Նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգի հարցերի շուրջ
Հանրապետության Նախագահի մոտ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին նվիրված հանդիպումների շարքում այսօր անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական հարաբերություններին և համագործակցության օրակարգին: Երկկողմ ընթացիկ ծրագրերի կյանքի կոչման, Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների առավել խորացման, հայ-ռուսական բազմոլորտ համագործակցությունը նոր ծրագրերով հարստացնելու ուղղությամբ դեսպանության կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու գործում առկա խնդիրների ու խոչընդոտների մասին Նախագահին զեկուցել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Հանդիպման սկզբում նշելով, որ այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Հանրապետության Նախագահը յուրաքանչյուր հոբելյան շատ լավ առիթ է համարել ոչ միայն տոնելու, այլ նաև գնահատելու անցած ճանապարհն ու ապագայի համար նախանշելու նոր ծրագրեր: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում հաջողվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հաստատել ամուր դաշնակցային հարաբերություններ, որոնք հագեցած են բազմաթիվ տնտեսական փոխշահավետ ծրագրերով:
«Ես կարծում եմ, որ առևտրաշրջանառության այն աճը, որ մենք գրանցել ենք, իսկ 2016 թվականին գրանցել ենք առևտրաշրջանառության ծավալի շուրջ 15 տոկոսի աճ, նաև մեզ համար շատ կարևոր արտահանման ավելի քան 50 տոկոսի աճ, իհարկե, պայմանավորված է նաև Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ: Այդ անդամակցությամբ և Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր ամուր հարաբերություններով են նաև պայմանավորված այսօր Հայաստան մատակարարվող էներգակիրների համար բարենպաստ պայմանները: Ընդհանրապես, կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում առանձնահատուկ հանգամանք կա, և դա այն է, որ տնտեսական հարաբերությունները կառուցվել են հիմքում ունենալով ամուր բարեկամական հարաբերություններ:
Ժամանակակից աշխարհում շատ դեպքերում հակառակն է լինում՝ տնտեսական հարաբերություններն են բերում բարեկամական հարաբերությունների: Մեր պարագայում, իրոք, հիմքը բարեկամությունն է, և տնտեսական հարաբերություններն ամրապնդում են այն:
Ռուսաստանի Դաշնությունը մեր երկրում ամենամեծ ներդրողն է. ռուսական ներդրումները Հայաստանում կազմում են մեր ընդհանուր ներդրումների 47 տոկոսը, ռուսական կապիտալը ներկայացված է մեր տնտեսության բոլոր ոլորտներում: Ես համարում եմ, որ այսօրվա տնտեսական հարաբերությունները թեև արտացոլում են մեր երկրների միջև գոյություն ունեցող քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը, այնուհանդերձ, այստեղ ունենք բավականաչափ ներուժ, և դրա օգտագործումն է, որ պետք է զարգացնի նաև մեր տնտեսությունը:
Երկկողմ հարաբերություններում էական դեր ունեն Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող մեր հայրենակիցները՝ հայկական համայնքը, ովքեր ոչ միայն զարգացնում են Ռուսաստանի տնտեսությունը, այլ նաև ներդրումներ են կատարում Հայաստանում, մասնակցում են մեր կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Ես համարում եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում համագործակցության մի շատ մեծ ոլորտ է ի հայտ եկել, և մենք ուղղակի պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել այդ ոլորտի զարգացման համար. դա զբոսաշրջության ոլորտն է: Վերջին հինգ ամիսների ընթացքում մեր հանրապետություն այցելած Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների 25 տոկոսով աճ է արձանագրվել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ես վստահ եմ, որ տարեկան արդյունքը շատ ավելի բարձր է լինելու: Սա շուկա է, որը մենք, անպայման, պետք է օգտագործենք՝ նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զբոսաշրջությունը ոչ միայն տնտեսություն է, ոչ միայն բիզնես է, այլ երկու ժողովուրդների միջև հարաբերություններն ամրապնդելու շատ լուրջ գործոն: Ինչպես ասացի, մեր տնտեսական օրակարգը բավականաչափ հագեցած է՝ մենք մեծ ծավալի ծրագրեր ենք իրականացնում, և սրանով բավարարվելն ուղղակի մեր կողմից կլինի անպատեհություն, մեծ սխալ: Եվ հենց այս առիթով ուզում եմ տեսնել, պարո՛ն դեսպան, թե ապագայի համար մենք ի՞նչ ծրագրեր ենք նախանշում, և կա՞ն արդյոք խոչընդոտներ, որ պետք է վերացնենք: Այդ խոչընդոտները կարող են լինել տարաբնույթ՝ իրավապայմանագրային դաշտից սկսած մինչև երկու կողմից չինովնիկների անպատասխանատու վերաբերմունք»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Դեսպան Վարդան Տողանյանը զեկուցել է, որ 2016 թվականին և 2017 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ համագործակցությունը շարունակել է զարգանալ՝ համալրվելով առավել նպատակային ծրագրերով և ԵԱՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորված առաջնահերթություններով: Երկու ռազմավարական դաշնակից պետությունների միջև խորացող երկխոսության պայմաններում, դեսպանի զեկուցմամբ, դրական առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ առևտրաշրջանառության և մասնավորապես՝ հայկական արտադրանքի Ռուսաստան արտահանման ծավալների մեծացման ուղղությամբ, իսկ զբոսաշրջային համագործակցության ոլորտում նոր հեռանկարներ են բացվել՝ պայմանավորված ՌԴ քաղաքացիների ներքին անձնագրերով Հայաստան մուտք գործելու որոշմամբ: Վարդան Տողանյանը նշել է որ երկկողմ օրակարգից անմասն չեն մնացել նաև, կրթական փոխանակմանը և մշակութային կապերին ուղղված առավել ընդգրկուն ծրագրերը:
«Հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս փուլում, այդուհանդերձ, առկա են որոշ հարցեր, մասնավորապես՝ առևտրաշրջանառության տիրույթում, որոնք ենթակա են երկու երկրների միջև գործող տնտեսական համագործակցության միջկառավարական և միջխորհրդարանական հանձնաժողովների քննարկմանն ու վերանայմանը»,-ընդգծել է դեսպան Տողանյանը՝ նշելով հատկապես Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների և ծառայությունների արտահանման հարցում դեռևս պահպանվող ֆինանսական և մաքսային որոշ սահմանափակումները, ՌԴ-ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների աշխատանքային միգրացիայի խնդիրները, ՌԴ տարածաշրջաններում Հայաստանի ապրանքատեսականու ներկայացվածության ոչ բավարար մակարդակը և մի շարք այլ հարցեր, որոնք համակարգման և լուծման կարիք ունեն:
Դեսպանի զեկույցը, հաշվետվությունից բացի, ներառել է նաև հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման խթանմանն ուղղված առաջարկություններ:
Շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկվել են դեսպան Տողանյանի զեկույցում ներկայացված ցուցանիշները, խնդիրներն ու առաջարկությունները: Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Serzh Sargsyan: Armenian-Russian Relations Are Built on the Basis of Strong Ties of Friendship
As part President-chaired meetings dedicated to the economic component of Armenia’s foreign policy, on June 20 President Serzh Sargsyan called a consultation to discuss economic relations and cooperation between the Republic of Armenia and the Russian Federation, the press service of the RA President informs.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Russian Federation Vardan Toghanyan informed the President about the implementation of joint programs aimed at the furtherance of allied relations with Russia, complementing the Armenian-Russian multilateral cooperation with new programs, as well as addressing the problems and obstacles on the way to promoting the bilateral agenda.
Opening the meeting, the President noted that this year marks the 25th anniversary of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Russian Federation and went on to emphasize that any jubilee is a good opportunity to take a retrospective view at the past and outline new programs for the future. President Sargsyan underlined that Armenia and Russia managed to build up strong ties of allied partnership over the past 25 years that feature many mutually beneficial economic projects.
"I think that the growth in bilateral trade turnover - last year we stated a 15% increase in trade turnover, and what matters most to us, more than a 50% growth in exports – is also due Armenia’s membership of the Eurasian Economic Union in addition to many other factors. The EAEU membership and our strong relationship with the Russian Federation made it possible for Armenia to import Russian energy resources on preferential terms.
In general, I think that the Armenian-Russian relations are peculiar in that they have been built on the basis of strong ties of friendship. We can often witness the opposite in the modern world: economic relationship brings about friendship. In our case, friendship is the starting point, while economic relations come to strengthen it.
The Russian Federation is the largest investor in our country. Russian investments in Armenia account for 47% of total investment. The Russian equity is represented in all spheres of our economy. I believe that while the current status of economic relations reflects the high level of political dialogue between our two countries, yet there is a huge amount of untapped potential in this area, which can help further develop Armenia’s economy.
A valuable contribution is being made by our compatriots living in the Russian Federation - the Armenian community – who are not only developing the Russian economy, but are also investing in Armenia. They are playing a key role in the complex of bilateral relations through participation in almost all lifeline spheres. I consider that a large area of cooperation has emerged in the recent period, and we are just bound by duty to tap on these opportunities. I mean the tourism industry. Over the past five months, the number of Russian citizens visiting our country has increased by 25 percent as compared to the same period last year.
I am convinced that the annual yield will be much higher. This is a market which we must definitely use taking into account the fact that tourism is not only a business but also a very serious factor for strengthening relations between the two peoples. As I mentioned, we boast a hectic economic agenda: we are implementing large-scale projects. We will make a great mistake by being just satisfied with this. Here, Mr. Ambassador, I would like to you to report on our plans for the future. I want to know if there any barriers that we need to overcome, including the bottlenecks of legal-contractual character and the irresponsible attitude of officials on both sides," President Serzh Sargsyan said.
Ambassador Vardan Toghanyan reported that bilateral cooperation continued to develop in 2016 and in the first half of 2017, covering new targeted areas and the priorities stemming from EAEU membership. The Ambassador said that in the context of developing allied relationship, tangible progress has been made in bilateral trade turnover and, in particular, in terms of Armenian exports to Russia. New prospects have emerged in the sphere of tourism owing to the Government’s decision to allow Russian citizens to enter Armenia with their internal passports. Vardan Toghanyan noted that either the educational and cultural exchanges have been high on the Armenian-Russian bilateral agenda.
"However, there are some bottlenecks on the way to expanding the trade turnover that are subject to thorough discussion and revision by the intergovernmental and inter-parliamentary commissions," the Ambassador said, pointing to a number of financial and customs services-related restrictions on Armenian exports to Russia, some restrictions on labor migration of Armenian citizens, the insufficient representation of Armenian products in the regions of the Russian Federation and a number of other issues in need of coordination.
The Ambassador’s report featured suggestions for the promotion of Armenian-Russian trade and economic relations. Attended by the representatives of the ministers and government agencies concerned, the meeting discussed in all detail the indicators, problems and recommendations set out in Ambassador Toghanyan's report, after which relevant instructions were issued by the President of the Republic.