ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի միակողմանի մեկնաբանումը Ալիևի քաղաքականության մաս է դարձել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ Հայաստանին մեղադրել է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը չկատարելու մեջ: Ավելին, մեղադրանքներն ուղղված էին ոչ միայն Հայաստանին, այլև նրանց, ովքեր ընդունել են այդ բանաձևերը: «Խնդիրը կայանում է նրանում, որ նրանք, ովքեր ընդունել են այդ բանաձևերը, չեն ստիպում Հայաստանին կատարել դրանք», - ասվում է Ալիևի ելույթում:
Ալիևի այս հայտարարությունը, սակայն, ոչ այլ ինչ է, քան փաստերի մանիպուլյացիա և գիտակցված աղավաղում: Նախ պետք է նշել, որ ՄԱԿ ԱԽ 4 բանաձևերի առաջնային և հիմնական պահանջն էր կրակի, բոլոր ռազմական գործողությունների ու թշնամական ակտերի անհապաղ դադարեցումը, ինչին, սակայն, Ադրբեջանը «չենթարկվեց»: Հենց Ադրբեջանի կողմից բանաձևերի չկատարման և ռազմական գործողությունների շարունակման արդյունքում էր, որ ավելի ուշ առաջարկվեց զինադադարի համաձայնագիր՝ հաշվի առնող այդ պահին ստեղծված նոր իրավիճակը:
Ստացվում է, որ անընդհատ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերին հղվելով, միևնույն ժամանակ շարունակելով սահմաններին լարվածության ստեղծումը՝ Ադրբեջանը ըստ էության չի կատարում 1994-95թթ-ի հրադադարի համաձայնագրերով ստանձնած պարտավորությունները: Սակայն, հաշվի առնելով սեփական շահերին հակասող մի շարք հանգամանքներ, դրանցից պաշտոնապես չի կարող հրաժարվել:
Ալիևի վարած քաղաքականությունը բավական պարզ է: ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը միակողմանի մեկնաբանելով (հղվելով միայն հայկական ուժերի դուրսբերման կետի վրա)՝ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են իրենց համար ստեղծել նպաստավոր միջավայր և ընդգծել հայկական կողմերի «ապակառուցողականությունը»: Գուցե այս միակողմանի մոտեցումը որոշ չափով արդեն իսկ ընկալելի է դարձել Ադրբեջանի հասարակության և միջազգային հանրության այն շերտերի համար, ովքեր չեն տիրապետում հակամարտության պատմությանը, սակայն ոչ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և հակամարտությանը խորությամբ տեղյակ միջազգային հանրության ներկայացուցիչների համար:
Ի վերջո պետք է ընդունել այն իրողությունը, որ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերն իրենց ակտուալությունը կորցրել են դեռ 90-ականներին, երբ Ադրբեջանը բացահայտ խախտում էր դրանք, և ավելի քան 20 տարի անց դրանց «վերակենդանացման» փորձերը ընկալելի չեն:

Одностороннее толкование резолюций СБ ООН стало частью политики Алиева
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз обвинил Армению в несоблюдении резолюций СБ ООН по карабахскому конфликту. Более того, обвинения были направлены не только в адрес Армении, но и в адрес принявших эти резолюции. "Проблема в том, что те, кто принял эти резолюции, не заставляют Армению их выполнять", - сказал Алиев в своем выступлении.
Это заявление Алиева - ничто иное, как манипуляция и искажение фактов. Прежде всего следует отметить, что основным и главным требованием этих резолюций было немедленное прекращение стрельбы, отказ от всех видов военных действий и вражды. Однако Азербайджан не "подчинился" этому. Из-за невыполнения этого требования и продолжения военных действий со стороны Азербайджана позднее с учетом новой реальности посредниками было предложено соглашение о прекращении огня.
Оказывается, что ссылаясь на резолюции СБ ООН, в то же время сохраняя напряженность на границах, Азербайджан фактически не выполняет свои обязательства, закрепленные в трехсторонних соглашениях о прекращении огня 1994-1995 годов. В то же время он официально не отказывается от этих соглашений из-за наличия определенных факторов, противоречащих собственным интересам.
Политика, которую проводит Алиев, довольно проста. Односторонним толкованием резолюций СБ ООН (имея ввиду только пункт о выводе армянских сил), власти Азербайджана пытаются создать для себя благоприятные условия и подчеркнуть "разрушительное поведение" армянских сторон. Возможно, этот односторонний подход каким-то образом воспринимается как внутри азербайджанского общества, так и для тех частей международного сообщества, которые не знакомы с историей конфликта. Однако это не может быть понятным ни для сопредседателей МГ ОБСЕ, ни для тех представителей международного сообщества, которые глубоко знают конфликт.
Наконец, следует признать, что резолюции СБ ООН по карабахскому конфликту утратили свою актуальность еще в 1990-ых годах, когда Азербайджан открыто нарушал их, а попытки их "оживления" после 20 лет не воспринимаются.