ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացրել Թալիշ գյուղից դեպի հյուսիս-արևմուտք
Հունիսի 23-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունն Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի հյուսիս-արևմուտք։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ռալֆ Բոսարդը (Շվեյցարիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Միխաիլ Օլարուն (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ գնդապետ Յուրի Դուդչենկոն (Ռուսաստան)։

OSCE Mission Conducted Monitoring to the North-West of Talish Village
On June 23, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission conducted a planned monitoring on Artsakh-Azerbaijan border, to the north-west of Talish village of the Martakert region, the press service of NKR MFA reports.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova) and Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), as well as representative of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Lieutenant-Colonel Ralph Bosshard (Switzerland).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Michael Olaru (Moldova), Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain), and representative of the OSCE HLPG Colonel Iurii Dudchenko (Russia).