Google-ը տուգանք կվճարի ԵՄ օրենսդրությունը խախտելու համար
Ամերիկյան Google ընկերությունը 2.42 մլրդ եվրո տուգանք կվճարի Եվրամիության հակամենաշնորհային օրենսդրությունը խախտելու դիմաց: Այդ մասին հայտնել է Եվրահանձնաժողովի մամլո քարտուղարությունը, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Նշվում է, որ ընկերությունը չարաշահում է որոնողական համակարգերի շուկայում ունեցած իր դիրքը՝  որոնումներում առաջնահերթություն տալով Google-ի այլ ապրանքներին:
Եվրահանձնաժողովի որոշմամբ, ընկերությունը 90 օրվա ընթացքում կամ պետք է վերացնի խախտումները, կամ վճարի մայր ընկերության՝ Alphabet հոլդինգի տարեկան միջին շրջանառության հինգ տոկոսը:

Google поплатился за нарушение законодательства ЕС
Штраф в размере €2,42 млрд выписан американской компании Google за нарушение антимонопольного законодательства, сообщили 27 июня в пресс-службе Европейской комиссии, передает ИА REGNUM.
Отмечается, что Google злоупотребляет своим доминированием на рынке как поисковой системой, предоставляя незаконное преимущество другому продукту Google.
По решению ЕК, Google должна устранить это нарушение в течение 90 дней или заплатить штраф в размере пяти процентов от среднесуточного мирового оборота холдинга Alphabet — материнской компании Google.
Европейская комиссия подозревает, что Google продвигает свои продукты на интернет-площадках, пользуясь тем, что поисковая система Google — самая распространенная. При сравнении цен продуктов результаты, предоставленные Google, не были объективными.