայի հայկական համայնքում բավականին մեծ ոգևորությամբ ընդունվեց: Այսպես, «Ակոս» թերթի հայերեն էջի խմբագիր Բագրատ Էստուկյանի կարծիքով, պատրիարքարանի ընտրություններն այս անգամ չեն հետաձգվի և կանցկացվեն Գարեգին սրբազանի՝ Ստամբուլ այցից անմիջապես հետո:Նախատեսվում է, որ
Բեքչյանի առաջին քայլը լինելու է Նախաձեռնակ մարմնի կազմակերպումը, որի հետ էլ զբաղվելու է պատրիարքական ընտրությունների պատշաճ կազմակերպմամբ:
Նշենք, որ Պոլսի պատրիարք կարող է դառնալ Հայ Առաքելական եկեղեցու՝ Թուրքիայում ծնված եկեղեցականը (եպիսկոպոս): Ըստ այդմ, պատրիարքական Աթոռի ամենահավանական թեկնածուներ են` պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արք. Բեքչյանը, Արամ արք. Աթեշյանը, Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արք. Չուլջյանը և Սահակ եպս. Մաշալյանը:
ԳԱՐԵԳԻՆ ԱՐՔ. ԲԵՔՉՅԱՆ, ԿԵՆՍԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ.
Գերշ. Տ. Գարեգին արք. Բեքչյանը (ավազանի անունը՝ Տիգրան) ծնվել է 1942թ. դեկտեմբերի 12-ին, Կ. Պոլսում: Նախակրթական և միջնակարգ ուսումը ստացել է Կ. Պոլսի Վիեննական Մխիթարյանների մոտ, այնուհետև ընդունվել է Սկյուտարի Ս. Խաչ դպրեվանք:1960 թ. ստացել է դպրության աստիճան` ձեռամբ Կ. Պոլսի պատրիարք Գարեգին արքեպիսկոպոս Խաչատուրյանի:
1962թ. ընդունվել է դպրեվանքի նոր բացված ընծայարանը` միաժամանակ ուսանելով Կ. Պոլսի համալսարանում՝ հաճախելով դասական լեզուների, սոցիոլոգիայի և պատմության դասընթացներին:
1963թ. ձեռամբ Կ. Պոլսի պատրիարք ամենապատիվ Տ. Շնորհք արքեպիսկոպոս Գալուստյանի, ձեռնադրվել է սարկավագ:
1965 թ. Վարդավառի տոնին ձեռնադրվել է կուսակրոն քահանա` վերանվանվելով Գարեգին` ի պատիվ դպրեվանքի հիմնադիր Գարեգին պատրիարքի:
1968թ. մեկնել է Գերմանիա և ընդունվել Բոննի համալսարան, ապա մեկ տարի անց սկսել է ուսանել Բոխում քաղաքի համալսարանում: Ուսումնասիրել է մանկավարժություն և հոգեբանություն:
1970թ. ձեռամբ ամենապատիվ Տ. Շնորհք պատրիարք Գալուստյանի, ստացել է վարդապետական 4 մասնավոր աստիճանները:
1973 թ. հովվական ծառայության է մեկնել Ֆրանսիայի Մարսել քաղաք` իբրև Ս. Կարապետ հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ:
1976-1994 թթ. հովվական ծառայության է կոչվել Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր Եկեղեցում:
1991թ. Վազգեն Ա. Վեհափառի բարձր տնօրինությամբ` իբրև հոգևոր հովիվ ծառայության է կոչվել Գերմանիայում: Ծավալել է կազմակերպչական լայն գործունեություն` Գերմանիայում թեմ ստեղծելու ուղղությամբ:
1992թ. հունվարի 30-ին նշանակվել է Գերմանիայի հայոց թեմի առաջնորդ:
1992 թ. մայիսի 17-ին ձեռամբ Կ. Պոլսո գերշ. Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Գազանճյանի ստացել է ծայրագույն վարդապետության աստիճան:
1992թ. սեպտեմբերին, ձեռամբ Վազգեն Ա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, ձեռնադրվել է եպիսկոպոս:
1998 թ. մարտի 28-ին Վազգեն Ա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից ստացել արքության պատիվ:  Հեղինակ է բազմաթիվ հոդվածների և գրքույկների, հրատարակել է անձնանունների բառարան,  Գերմանիայում հիմնել է 14 եկեղեցական համայնքներ: Նրա ջանքերով թեմն անդամակցել է Գերմանիայի միջեկեղեցական խորհրդին:

Bekdjian Assumed His Duties: the Armenian Community of Istanbul Prepares for the Elections of Patriarch
On June 1 in Istanbul’s Kumkapi’s St. Mary Church took place the welcoming ceremony in honor of patriarchal locum tenens Archbishop Garegin Bekdjian and thereby he finaly assumed his duties.
