Նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգի հարցերի շուրջ
Հանրապետության Նախագահի մոտ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին նվիրված հանդիպումների շարքում այսօր անդրադարձ է եղել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև տնտեսական հարաբերություններին և համագործակցության օրակարգին: Երկկողմ ընթացիկ ծրագրերի կյանքի կոչման, Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների առավել խորացման, հայ-ռուսական բազմոլորտ համագործակցությունը նոր ծրագրերով հարստացնելու ուղղությամբ դեսպանության կողմից իրականացվող աշխատանքների, ինչպես նաև երկկողմ օրակարգն առաջ մղելու գործում առկա խնդիրների ու խոչընդոտների մասին Նախագահին զեկուցել է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Հանդիպման սկզբում նշելով, որ այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Հանրապետության Նախագահը յուրաքանչյուր հոբելյան շատ լավ առիթ է համարել ոչ միայն տոնելու, այլ նաև գնահատելու անցած ճանապարհն ու ապագայի համար նախանշելու նոր ծրագրեր: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ անցած 25 տարիների ընթացքում հաջողվել է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հաստատել ամուր դաշնակցային հարաբերություններ, որոնք հագեցած են բազմաթիվ տնտեսական փոխշահավետ ծրագրերով:
«Ես կարծում եմ, որ առևտրաշրջանառության այն աճը, որ մենք գրանցել ենք, իսկ 2016 թվականին գրանցել ենք առևտրաշրջանառության ծավալի շուրջ 15 տոկոսի աճ, նաև մեզ համար շատ կարևոր արտահանման ավելի քան 50 տոկոսի աճ, իհարկե, պայմանավորված է նաև Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությամբ: Այդ անդամակցությամբ և Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր ամուր հարաբերություններով են նաև պայմանավորված այսօր Հայաստան մատակարարվող էներգակիրների համար բարենպաստ պայմանները: Ընդհանրապես, կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում առանձնահատուկ հանգամանք կա, և դա այն է, որ տնտեսական հարաբերությունները կառուցվել են հիմքում ունենալով ամուր բարեկամական հարաբերություններ:
Ժամանակակից աշխարհում շատ դեպքերում հակառակն է լինում՝ տնտեսական հարաբերություններն են բերում բարեկամական հարաբերությունների: Մեր պարագայում, իրոք, հիմքը բարեկամությունն է, և տնտեսական հարաբերություններն ամրապնդում են այն:
Ռուսաստանի Դաշնությունը մեր երկրում ամենամեծ ներդրողն է. ռուսական ներդրումները Հայաստանում կազմում են մեր ընդհանուր ներդրումների 47 տոկոսը, ռուսական կապիտալը ներկայացված է մեր տնտեսության բոլոր ոլորտներում: Ես համարում եմ, որ այսօրվա տնտեսական հարաբերությունները թեև արտացոլում են մեր երկրների միջև գոյություն ունեցող քաղաքական հարաբերությունների մակարդակը, այնուհանդերձ, այստեղ ունենք բավականաչափ ներուժ, և դրա օգտագործումն է, որ պետք է զարգացնի նաև մեր տնտեսությունը:
Երկկողմ հարաբերություններում էական դեր ունեն Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող մեր հայրենակիցները՝ հայկական համայնքը, ովքեր ոչ միայն զարգացնում են Ռուսաստանի տնտեսությունը, այլ նաև ներդրումներ են կատարում Հայաստանում, մասնակցում են մեր կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Ես համարում եմ, որ վերջին ժամանակահատվածում համագործակցության մի շատ մեծ ոլորտ է ի հայտ եկել, և մենք ուղղակի պարտավոր ենք ջանքեր գործադրել այդ ոլորտի զարգացման համար. դա զբոսաշրջության ոլորտն է: Վերջին հինգ ամիսների ընթացքում մեր հանրապետություն այցելած Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների 25 տոկոսով աճ է արձանագրվել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ես վստահ եմ, որ տարեկան արդյունքը շատ ավելի բարձր է լինելու: Սա շուկա է, որը մենք, անպայման, պետք է օգտագործենք՝ նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ զբոսաշրջությունը ոչ միայն տնտեսություն է, ոչ միայն բիզնես է, այլ երկու ժողովուրդների միջև հարաբերություններն ամրապնդելու շատ լուրջ գործոն: Ինչպես ասացի, մեր տնտեսական օրակարգը բավականաչափ հագեցած է՝ մենք մեծ ծավալի ծրագրեր ենք իրականացնում, և