Եվրոպայում ազատ կամարտահայտման իրավունքի իրացումը հերթական անգամ կարող է բախվել խոչընդոտների
Կատալոնիայի մարզային կառավարության ղեկավարն այսօր հայտարարել է Իսպանիայից անկախանալու հարցով հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ: Հոկտեմբերի 1-ին հայտարարված հանրաքվեի ժամանակ նախատեսվում է, որ կատալոնցիները պետք է պատասխանեն հետևյալ հարցին. «Ցանկանո՞ւմ եք արդյոք, որպեսզի Կատալոնիան դառնա անկախ պետություն՝ կառավարման հանրապետական ձևով»: Հերթական անգամ, սակայն, կատալոնցիների ազատ կամարտահայտման փորձը Իսպանիայի իշխանությունները որակել են որպես «ապօրինի»` սպառնալով սահմանադրական դատարանում վիճարկել անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին հրամանագիրը:
Արդյո՞ք այս անգամ Կատալոնիային վերջապես կհաջողվի իրականացնել հանրաքվե` անկախ արդյունքից:
Նախ պետք է նշել, որ ըստ Իսպանիայի Սահմանադրության՝ Մադրիդն իրավունք ունի միջամտել Կատալոնիայի մարզային կառավարության գործերին և ստիպել հրաժարվել քվեարկությունից: Սա հիմք ընդունելով` իսպանական կառավարությունը մշտապես արգելափակել է կատալոնացիների` անկախության հանրաքվե անցկացնելու բոլոր նախաձեռնությունները: Այս առումով չի բացառվում, որ հոկտեմբորի 1-ին նախատեսված հանրաքվեն կարժանանա նույն ճակատագրին` հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ այս հարցի շուրջ Իսպանիայի իշխանությունների դիրքորոշումը փոփոխություն չի կրել: Ավելին, Իսպանիայի վարչապետն արդեն իսկ հայտարարել է, որ անկախացման հանրաքվե տեղի չի ունենա` անկախ նրանից, թե Կատալոնիան որքան կհայտարարի դրա իրականացման մասին:
Սրան զուգահեռ, հետաքրքիր է նաև այն հանգամանքը, որ մարտի վերջին անցկացված հարցումների արդյունքները ցույց են տալիս, որ կատալոնցիների 44,3%-ը կողմ է Իսպանիայից անջատվելուն, մինչդեռ 48,5%-ը դեմ է դրան: Հատկանշական է, որ անկախության կողմնակիցների թիվը նվազում է երկրում տնտեսական աճին զուգահեռ:
Չնայած այս ցուցանիշներին`հարցումները նաև ցույց են տալիս, որ կատալոնցիների մեծամասնությունը կողմ է հանրաքվեի կազմակերպմանը` իրենց կամարտահայտման իրավունքն ազատ իրացնելուն, ինչին, սակայն, Իսպանիայի իշխանությունները բացահայտ դեմ են:
Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Եվրամիության «հավասարության» սկզբունքը գոնե իր իսկ անդամ երկրների համար այլևս չի գործում, և ԵՄ-ն ինչ-ինչ հարցերի դեպքում վարում է խտրական քաղաքականություն: Իսկ նման քաղաքականության իրականացման պատճառների թվում կարող է լինել այն, որ սրանով Եվրոպան ցանկանում է խուսափել ազատ կամարտահայտման իրավունքով անկախացման օրինակներ ունենալուց, ինչը կարող է նախադեպ դառնալ շատերի համար՝ խախտելով որոշակի բալանսներ և ստեղծելով անկայուն իրավիճակներ: Այս առումով չի բացառվում, սակայն, որ ազատ կամարտահայտման իրավունքի իրացումը թույլ չտալն ավելի վտանգավոր հետևանքներ կունենա:

Право на свободное волеизъявление в очередной раз в Европе может столкнуться с препятствиями
Региональное правительство Каталонии объявило о проведении референдума по независимости от Испании. Во время объявленного на 1-ое октября референдума предполагается, что каталонцы должны ответить на следующий вопрос: "Желаете ли Вы, чтобы Каталония стала независимым государством с республиканской формой правления?" Однако в очередной раз попытку свободного волеизъявления каталонцев власти Испании охарактеризовали как "незаконную", угрожая оспорить в конституционном суде постановление о проведении референдума по независимости.
Получится ли в конце концов у Каталонии провести референдум – независимо от его результата - на этот раз?
Во-первых, следует отметить, что согласно Конституции Испании, Мадрид имеет право вмешаться в дела регионального правительства Каталонии и заставить последнюю отказаться от голосования. Принимая это за основу, испанское правительство всегда препятствовало всем инициативам каталонцев по проведению референдума о независимости. В смысле сказанного не исключено, что той же судьбы удостоится и намеченный на 1-ое октября референдум, если учитывать то, что позиция властей Испании по данному вопросу не изменилась. Болеее того, премьер-министр Испании уже заявил, что референдум по независимости не состоится - независимо от того, сколько раз Каталония заявит о его проведении.
Вместе с тем интересно также то обстоятельство, что результаты опроса, проведенного в конце марта, показывают, что 44.3% каталонцев - за отделение от Испании, в то время как 48.5 – против. Знаменательно, что число сторонников независимости уменьшается параллельно экономическому росту в стране.
Несмотря на эти показатели, опросы также показывают, что большинство каталонцев за проведение референдума, за свободу в реализации своего волеизъявления, однако власти Испании – откровенно против.
Означает ли это, что принцип "равенства" Евросоюза более не действует хотя бы для своих стран-членов ЕС, и ЕС в определенных вопросах проводит предвзятую политику? А в числе причин ведения подобной политики может быть и то, что тем самым Европа желает избежать наличия примеров независимости путем свободного волеизъявления, что может стать прецедентом для многих и нарушит определенные балансы, а также создаст очаги нестабильной ситуации. В этом смысле не исключается, что запрет на свободное волеизъявление приведет к более опасным последствиям.