Էդվարդ նալբանդյանը հանդիպեց Էստոնիայի ԱԳ նախարարին
Հունիսի 13-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Սվեն Միկսերին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպումը մեկնարկեց առանձնազրույցով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ դիվանագիտական հարաբերությունների քսանհինգ տարիների ընթացքում Հայաստանը և Էստոնիան արդյունավետ համագործակցություն են ծավալել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով, և առկա է պատրաստակամություն՝ համատեղ ջանքերով դրանք առավել խորացնելու։
Երկու երկրների արտգործնախարարները կարևորեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության սերտացումը։
Նախարարներն անդրադարձան միջխորհրդարանական ձևաչափով փոխգործակցությանը, կարևորեցին ապակենտրոնացված համագործակցության խթանումը։
Բանակցությունների ընթացքում ընդգծվեց երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների առավել զարգացման, փոխգործակցության նոր ոլորտների բացահայտման, գործարար շրջանակների միջև կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին: Նախարարների ուշադրության կենտրոնում էր նաև կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտներում Հայաստանի և Էստոնիայի միջև փոխգործակցությունը:
Եվրոպական միությունում Էստոնիայի առաջիկա նախագահության համատեքստում նախարար Միկսերը ներկայացրեց Էստոնիայի նախագահության առաջնահերթությունները: Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին։ Նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Եվրոպական միությունում Էստոնիայի նախագահության ընթացքում՝ այս տարվա նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովին, ակնկալվում է ստորագրել Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն էստոնացի իր գործընկերոջը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների համատեղ քայլերը։ Նախարար Նալբանդյանը կարևորեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Էստոնիայի հավասարակշիռ դիրքորոշումն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին անվերապահ աջակցությունը:
Հայաստանի և Էստոնիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ուշադրության կենտրոնում էին նաև միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրներ՝ իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում և Իրաքում, ինչպես նաև ահաբեկչության դեմ պայքարն ու միգրացիոն հոսքերի հետ կապված հարցերը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Սվեն Միկսերը ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Էստոնիայի Հանրապետության Կառավարության միջև` «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև՝ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին համաձայնագրի» կիրարկման մասին արձանագրությունը (Կիրարկող արձանագրություն):

Главы МИД Армении и Эстонии провели встречу в Ереване
13-го июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с прибывшим в Ереван с официальным визитом министром иностранных дел Эстонии Свеном Миксером, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встреча началась со встречи в формате тет-а-тет, затем продолжилась в расширенном составе, с участием делегаций.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что в течение 25 лет после установления дипломатических отношений Армения и Эстония наладили эффективное сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах, и налицо готовность совместными усилиями еще больше углубить это сотрудничество.
Министры иностранных дел двух стран отметили важность организации взаимных визитов на высоком уровне, расширения договорно-правовой базы, проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами, укрепления взаимодействия в международных структурах.
Министры коснулись взаимодействия в межпарламентском формате, отметили важность поощрения децентрализованного сотрудничества.
В ходе переговоров была подчеркнута необходимость дальнейшего развития торгово-экономических отношений между двумя странами, выявления новых сфер взаимодействия, укрепления связей между деловыми кругами. Особое внимание было уделено возможностям расширения сотрудничества в сфере информационных технологий. В центре внимания министров было также взаимодействие между Арменией и Эстонией в сферах образования, науки и культуры.
В контексте предстоящего председательства Эстонии в Европейском союзе (ЕС) министр Миксер представил приоритеты эстонского председательства. Стороны коснулись также отношений Армения-ЕС. Министр Налбандян подчеркнул, что в ходе председательства Эстонии в ЕС, во время намеченного на ноябрь этого года саммита в Брюсселе, предусматривается подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
Министр иностранных дел Армении представил своему эстонскому коллеге совместные шаги Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на создание соответствующих условий для продвижения вперед мирного процесса урегулирования карабахской проблемы. Министр Налбандян отметил важность сбалансированной позиции Эстонии по карабахскому конфликту и безоговорочной поддержки усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В центре внимания глав внешнеполитических ведомств Армении и Эстонии были также актуальные международные и региональные проблемы, в том числе ситуация на Ближнем Востоке, в частности, Сирии и Ираке, а также вопросы, связанные с борьбой против терроризма и миграционными потоками.
Эдвард Налбандян и Свен Миксер подписали Исполнительный протокол между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Эстония о "Соглашении между Республикой Армения и Европейским союзом о реадмиссии лиц, проживающих без разрешения" (Исполнительный протокол).
По окончании встречи состоялась совместная пресс-конференция министров иностранных дел Армении и Эстонии.