սրանով բավարարվելն ուղղակի մեր կողմից կլինի անպատեհություն, մեծ սխալ: Եվ հենց այս առիթով ուզում եմ տեսնել, պարո՛ն դեսպան, թե ապագայի համար մենք ի՞նչ ծրագրեր ենք նախանշում, և կա՞ն արդյոք խոչընդոտներ, որ պետք է վերացնենք: Այդ խոչընդոտները կարող են լինել տարաբնույթ՝ իրավապայմանագրային դաշտից սկսած մինչև երկու կողմից չինովնիկների անպատասխանատու վերաբերմունք»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Դեսպան Վարդան Տողանյանը զեկուցել է, որ 2016 թվականին և 2017 թվականի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ համագործակցությունը շարունակել է զարգանալ՝ համալրվելով առավել նպատակային ծրագրերով և ԵԱՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորված առաջնահերթություններով: Երկու ռազմավարական դաշնակից պետությունների միջև խորացող երկխոսության պայմաններում, դեսպանի զեկուցմամբ, դրական առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ առևտրաշրջանառության և մասնավորապես՝ հայկական արտադրանքի Ռուսաստան արտահանման ծավալների մեծացման ուղղությամբ, իսկ զբոսաշրջային համագործակցության ոլորտում նոր հեռանկարներ են բացվել՝ պայմանավորված ՌԴ քաղաքացիների ներքին անձնագրերով Հայաստան մուտք գործելու որոշմամբ: Վարդան Տողանյանը նշել է որ երկկողմ օրակարգից անմասն չեն մնացել նաև, կրթական փոխանակմանը և մշակութային կապերին ուղղված առավել ընդգրկուն ծրագրերը:
«Հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս փուլում, այդուհանդերձ, առկա են որոշ հարցեր, մասնավորապես՝ առևտրաշրջանառության տիրույթում, որոնք ենթակա են երկու երկրների միջև գործող տնտեսական համագործակցության միջկառավարական և միջխորհրդարանական հանձնաժողովների քննարկմանն ու վերանայմանը»,-ընդգծել է դեսպան Տողանյանը՝ նշելով հատկապես Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների և ծառայությունների արտահանման հարցում դեռևս պահպանվող ֆինանսական և մաքսային որոշ սահմանափակումները, ՌԴ-ում աշխատող ՀՀ քաղաքացիների աշխատանքային միգրացիայի խնդիրները, ՌԴ տարածաշրջաններում Հայաստանի ապրանքատեսականու ներկայացվածության ոչ բավարար մակարդակը և մի շարք այլ հարցեր, որոնք համակարգման և լուծման կարիք ունեն:
Դեսպանի զեկույցը, հաշվետվությունից բացի, ներառել է նաև հայ-ռուսական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման խթանմանն ուղղված առաջարկություններ:
Շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ կայացած հանդիպմանը հանգամանորեն քննարկվել են դեսպան Տողանյանի զեկույցում ներկայացված ցուցանիշները, խնդիրներն ու առաջարկությունները: Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Президент провел совещание по вопросам повестки армяно-российского сотрудничества
В серии встреч у президента Армении, посвященных экономическому компоненту внешней политики Армении, 20 июня были затронуты экономические отношения и повестка сотрудничества между Республикой Армения и Российской Федерацией, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Об осуществляемой посольством работе по претворению в жизнь текущих двусторонних проектов, еще большему углублению союзнических отношений с Россией, обогащению армяно-российского разностороннего сотрудничества новыми программами, а также о проблемах и препятствиях, существующих в деле продвижения вперед двусторонней повестки президенту доложил Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Российской Федерации Вартан Тоганян.
Отметив в начале встречи, что в этом году Республика Армения и Российская Федерация отмечают 25-летие установления дипломатических отношений, президент Республики счел любой юбилей очень хорошим поводом не только для того, чтобы праздновать, но также оценить пройденный путь и наметить новые программы на будущее. Президент Саргсян подчеркнул, что в течение прошедших 25 лет удалось установить между Арменией и Россией прочные союзнические отношения, которые наполнены многочисленными экономическими взаимовыгодными программами.
