Եվրոպայում ազատ կամարտահայտման իրավունքի իրացումը հերթական անգամ կարող է բախվել խոչընդոտների
Կատալոնիայի մարզային կառավարության ղեկավարն այսօր հայտարարել է Իսպանիայից անկախանալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ: Հոկտեմբերի 1-ին հայտարարված հանրաքվեի ժամանակ նախատեսվում է, որ կատալոնցիները պետք է պատասխանեն հետևյալ հարցին. «Ցանկանո՞ւմ եք արդյոք, որպեսզի Կատալոնիան դառնա անկախ պետություն՝ կառավարման հանրապետական ձևով»: Հերթական անգամ, սակայն, կատալոնցիների ազատ կամարտահայտման փորձը Իսպանիայի իշխանությունները որակել են որպես «ապօրինի»` սպառնալով սահմանադրական դատարանում վիճարկել անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին հրամանագիրը:
Արդյո՞ք այս անգամ Կատալոնիային վերջապես կհաջողվի իրականացնել հանրաքվե` անկախ արդյունքից:
Նախ պետք է նշել, որ ըստ Իսպանիայի Սահմանադրության՝ Մադրիդն իրավունք ունի միջամտել Կատալոնիայի մարզային կառավարության գործերին և ստիպել հրաժարվել քվեարկությունից: Սա հիմք ընդունելով` իսպանական կառավարությունը մշտապես արգելափակել է կատալոնացիների` անկախության հանրաքվե անցկացնելու բոլոր նախաձեռնությունները: Այս առումով չի բացառվում, որ հոկտեմբորի 1-ին նախատեսված հանրաքվեն կարժանանա նույն ճակատագրին` հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ այս հարցի շուրջ Իսպանիայի իշխանությունների դիրքորոշումը փոփոխություն չի կրել: Ավելին, Իսպանիայի վարչապետն արդեն իսկ հայտարարել է, որ անկախացման հանրաքվե տեղի չի ունենա` անկախ նրանից, թե Կատալոնիան որքան կհայտարարի դրա իրականացման մասին:
Սրան զուգահեռ, հետաքրքիր է նաև այն հանգամանքը, որ մարտի վերջին անցկացված հարցումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ կատալոնցիների 44,3%-ը կողմ է Իսպանիայից անջատվելուն, մինչդեռ 48,5%-ը դեմ է դրան: Հատկանշական է, որ անկախության կողմնակիցների թիվը նվազում է երկրում տնտեսական աճին զուգահեռ:
Չնայած այս ցուցանիշներին`հարցումները նաև ցույց են տալիս, որ կատալոնցիների մեծամասնությունը կողմ է հանրաքվեի կազմակերպմանը` իրենց կամարտահայտման իրավունքն ազատ իրացնելուն, ինչին, սակայն, Իսպանիայի իշխանությունները բացահայտ դեմ են:
Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Եվրամիության «հավասարության» սկզբունքը գոնե իր իսկ անդամ երկրների համար այլևս չի գործում, և ԵՄ-ն ինչ-ինչ հարցերի դեպքում վարում է խտրական քաղաքականություն: Իսկ նման քաղաքականության իրականացման պատճառների թվում կարող է լինել այն, որ սրանով Եվրոպան ցանկանում է խուսափել ազատ կամարտահայտման իրավունքով անկախացման օրինակներ ունենալուց, ինչը կարող է նախադեպ դառնալ շատերի համար՝ խախտելով որոշակի բալանսներ և ստեղծելով անկայուն իրավիճակներ: Այս առումով չի բացառվում, սակայն, որ ազատ կամարտահայտման իրավունքի իրացումը թույլ չտալն ավելի վտանգավոր հետևանքներ կունենա:

Realization of the Right to Freedom of Expression in Europe Can Once Again Face Obstacles
The regional government of Catalonia has declared about holding an independence referendum from Spain. At the referendum declared to be held on October 1, the following question will be asked: "Do you want Catalonia to be an independent country in the form of a republic?" For another time, however, the Spanish authorities called the attempt of the Catalans to realize their right to freedom of expression "illegal" and vowed to use all possible means to stop the referendum from being held.
Will Catalonia at least this time succeed in holding a referendum irrespective of the results?
First of all it should be mentioned that according to Spanish Constitution Madrid can force the regional government to drop the vote. Taking this into consideration the Spanish government has always blocked all the attempts of the Catalans to hold independence referendum. In this regard it is not excluded that the October 1 referendum will also end up with the same fate, taking also into consideration the fact that there is no change in the stance of the Spanish government on the issue. Moreover, the deputy Prime Minister of Spain has already declared that Catalonia can announce a referendum as many times as they want, but the referendum is not going to take place.
In parallel to this, it is also interesting that the last poll showed that 44.3 percent supports independence, while 48.5% of Catalans wants to continue with the status quo. It is noteworthy that the number of the supporters of independence decreases in parallel with economic growth in the country.
Despite these numbers, the polls also show that the majority of Catalans support holding an independence referendum to realize their right to freedom of expression, to which, the Spanish authorities openly oppose.
Does this mean that the principle of "equality" of the EU at least for its member states does not work anymore and in regard with certain issues the EU conducts discriminatory policy? Among the causes for such a policy can be the fact that Europe wants to escape from having examples of states that declared their independence through the right to freedom of expression, as this can become a precedent for many thus breaking certain balances and creating unstable situations. In this regard, it is not excluded, however, that preventing the realization of the right to freedom of expression will further bring dangerous consequences.