Բաքուն հարվածի տակ է դրել Վրաստանի միջազգային հեղինակությունը
Վրաստանը բավական բարդ դրության մեջ է հայտնվել: Մայիսի 29-ին Թբիլիսիում առևանգված և Ադրբեջան տեղափոխված ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող Աֆղան Մուխթարլըիի գործը միջազգային հնչեղություն է ստացել:
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունում առկա կոռուպցիոն սխեմաների բացահայտմամբ զբաղվող հետաքննող լրագրողը  Վրաստան էր տեղափոխվել 2015 թվականին՝ Ադրբեջանում լրագրողների և իրավապաշտպանների նկատմամբ համատարած ճնշումների ֆոնին: Մուխթարլըիի առջևանգման մանրամասների հետ կապված կան հակասական տեղեկություններ: Մասնավորապես, ակտիվ շրջանառվում է այդ օպերացիային վրացական կողմի  մասնակցության հնարավորությունը, ինչը վրացական իշխանություններն ամեն կերպ հերքում են: Լրագրողի առևանգման հետ կապված Վրաստանի դատախազությունն արդեն հետաքննություն է  սկսել, սակայն հազիվ թե դա որևէ կերպ օգնի Ադրբեջանում արդեն  երեք ամսով կալանավորված լրագրողին:
Չնայած Մուխթարլըիի առևանգման մանրամասների բացակայությանը և հակասական տեղեկություններին, այն յուրահատուկ է մի քանի առումով:  Նախ, այն ադրբեջանական ընդդիմադիրների և անկախ լրագրողների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների՝ տարածաշրջանային մակարդակի անցման մասին է խոսում: Բավական տրամաբանական հարց է ծագում՝ արդյո՞ք սա նման առևանգման առաջին դեպքն է: Միգուցե նախկինում ևս Վրաստանի տարածքից անհասկանալի եղանակներով Ադրբեջան են տեղափոխվել Բաքվին հետաքրքրած տարբեր անձիք, սակայն դա հանրային հնչեղություն չի ստացել:
Բացի այդ, գործողությունն իրականացվել է երրորդ երկրի տարածքում: Վրացական իշխանությունները հայտնվել են բավական բարդ իրավիճակում: Մի կողմից, եթե հաստատվի, որ Մուխթարլըիի առևանգման և Ադրբեջան տեղափոխելու օպերացիային մասնակցել են նաև վրացական իրավապահ մարմինները, ապա դա ուղղակի հարված կլինի Վրաստանի ժողովրդավարական իմիջին: Այս սցենարի դեպքում ստացվում է, որ Թբիլիսին աջակցել է ալիևյան ռեժիմի քաղաքական հետապնդումներից փախած ընդդիմադիր լրագրողի անօրինական ձերբակալությանը և տեղափոխմանն Ադրբեջան, ուր բոլորին հայտնի է, թե ինչ ճակատագիր է սպասում ընդդիմադիրներին: Այս ամենը, բնականաբար, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է, և հաստատվելու դեպքում լրջագույն հարված կլինի տարածաշրջանում «ժողովրդավարության կղզյակ» դառնալու Թբիլիսիի հավակնություններին:
Մյուս դեպքում, եթե հաստատվի, որ վրացական պետական մարմինները ներգրավված չեն եղել Մուխթարլըիի գործին, ապա դա իր հերթին հարված կլինի Թբիլիսիի ինքնիշխանությանը: Տվյալ դեպքում կստացվի, որ երրորդ երկիրը հատուկ գործողություն է իրականացրել Վրաստանի տարածքում՝ առանց վրացական իշխանությունների թույլտվության և առավել ևս իմացության: Արդյո՞ք կարող է զբոսաշրջային կենտրոն դառնալ մի երկիր, որի տարածքում երրորդ երկրների հատուկ ծառայությունները կարող են քաղաքացիներ առևանգել: Բնականաբար, այս ամենը դրական չի խոսում ոչ վրացական իրավապահ մարմինների, ոչ էլ վրաց-ադրբեջանական բարեկամական հարաբերությունների մասին:
Թերևս միանշանակ է, որ Մուխթարլըիի գործն արդեն հարված է հասցրել Վրաստանի միջազգային հեղինակությանը, ինչի մասին են վկայում միջազգային կառույցների և առանձին երկրների տարածած հայտարարությունները և մտահոգությունները: Սակայն, ադրբեջանցի լրագրողի գործը դեռևս զարգացումներ է ապրում, և Վրաստանի դատախազության սկսած հետաքննության արդյունքները բացասական նոր հարված կլինեն Վրաստանի իմիջին և հեղինակությանը:

Баку поставил под удар международную репутацию Грузии
Грузия оказалась в довольно сложной ситуации. Дело похищенного 29-ого мая в Тбилиси и переправленного в Азербайджан азербайджанского журналиста Афгана Мухтарлы получило международную огласку.
Занимающийся разоблачением коррупционных схем в военном ведомстве Азербайджана журналист переехал в Грузию в 2015 году, на фоне сильных репрессий в отношении журналистов и правозащитников в Азербайджане. О деталях похищения Мухтарлы передаются противоречивые сведения. В частности, активно обсуждается возможность участия грузинской стороны в этой операции, что грузинские власти категорически опровергают. Прокуратура Грузии уже начала расследование в связи с похищением журналиста, однако вряд ли это уже как-либо поможет взятому на три месяца под стражу в Азербайджане журналисту.
Несмотря на отсутствие подробностей и противоречивую информацию о похищении Мухтарлы, это дело является особенным в нескольких смыслах. Во-первых, это говорит о том, что преследования азербайджанских оппозиционеров и независимых журналистов перешли на региональных уровень. Возникает логический вопрос — первый ли это случай такого похищения? Может и прежде люди, заинтересовавшие Баку, непонятным образом были переправлены в Азербайджан с территории Грузии, однако это не получило общественной огласки?
Кроме этого, операция осуществилась на территории третьей страны. Грузинские власти оказались в довольно сложной ситуации. С одной стороны, если подтвердится, что грузинские правоохранительные органы участвовали в похищении Мухтарлы и его переправе в Азербайджан, это будет прямым ударом по демократическому имиджу Грузии. В случае этого сценария получается, что Тбилиси оказал поддержку незаконному аресту и переводу в Азербайджан оппозиционного журналиста, сбежавшего от политических преследований Алиева, в том случае, что всем известно какая судьба ожидает оппозиционеров в Азербайджане. Все это, естественно, является грубейшим нарушением прав человека, и, в случае подтверждения, станет серьезнейшим ударом по стремлениям Тбилиси стать «островком демократии» в регионе.
Во втором случае, если подтвердится, что грузинские государственные органы не были вовлечены в дело Мухтарлы, это, в свою очередь, будет ударом для суверенитета Тбилиси. В данном случае получится, что третья страна осуществила операцию на территории Грузии без позволения или тем более без ведома грузинских властей. Сможет ли стать туристическим центром страна, на территории которой спецслужбы третьей страны могут похищать граждан?
Естественно, все это не говорит ничего хорошего о грузинских правоохранительных органах и о дружественных грузино-азербайджанских отношениях.
Однозначно, дело Мухтарлы уже навредило международной репутации Грузии, о чем свидетельствуют заявления и выражаемая международными структурами и отдельными странами обеспокоенность. Однако, дело азербайджанского журналиста пока развивается, и результаты начатого прокуратурой Грузии расследования станут новым ударом по имиджу и репутации Грузии.