"Я считаю что тот рост товарооборота, который мы зафиксировали, а в 2016 году зафиксировали порядка 15% роста объёма товарооборота, также для нас очень важный более чем 50 процентный рост экспорта, конечно, обусловлен также членством Армении в Евразийском экономическом союзе. Этим членством и нашими прочными отношениями с Российской Федерацией обусловлены также благоприятные условия для поставляемых сегодня в Армению энергоресурсов. Вообще, считаю, что в армяно-российских отношениях есть особенное обстоятельство, и оно заключается в том, что экономические отношения строились, имея в основе прочные дружественные отношения.
В современном мире во многих случаях бывает обратное: экономические отношения приводят к дружественным отношениям. В нашем случае, действительно, основой является дружба, а экономические отношения её укрепляют.
Российская Федерация в нашей стране - самый крупный инвестор. Российские инвестиции в Армении составляют 47% наших общих инвестиций. Российский капитал представлен во всех сферах нашей экономики. Я считаю, что сегодняшние экономические отношения, хотя и отображают существующий между нашими странами уровень политических отношений, тем не менее, здесь мы имеем достаточно большой потенциал, и его использование должно развивать нашу экономику.
В двусторонних отношениях существенную роль имеет армянская община - проживающие в Российской Федерации наши соотечественники, которые не только развивают экономику России, но также осуществляют инвестиции в Армении, участвуют почти во всех сферах нашей жизнедеятельности. Я считаю, что в последней период выявилась одна очень большая сфера сотрудничества, и мы просто обязаны приложить усилия для развития этой сферы - это сфера туризма. В течение последних пяти месяцев зарегистрирован 25-ти процентный рост количества граждан Российской Федерации, посетивших нашу республику, по сравнению с тем же периодом прошлого года.
Я уверен, что годовой результат будет намного выше. Это рынок, который мы обязательно должны использовать, также учитывая то обстоятельство, что туризм - это не только экономика, не только бизнес, но и очень серьезный фактор укрепления отношений между двумя народами. Как я и сказал, наша экономическая повестка довольно насыщена: мы осуществляем большой объём проектов и удовлетвориться этим, просто, было бы с нашей стороны неуместным, большой ошибкой. И именно в этом плане хочу увидеть, господин посол, какие программы мы намечаем на будущее и есть ли препятствия, которые нужно ликвидировать. Эти препятствия могут быть разнообразными, начиная от договорно-правовой базы до безответственного отношения чиновников с обеих сторон",- сказал президент Республики.
Посол Вартан Тоганян доложил, что в 2016 году и в первом полугодии 2017 года двустороннее сотрудничество между Россией и Арменией продолжало развиваться, пополняясь еще более целевыми программами и приоритетами, обусловленными членством в ЕАЭС. В условиях углубляющегося диалога между двумя государствами - стратегическими союзниками, по словам посла, зарегистрирована положительная динамика в двустороннем торговом обороте и, в частности, в направлении повышения объемов экспорта армянской продукции в Россию, а в плане туристического сотрудничества открылись новые перспективы, обусловленные решение разрешить въезд в Армению российских граждан по внутренним паспортам. Вартан Тоганян отметил, что частью двусторонней повестки являются также наиболее объемные программы, направленые на образовательные обмены и культурные связи.
"На настоящем этапе армяно-российских отношений, тем не менее, существуют определенные вопросы, в частности, в области торгового оборота, которые подлежат обсуждению и пересмотру со стороны действующих между двумя странами межправительственной и межпарламентской комиссиями по экономическому сотрудничеству", - подчеркнул посол Тоганян, отметив, в особенности, определённые все еще сохраняющиеся финансовые и таможенные ограничения в вопросе вывоза товаров и услуг из Армении в Россию, миграционные проблемы граждан Армении, работающих в России, недостаточно удовлетворительный уровень представленности ассортимента армянской продукции в регионах России и ряд других вопросов, которые нуждаются в координации и решении.
Доклад посла, помимо отчета, включал в себя также предложения, направленные на стимулирование развития торгово-экономических армяно-российских отношений.
На встрече при участии руководителей заинтересованных министерств и ведомств состоялось подробное обсуждение представленных в докладе посла Тоганяна показателей, проблем и предложений. Президент Республики дал соответствующие поручения.