Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵԺԿ ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին: Այն վարել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը:
Գագաթնաժողովին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկը և Ժան-Քլոդ Յունկերը, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները:
Օրակարգի շրջանակներում գագաթնաժողովի մասնակիցները քննարկել են Եվրոպական խորհրդի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել միգրացիոն խնդիրների և դրանց հիմնարար պատճառների վերացմանն ուղղված հարցեր: ԵԺԿ գագաթնաժողովի հիմնական օրակարգային հարցերից բացի անդրադարձ է եղել Արևմտյան Բալկաններում տիրող իրավիճակին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, արձանագրված առաջընթացին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին:

President Serzh Sargsyan, who is paying a working visit to the Kingdom of Belgium, attended today the enlarged summit of the European People’s Party (EPP) in Brussels, which was chaired by EPP President Joseph Daul, the press service of the RA President informs.
The summit was attended by President of Council of Europe Donald Tusk, European Commission President Jean-Claude Juncker and President of European Parliament Antonio Tajani, as well as the heads of State and government representing the political parties of EPP- and Eastern Partnership-member States.
The summit reviewed preparations for the meeting of the European Council, which is set to focus on the imperative of addressing the fundamental causes behind migration. In addition to key agenda items, the EPP summit discussed the situation in the Western Balkans.
President Serzh Sargsyan delivered a speech at the summit with reference made to the parliamentary elections in Armenia, the progress made so far, the cooperation between the European Union and Armenia and the need to ensure stability and security in the South Caucasus region.