On March 15 the Clerical Assembly of the Armenian Patriarchate of Istanbul elected Archbishop Karekin Bekdjian, Primate of the German Diocese of the Armenian Apostolic Church as Locum Tenens —a patriarchal alternate. After his election, however, Archbishop Aram Archbishop refused to leave his position, causing tension in Patriarchate and the Armenian community of Istanbul. Bekdjyan left for Germany and stated that he would not return to Istanbul, if there was no clear development with the election of Patriarch. On May 24, after the decision of the Supreme Council in Moscow that the Holy See of Etchmiadzin recognizes Bekdjian as a patriarchal alternate, Ateshyan announced his resignation, officially inviting Bekdjian to Istanbul.
This news was received quite enthusiastically both in Armenia and the Armenian community of Turkey. Thus, Bagrat Estukian, the editor of the Armenian version of  "Agos" newspaper, believes that this time the elections will not be postponed and the preparations of it will be held shortly after Archbishop Karekin arrives to Istanbul. It is expected that Bekdjian's  first step in his position will be the organization of the body for the patriarchal elections preperations.
It should be noted that Constantinople Patriarch of the Armenian Apostolic Church can become Turkish-born clergy (bishops). So, there are four candidates in this position - Archbishop Aram Ateshyan, Primate of the Diocese of Gougark, Archbishop Sebouh Chouldjian, Primate of German Diocese, Archbishop Karekin Bekdjian and Sahak Bishop Mashalyan.
ARCHBISHOP KAREKIN BEKDJIAN, BIOGRAPHY
As the official website of Mother See informs, Archbishop Karekin Bekdjian (baptismal name Dikran), was born on 12 December 1942 in Constantinople. He completed his primary and secondary education at the Mekhitarians of Venice School of Constantinople and having a great desire to become a clergyman he entered the Holy Cross Seminary of Scutari in the 1959-1960 academic year. In 1960, on the feast of Transfiguration he was ordained an acolyte by the hand of Patriarch Archbishop Karekin Khachatourian.
In 1963 he was ordained to the diaconate, and on 25 July 1965, on the Feast of Transfiguration, he was ordained as a celibate priest.  As the first clergyman and graduate of the Holy Cross Seminary, he was bestowed the name Karekin, in honor of Patriarch Archbishop Karekin Khachatourian, who was the founder of the Seminary.
In the same year he entered the University of Bonn of Germany, to complete his studies. After a year at Bonn, he left for the University of Bochum in Germany to further his studies. Here he took courses in psychology and pedagogy.
In the summer of 1970 he received the rank of Archimandrite (Vardapet) by Archbishop Shnork Galoustian. After completing his studies, he departed for Marseille, France in 1973 by the permission of the Patriarch and by the invitation of the local authorities. Here he received his first pastoral assignment at the St. Karapet Church of the St. Antoine quarter.
At the end of 1976 he was appointed to the position of parish priest of the Holy Translators’ Cathedral of Marseille, where he served until April of 1991.
In 1991 the Catholicos of All Armenians His Holiness Vasken I of Blessed Memory invited Father Karekin to Germany to serve as the spiritual pastor, and to lead the efforts to create a new Church Diocese.
In 1992 His Holiness Vasken I consecrated Father Karekin as a Bishop of the Armenian Church at the Mother See of Holy Etchmiadzin. During his first pastoral visit to Germany His Holiness Karekin I, Catholicos of All Armenians of Blessed Memory, highly praised the Primate’s activity and elevated him to the rank of Archbishop by Pontifical Encyclical dated 28 May 1998.