Էդվարդ Նալբանդյանը կարճատև այցով ժամանել է Կատար
Հունիսի 18-ին կարճատև աշխատանքային այցելությամբ Կատարի մայրաքաղաք Դոհա ժամանած Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Կատարի ԱԳ նախարար Շեյխ Մոհամեդ բեն Աբդուլռահման Ալ-Թանիին:
Հայաստանի ԱԳ նախարարն իր կատարցի գործընկերոջը հանձնեց Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիին ուղղված ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը։
Զրուցակիցները քննարկեցին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Դոհա կատարած այցելության ընթացքում Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը։
Հանդիպմանն արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շեյխ Մոհամեդ բեն Աբդուլռահման Ալ-Թանին քննարկեցին Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Պարսից ծոցում և Կատարի շուրջ զարգացումները։ Այս համատեքստում արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանն ավանդական ջերմ հարաբերություններ ունի արաբական երկրների հետ և մշտապես ամենայն ուշադրությամբ է հետևում իրադարձություններին արաբական աշխարհում։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծել երկխոսության միջոցով, քանզի դա հնավորություն է ընձեռում առավել լավ ընկալել միմյանց դիրքորոշումները և համատեղ լուծումներ գտնել։

Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел Катара
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 18-го июня встретился с министром иностранных дел Катара Шейхом Мохаммедом бен Абдулрахманом Аль-Тани, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Министр иностранных дел Армении вручил своему катарскому коллеге послание президента Армении Сержа Саргсяна, адресованное Эмиру Катара Шейху Тамиму бин Хамад бин Халифа Аль Тани.
Собеседники обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых с Эмиром Тамимом бин Хамад Аль Тани в ходе визита президента Армении Сержа Саргсяна в Доху.
В ходе встречи министры иностранных дел обменялись мнениями вокруг вопросов, касающихся сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Эдвард Налбандян и Шейх Мохаммед бен Абдулрахман Аль-Тани обсудили развитие событий на Ближнем Востоке, в частности, в Персидским заливе и вокруг Катара. В этом контексте министр иностранных дел Налбандян отметил, что у Армении традиционно теплые отношения с арабскими странами, и она постоянно с особым вниманием следит за событиями в арабском мире. Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что все вопросы должны решаться путем диалога, так как это предоставляет возможность лучше понять позиции друг друга и найти совместные решения.