Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակը պատասխանել է Ադրբեջանի հերթական ստին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Ստեփանակերտի գրասենյակում տեղյակ չեն, թե որտեղից է Ադրբեջանի՝ Ընտանիքի, կանանց և երեխաների խնդիրներով զբաղվող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հիջրան Հուսեյնովան հայտարարել, թե իբրև 27 ադրբեջանցի երեխաներ դեռևս գտնվում են գերության մեջ։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության տեղեկատվության բաժնի աշխատակից Էթերի Մուսայելյանն ասել է, որ իրենք չեն տիրապետում նման տեղեկության: «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ)  Ստեփանակերտի գրասենյակն ընդհանրապես ադրբեջանցի երեխաների գերության մասին տեղեկությունների չի տիրապետում»,- ի պատասխան «Արցախպրես»-ի այդ մասին հնչած հարցադրմանը՝ ասել է Է. Մուսայելյանը:
Հիջրան Հուսեյնովան նման հայտարարություն է արել հունիսի 1-ին Ադրբեջանում կայացած ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողովի նիստի ժամանակ իր ունեցած ելույթում։

Степанакертский офис МККК развенчал ложь Азербайджана
В Степанакертском офисе  Международного Комитета Красного Креста (МККК) не знают, откуда председатель Госкомитета по проблемам семьи, женщин и детей Азербайджана Хиджран Гусейнова взяла информацию о том, будто "в плену находятся 27 азербайджанских детей", сообщает Panorama.am.
Отметим, об этом Хиджран Гусейнова сказала в ходе выступления на заседании комитета по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) 1 июня.
Как отметила в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сотрудница пресс-службы миссии МККК в Арцахе (НКР) Этери Мусаелян, они не владеют подобной информацией.
"Степанакертский офис МККК не владеет какими бы то ни было сведениями о находящихся в плену азербайджанских детях", – сказала она.