ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի միակողմանի մեկնաբանումը Ալիևի քաղաքականության մաս է դարձել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ Հայաստանին մեղադրել է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը չկատարելու մեջ: Ավելին, մեղադրանքներն ուղղված էին ոչ միայն Հայաստանին, այլև նրանց, ովքեր ընդունել են այդ բանաձևերը: «Խնդիրը կայանում է նրանում, որ նրանք, ովքեր ընդունել են այդ բանաձևերը, չեն ստիպում Հայաստանին կատարել դրանք», - ասվում է Ալիևի ելույթում:
Ալիևի այս հայտարարությունը, սակայն, ոչ այլ ինչ է, քան փաստերի մանիպուլյացիա և գիտակցված աղավաղում: Նախ պետք է նշել, որ ՄԱԿ ԱԽ 4 բանաձևերի առաջնային և հիմնական պահանջն էր կրակի, բոլոր ռազմական գործողությունների ու թշնամական ակտերի անհապաղ դադարեցումը, ինչին, սակայն, Ադրբեջանը «չենթարկվեց»: Հենց Ադրբեջանի կողմից բանաձևերի չկատարման և ռազմական գործողությունների շարունակման արդյունքում էր, որ ավելի ուշ առաջարկվեց զինադադարի համաձայնագիր՝ հաշվի առնող այդ պահին ստեղծված նոր իրավիճակը:
Ստացվում է, որ անընդհատ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերին հղվելով, միևնույն ժամանակ շարունակելով սահմաններին լարվածության ստեղծումը՝ Ադրբեջանը ըստ էության չի կատարում 1994-95թթ-ի հրադադարի համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորությունները: Սակայն, հաշվի առնելով սեփական շահերին հակասող մի շարք հանգամանքներ, դրանցից պաշտոնապես չի կարող հրաժարվել:
Ալիևի վարած քաղաքականությունը բավական պարզ է: ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը միակողմանի մեկնաբանելով (հղվելով միայն հայկական ուժերի դուրսբերման կետի վրա)՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են իրենց համար ստեղծել նպաստավոր միջավայր և ընդգծել հայկական կողմերի «ապակառուցողականությունը»: Գուցե այս միակողմանի մոտեցումը որոշ չափով արդեն իսկ ընկալելի է դարձել Ադրբեջանի հասարակության և միջազգային հանրության այն շերտերի համար, ովքեր չեն տիրապետում հակամարտության պատմությանը, սակայն ոչ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և հակամարտությանը խորությամբ տեղյակ միջազգային հանրության ներկայացուցիչների համար:
Ի վերջո պետք է ընդունել այն իրողությունը, որ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերն իրենց ակտուալությունը կորցրել են դեռ 90-ականներին, երբ Ադրբեջանը բացահայտ խախտում էր դրանք, և ավելի քան 20 տարի անց դրանց «վերակենդանացման» փորձերը ընկալելի չեն:

Unilateral Interpretation of the UNSC Resolutions Has Become Part of Aliyev's Policy
Azerbaijani President Ilham Aliyev has once again accused Armenia for not carrying out the UNSC resolutions on Karabakh conflict. Moreover, the accusations were directed not only towards Armenia, but also towards those, who adopted those resolutions. "The problem is that those, who adopted those resolutions, do not force Armenia carry them out," Aliyev said in his speech.
This statement by Aliyev is nothing more than manipulation and distortion of facts. First of all it should be mentioned that the primary and the main demand of these resolutions was immediate secession of firing, all types of military actions and enmity. Azerbaijan, however, did not "obey" this. It was because of not implementing this demand and the continuation of the military actions by Azerbaijan that later a ceasefire agreement was suggested by the mediators, taking into consideration the new reality.
It turns out that referring to the UNSC resolutions, at the same time keeping the tension on the borders, Azerbaijan, in fact, does not carry out its commitments fixed in 1994-95 trilateral ceasefire agreements. At the same time, it does not officially refuse these agreements because of the existence of certain factors contradicting its own interests.
The policy that Aliyev conducts is quite simple. By unilaterally interpreting the UNSC resolutions (referring only to the point on the withdrawal of Armenian forces), Azerbaijani authorities try to create favorable conditions for themselves and emphasize the "destructive behavior" of the Armenian sides. Maybe this unilateral approach is somehow perceivable for the Azerbaijani society and those parts of the international community that are not familiar with the history of the conflict, but not for the OSCE MG Co-Chairs and those representatives of the international community, who deeply know the conflict.
At last it should be accepted that the UNSC resolutions on Karabakh conflict lost their relevance still in the 1990s, when Azerbaijan was openly violating them and the attempts of their "revitalization" after 20 years are not perceivable.